×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Recepta na lek refundowany bez odpłatności?

Od stycznia 2012 roku obowiązują nowe wzory recept lekarskich. Znajdują się na nich m.in. informacje dotyczące odpłatności pacjenta za leki (w lewej części recepty nazwa leku, natomiast po prawej stronie - informacja o odpłatności). Mimo, iż od momentu wprowadzenia zmian minęło kilka miesięcy, nadal otrzymujemy mnóstwo zapytań dotyczących nowych druków. Najczęściej przewijają się pytania, co w przypadku gdy lekarz nie określi na recepcie poziomu odpłatności dla leku refundowanego lub określi tą odpłatność błędnie. Spieszymy zatem z pomocą i próbujemy rozwiać Państwa wątpliwości.

Jak oznacza się poziomy odpłatności za leki refundowane na recepcie?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia lekarz ma możliwość określenia odpłatności leków na kilka sposobów. Większość leków ma jeden rodzaj odpłatności (30%, 50%, R lub B) i wówczas lekarz umieszcza ją na recepcie obok nazwy leku, w rubryce odpłatność. O wiele bardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy dany lek ma dwa rodzaje odpłatności czyli np. 30% i R. Lekarz może wówczas obok takiego leku (w przypadku uprawnionych pacjentów) postawić literkę “P”, co oznacza, że przysługuje on pacjentowi z największą, możliwą zniżką. Jeżeli natomiast lekarz chce, aby lek został wydany nam pełnopłatnie (nowe zasady kwalifikowania do refundacji, oparte na wskazaniach zarejestrowanych przez producentów, a nie na wskazaniach klinicznych, powodują, że wielu chorych otrzymuje lek pełnopłatny, chociaż lek ten jest – formalnie – refundowany) to obok nazwy leku umieszcza na recepcie napis 100% lub znak X.

A co jeśli lekarz nie wpisał poziomu odpłatności dla leku refundowanego?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia lekarz powinien określić odpłatność leku lub wyrobu medycznego, jeżeli występuje on w więcej niż jednym rodzaju odpłatności. Dobry przykładem są testy diagnostyczne paskowe do glukometrów, które obecnie posiadają odpłatności: 30% i R. Jeżeli lekarz nie wskaże na recepcie poziomu odpłatności, a recepta jest wypisana w sposób zgodny z rozporządzeniem, to farmaceuta zrealizuje taką receptę z wyższą odpłatnością, czyli potocznie mówiąc z mniejszą zniżką (zapłacimy więcej). Pamiętajmy też jednak, że lekarz mógł świadomie nie wpisać odpłatności na recepcie (wiedząc, że wówczas farmaceuta wybierze tą najwyższą, czyli taką, która faktycznie nam przysługuje w świetle wskazań refundacyjnych).

Czy farmaceuta może to poprawić?

Nie. Osoba wydająca lek nie ma możliwości poprawienia poziomu odpłatności leku. Gdy poziomu odpłatności na recepcie nie wpisano, wpisano w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z rozporządzeniem w sprawie recept, a lek występuje w wykazie w kilku odpłatnościach – wydawany jest pacjentowi z apteki za najwyższą odpłatnością określoną w wykazie leków refundowanych (ale nie pełnopłatnie).


Podziel się: