mężczyzna pijący słodzony napój
Arkadiusz Dąbek

Picie słodkich napojów związane z wypadaniem włosów u mężczyzn

Czy picie słodkich napojów może mieć wpływ na wypadanie włosów u mężczyzn? Odpowiedź na to pytanie może Cię zaskoczyć – przyjrzyjmy się bliżej, co mówią o tym najnowsze wyniki badań.

MPHL, czyli łysienie typu męskiego, jest najczęstszą formą wypadania włosów u mężczyzn, dotykającą od 30% do 50% mężczyzn po pięćdziesiątce. Nowe badania wskazują, że zjawisko to może być z czasem coraz bardziej powszechne. Przykładowo badanie przeprowadzone w Chinach wykazało, że w 2010 roku 21,3%, a w 2021 już 27,5% mężczyzn cierpiało na MPHL. Nie należy zapominać o znaczeniu zdrowej diety dla prawidłowego funkcjonowania włosów. Istnieją badania, które wskazują, że metabolizm glukozy może wpływać na wypadanie włosów.

Jak spożycie cukru wpływa na łysienie typu męskiego?

Badania nad zależnością między MPHL a spożyciem cukru mogą wpłynąć na decyzje dotyczące stylu życia podejmowane przez mężczyzn dotkniętych tym schorzeniem. Naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie sprawdzili, czy wyższe spożycie napojów słodzonych cukrem wiąże się z wyższym ryzykiem MPHL. Badacze odkryli korelację pomiędzy tymi zmiennymi.

Jeden z autorów badania – dr Ai Zhao, adiunkt Vanke School of Public Health na Uniwersytecie Tsinghua – wyjaśnił, że wyższy poziom cukru we krwi aktywuje szlaki poliolowe, które przekształcają glukozę w inne cukry. Badania wykazały, że wysokie spożycie cukru może ograniczyć ilość glukozy w zewnętrznych częściach mieszków włosowych, co może powodować łysienie androgenowe. Ponadto spożywanie cukru często wiąże się także z nadmiernym spożyciem tłuszczów, co również jest związane z MPHL.

Jak wyglądało badanie?

Eksperci zrekrutowali 1028 studentów i nauczycieli wyższych szkół z 31 prowincji w Chinach. Średni wiek uczestników wynosił 27,8 lat. Badani wypełnili ankietę, w której przedstawiono informacje o ich podstawowych danych socjodemograficznych, stanie włosów, diecie, stylu życia i stanie psychicznym.

Analizowanie spożycia napojów słodzonych cukrem oparte było na odpowiedziach uzyskanych za pośrednictwem Kwestionariusza Spożycia Napojów, który sprawdzał ilość wypijanych napojów w ciągu ostatniego miesiąca. W ich skład wchodziły: soki słodzone, bezalkoholowe napoje, napoje energetyczne, mleko słodzone, herbata i kawa słodzone.

Powiązane produkty

U ponad połowy badanych większe spożycie cukru miało korelację z MPHL

Według badań 57,6% respondentów wykazało objawy MPHL, podczas gdy pozostali nie. Osoby z MPHL spożywają zdecydowanie większą ilość potraw smażonych w głębokim tłuszczu, cukru i miodu, słodyczy i lodów, a także więcej napojów słodzonych cukrem w porównaniu do osób bez tej choroby. Jednocześnie jedzą mniej warzyw.

Dodatkowo badani z łysieniem typu męskiego częściej byli starsi, byli obecnymi lub byłymi palaczami, mieli niższy poziom wykształcenia, uprawiali mniej aktywności fizycznej, mieli krótszy sen, doświadczali silnego lęku lub zespołu stresu pourazowego, a także posiadali pozytywny wywiad rodzinny w kierunku MPHL. Nie bez znaczenia była też kondycja ich włosów. Osoby z objawami MPHL częściej miały m.in włosy farbowane lub po trwałej ondulacji.

Jeden z lekarzy komentujących wyniki badań przyznał, że badanie to było szczegółowe i dobrze zaprojektowane. Dodał jednak, że niekoniecznie zaleca ono eliminację wszystkich napojów zawierających cukier. Wypowiadając się dla portalu MNT, stwierdził, że zdrowy rozsądek przeważa w sprawach dotyczących ogólnego zdrowia i odżywiania. Ponadto zalecił, aby dbać o zbilansowaną dietę, a także unikać wyrobów tytoniowych, środków odurzających i nadmiernego spożycia alkoholu.

Sprawdź na DOZ.pl: Cukry i słodziki
  1. A. Lennon, Drinking sugary beverages linked to hair loss in men, MedicalNewsToday [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/sugary-soda-drinks-male-pattern-hair-loss-men [dostęp:] 13.01.2023.
  2. Xi. Shi, H. Tuan, X. Na i in., The Association between Sugar-Sweetened Beverages and Male Pattern Hair Loss in Young Men, „Nutrients”, nr 15 (1) 2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij