Wypadanie włosów u ciężarnej
Michał Posmykiewicz

Wypadanie włosów u ciężarnej

Piękne, lśniące i zdrowe włosy to marzenie każdej kobiety – stanowią niewątpliwą ozdobę, dodają uroku i blasku. Nie zawsze jednak włosy są w takiej kondycji, jakiej oczekujemy. Zdarza się, że włosy są cienkie, matowe, łatwo się łamią i wypadają. Bardzo często wypadanie włosów zaczyna nasilać się w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Trzeba wtedy podjąć właściwe kroki, by zapobiec ich wypadaniu. Jak powstrzymać wypadanie włosów, jaki sposób będzie najlepszy?

Istnieją rożne metody, dzięki którym można powstrzymać wypadanie włosów i spowodować, że będą one znowu lśniące i zdrowe. Zanim jednak zajmiemy się ratowaniem wypadających włosów, czyli samego objawu, powinnyśmy zastanowić się, z jakiego powodu są one w tak złej kondycji.

Powody wypadania włosów w okresie ciąży

W czasie ciąży oraz połogu wypadanie włosów może mieć związek z różnymi poziomami kobiecych hormonów płciowych – przede wszystkim estrogenów. Poziom estrogenów wraz z biegiem ciąży wzrasta, dlatego zwykle kobiety w drugim i trzecim trymestrze ciąży mają piękne, gęste i lśniące włosy. Jednak po porodzie poziom tego hormonu gwałtownie spada, więc w okresie połogu wypadanie włosów jest u kobiety bardzo widoczne.

Warto pamiętać też, że podczas ciąży nadmiernie mogą tracić włosy kobiety, które cierpią z powodu łysienia androgenowego.

Innym powodem wypadania włosów jest również anemia, czyli niedokrwistość. Zdarza się, że właśnie wypadanie włosów jest jednym z pierwszych objawów niedokrwistości z niedoboru żelaza, co w okresie ciąży i karmienia piersią jest dość częstą przypadłością. Często dopiero na późniejszym etapie anemii pojawiają się inne objawy, takie jak bladość skóry, łamliwość paznokci, zmęczenie i brak koncentracji.

Dlaczego w ciąży kobiety częściej cierpią z powodu anemii? Przede wszystkim dlatego, że w tym okresie znacznie zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo. Ponadto w okresie ciąży dochodzi też do rozwoju tzw. anemii fizjologicznej, która związana jest ze zwiększoną objętością krwi oraz jej nadmiernym rozcieńczeniem. W związku z tym – wiedząc, że w okresie ciąży kobieta jest bardziej narażona na rozwój anemii – powinno się próbować zapobiec pojawieniu się niedokrwistości. Ważne, aby od początku ciąży suplementować preparaty witaminowo-minerałowe zawierające żelazo oraz dbać o właściwą dietę, która powinna być bogata w produkty obfitujące w żelazo – zalicza się do nich przede wszystkim czerwone mięso, czerwone i zielone warzywa (m.in. buraki, brokuły), żółtko jaj, natkę pietruszki czy fasolę.

Kiedy jednak dojdzie już do rozwoju anemii, lekarz ginekolog zaleci właściwy preparat żelaza dostępny na receptę. Żelazo w takich preparatach ma postać żelaza dwu- lub trójwartościowego. Zwykle zaleca się, aby przyjmować je razem z witaminą C, która zdecydowanie poprawia proces przyswajania żelaza. Warto też zażywać preparat wielowitaminowy zawierający witaminy z grupy B, które poprawiają procesy krwiotworzenia, jednak przyjmowanie takiego produktu również musi zalecić lekarz ginekolog prowadzący.

Ponadto wypadanie włosów może mieć związek z chorobami tarczycy, której praca w okresie ciąży często bywa zaburzona. W przypadku niedoczynności tarczycy włosy są bardzo osłabione – bywa, że wypadają w naprawdę dużej ilości.

Włosy mogą wypadać też przez różnego rodzaju niedobory żywieniowe związane z nieprawidłową dietą, niedostarczaniem właściwej ilości witamin i minerałów – tym bardziej, że w ciąży zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze jest większe.

Inną przyczyną może być również niewłaściwa pielęgnacja włosów. Jeśli za mocno czeszemy włosy i je szarpiemy, może to znacząco osłabiać cebulki włosowe i doprowadzać do nadmiernego wypadania włosów.  Podobnie zbyt rzadkie mycie włosów oraz ciągłe stosowanie prostownicy, wałków i mocnych środków do utrwalania fryzury może doprowadzić do tego, że włosy zaczną wypadać w dużej ilości.

Jak powstrzymać nadmierne wypadanie włosów podczas ciąży?

Na pewno pomocna będzie właściwa pielęgnacja, do której należy stosować prawidłowo dobrane środki. Powinno się używać kosmetyków dostosowanych do swojego rodzaju włosów – jeśli mamy włosy z tendencją do przetłuszczania się, nie używajmy kosmetyków stworzonych z myślą o włosach suchych i odwrotnie. Warto jednak wiedzieć, że w okresie ciąży dość często zmienia się charakter naszych włosów (z suchych mogą stać się tłuste i odwrotnie).

Poza tym trzeba pamiętać o częstym myciu włosów – tłuste włosy mogą osłabiać cebulki włosów, co prowadzi do ich nadmiernego wypadania. Włosy najlepiej myć ciepłą, a nie gorącą wodą oraz pozwalać im wysychać po myciu samodzielnie, bez używania suszarki do włosów. W okresie ciąży do pielęgnacji włosów warto używać naturalnych kosmetyków na bazie różnego rodzaju ziół. Mogą być to na przykład płukanki ze skrzypu polnego i pokrzywy. Na pewno korzystna okaże się również maseczka z żółtek jaja. Niekorzystne dla włosów będzie z kolei farbowanie.

Włosy czeszmy delikatnie, bez szarpania i ciągnięcia – to również mogłoby znacząco osłabiać cebulki włosowe.

Ponadto, jeśli włosy wypadają w dużej ilości, stają się matowe i coraz cieńsze, warto je skrócić – to pomoże je wzmocnić. Lepiej też delikatnie spinać włosy w kitkę lub warkocz – będą wyglądały na grubsze i mocniejsze.

Pielęgnacja od wewnątrz

Dla utrzymania włosów we właściwej kondycji konieczna jest również prawidłowa dieta dostosowana do potrzeb kobiety ciężarnej.

Należy dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach, aby mieć pewność, że w diecie obecne są witaminy i minerały w ilościach niezbędnych do zapewnienia włosom dobrej formy – co ważne, w okresie ciąży zapotrzebowanie na witaminy i minerały wzrasta. 

Niesłychanie istotny jest też mniej stresujący tryb życia. Często w ciąży kobiety bez przerwy denerwują się, czy z dzieckiem na pewno wszystko w porządku, czy poród przebiegnie prawidłowo i czy zdążą do tego czasu przygotować dom dla maluszka. Nieustanny stres i zdenerwowanie wpływają również na włosy, przez co te zaczynają wypadać w nadmiernej ilości. Warto próbować denerwować się mniej.

Można też stosować tabletki przeciw wypadaniu włosów, które zostały stworzone specjalnie z myślą o kobietach ciężarnych. W składzie preparatów dostępnych w aptece znajdują się między innymi wyciąg ze skrzypu polnego, aminokwasy, kwas hialuronowy, hydrolizaty białek kolagenu oraz wszystkie niezbędne dla prawidłowej formy włosów witaminy i minerały.

Trzeba pamiętać o tym, aby produkty w swym składzie zawierały witaminy i minerały w dawkach dostosowanych do potrzeb kobiet ciężarnych.

W preparatach wzmacniających włosy znajdują się między innymi witaminy z grupy B – należy pamiętać, że maksymalna dawka witaminy B12 w ciąży to około 4mcg, witaminy B6 – 2,5 mg, zaś witaminy B1 i B2 – około 1,5 mg. Zawartość jodu nie powinna przekraczać 150 mcg, zaś biotyny – 60 mcg, dlatego niewskazane jest zażywanie produktów poprawiających kondycję włosów, w których zawartość biotyny wynosi kilka miligramów. 

Stosowanie wszystkich powyższych sposobów powinno spowodować, że włosy staną się mocniejsze i ich kondycja znacznie się poprawi.

Jeżeli jednak pomimo starań włosy wypadają coraz bardziej i bardzo długo – nawet po skończonym okresie połogu i kiedy kobieta nie karmi już piersią – w pierwszej kolejności niezbędna jest wizyta u lekarza prowadzącego. Na pewno zleci on badania pod kątem ewentualnej ponownej niedokrwistości oraz chorób tarczycy; być może zajdzie też potrzeba oznaczenia poziomu hormonów płciowych – przede wszystkim estrogenów. Jeśli wyniki badań będą prawidłowe, wtedy warto będzie udać się do dermatologa, który wnikliwie obejrzy włosy i skórę głowy i na tej podstawie zaleci właściwe dalsze postępowanie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Kalendarz badań w ciąży – tydzień po tygodniu

  Dzięki przestrzeganiu harmonogramu wpisanego w ciążowy kalendarz badań, który składa się zarówno z testów obowiązkowych, jak i zalecanych, ginekolog prowadzący ma dostęp do kompleksowej historii ciąży, sprawując stałą kontrolę nad mamą i jej dzieckiem. Kalendarz badań w ciąży został przygotowany na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia i według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Składa się z wielu etapów, które są ograniczane przez ramy czasowe kolejnych tygodni ciąży, a także z wielu badań – fizykalnych, obrazowych i laboratoryjnych. Które badania należy wykonać, będąc w ciąży i dlaczego skrupulatność w ich wykonywaniu jest tak bardzo istotna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule. 

 • Jakie badania wykonuje się tuż przed porodem?

  Ostatnie tygodnie ciąży to czas narastającego oczekiwania. Zanim dziecko zjawi się na świecie, warto się upewnić, że wszystko jest gotowe. Nie chodzi tylko o niezbędną wyprawkę, ale przede wszystkim o dopełnienie medycznych zaleceń lekarza prowadzącego. Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać tuż przed porodem? Odpowiedzi na te pytania udzielono w niniejszym artykule.

 • Jakie badania wykonuje się tuż przed porodem?

  Ostatnie tygodnie ciąży to czas narastającego oczekiwania. Zanim dziecko zjawi się na świecie, warto się upewnić, że wszystko jest gotowe. Nie chodzi tylko o niezbędną wyprawkę, ale przede wszystkim o dopełnienie medycznych zaleceń lekarza prowadzącego. Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać tuż przed porodem? Odpowiedzi na te pytania udzielono w niniejszym artykule.

 • Zgaga w ciąży – dlaczego się pojawia i co jeść, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości z nią związane?

  Zgaga stanowi częstą dolegliwość u kobiet w ciąży. Ponieważ przyszła mama zwykle dysponuje ograniczoną możliwością farmakologicznego radzenia sobie z trudnościami odmiennego stanu, warto znać domowe sposoby, które poprawią samopoczucie w zakresie wybranych. Zgaga w ciąży – co jeść, a czego unikać? Jak powinna wyglądać dieta, która złagodzi pieczenie oraz kwaśne odbijanie. 

 • Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają inną mikroflorę jelitową od tych, urodzonych siłami natury? Czy są bardziej podatne na alergie?

  Badania dowodzą, że we wczesnym okresie życia niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie mają inny zestaw bakterii jelitowych niż dzieci urodzone silami natury. Zamiast pobierać drobnoustroje od swoich matek, nabywają bakterie ze środowiska szpitalnego. Czy dlatego są bardziej podatne na występowanie astmy, alergii oraz innych chorób immunologicznych?

 • Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) – na czym polega i jakie wady genetyczne wykrywa badanie NIPT? Kiedy należy je wykonać?

  Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) to analiza materiału genetycznego dziecka, który przedostaje się przez łożysko i krąży we krwi matki. Testy NIPT to nieinwazyjne, bezpieczne badania prenatalne, które pozwalają na oszacowanie z dużym prawdopodobieństwem (choć nie 100%) ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu oraz określenie płci dziecka. Badanie cffDNA można wykonać już w pierwszym trymestrze – po 10. tygodniu ciąży.

 • Cholina (witamina B4) – dlaczego jest tak istotna dla kobiet w ciąży? Występowanie, właściwości, dawkowanie

  Cholina, to bardzo istotny związek dla rozwoju płodu (głównie w kontekście układu nerwowego), a ponadto biorący udział w szeregu procesów metabolicznych cholesterolu i związków tłuszczowych. W organizmie „witamina B4" występuje głównie w fosfolipidach, takich jak lecytyna i sfingomielina. Oprócz tego cholina przyczynia się do utrzymania właściwej struktury komórek, wpływa na pracę mięśni, układ oddechowy i mózg. Wyniki badań naukowych potwierdziły również, że przyczynia się ona do poprawy pamięci długotrwałej. Czy cholina chroni przyszłą mamę przed wystąpieniem stanu przedrzucawkowego, co ma ze sobą wspólnego cholina i inozytol oraz jak dawkować „witaminę B4"?? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cholina (witamina B4) – dlaczego jest tak istotna dla kobiet w ciąży? Występowanie, właściwości, dawkowanie

  Cholina, to bardzo istotny związek dla rozwoju płodu (głównie w kontekście układu nerwowego), a ponadto biorący udział w szeregu procesów metabolicznych cholesterolu i związków tłuszczowych. W organizmie „witamina B4" występuje głównie w fosfolipidach, takich jak lecytyna i sfingomielina. Oprócz tego cholina przyczynia się do utrzymania właściwej struktury komórek, wpływa na pracę mięśni, układ oddechowy i mózg. Wyniki badań naukowych potwierdziły również, że przyczynia się ona do poprawy pamięci długotrwałej. Czy cholina chroni przyszłą mamę przed wystąpieniem stanu przedrzucawkowego, co ma ze sobą wspólnego cholina i inozytol oraz jak dawkować „witaminę B4"?? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Testy owulacyjne (paskowe, strumieniowe, płytkowe) – który wybrać, jak i kiedy je wykonać? Czy są wiarygodne podczas planowania ciąży?

  Analiza cyklu miesiączkowego jest istotna nie tylko z punktu widzenia kontroli stanu zdrowia, sprawdzenia działania terapii, ale także (często przede wszystkim) podczas planowania powiększenia rodziny. Od pewnego czasu ogromnym powodzeniem cieszą się testy płodności, nazywane inaczej testami owulacyjnymi, które można bez recepty kupić w aptece. Wyróżnia się testy polegające na analizie próbki moczu – paskowe, strumieniowe i płytkowe oraz tzw. testy owulacyjne ze śliny. Co może zaburzać wynik testu płodności, jaka jest cena testu owulacyjnegoi i jak analizować wynik badania owulacji w domu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij