Wypadanie włosów u ciężarnej - portal DOZ.pl
Wypadanie włosów u ciężarnej
Michał Posmykiewicz

Wypadanie włosów u ciężarnej

Piękne, lśniące i zdrowe włosy to marzenie każdej kobiety – stanowią niewątpliwą ozdobę, dodają uroku i blasku. Nie zawsze jednak włosy są w takiej kondycji, jakiej oczekujemy. Zdarza się, że włosy są cienkie, matowe, łatwo się łamią i wypadają. Bardzo często wypadanie włosów zaczyna nasilać się w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Trzeba wtedy podjąć właściwe kroki, by zapobiec ich wypadaniu. Jak powstrzymać wypadanie włosów, jaki sposób będzie najlepszy?

Powody wypadania włosów w okresie ciąży

W czasie ciąży oraz połogu wypadanie włosów może mieć związek z różnymi poziomami kobiecych hormonów płciowych – przede wszystkim estrogenów. Poziom estrogenów wraz z biegiem ciąży wzrasta, dlatego zwykle kobiety w drugim i trzecim trymestrze ciąży mają piękne, gęste i lśniące włosy. Jednak po porodzie poziom tego hormonu gwałtownie spada, więc w okresie połogu wypadanie włosów jest u kobiety bardzo widoczne.

Warto pamiętać też, że podczas ciąży nadmiernie mogą tracić włosy kobiety, które cierpią z powodu łysienia androgenowego.

Innym powodem wypadania włosów jest również anemia, czyli niedokrwistość. Zdarza się, że właśnie wypadanie włosów jest jednym z pierwszych objawów niedokrwistości z niedoboru żelaza, co w okresie ciąży i karmienia piersią jest dość częstą przypadłością. Często dopiero na późniejszym etapie anemii pojawiają się inne objawy, takie jak bladość skóry, łamliwość paznokci, zmęczenie i brak koncentracji.

Dlaczego w ciąży kobiety częściej cierpią z powodu anemii? Przede wszystkim dlatego, że w tym okresie znacznie zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo. Ponadto w okresie ciąży dochodzi też do rozwoju tzw. anemii fizjologicznej, która związana jest ze zwiększoną objętością krwi oraz jej nadmiernym rozcieńczeniem. W związku z tym – wiedząc, że w okresie ciąży kobieta jest bardziej narażona na rozwój anemii – powinno się próbować zapobiec pojawieniu się niedokrwistości. Ważne, aby od początku ciąży suplementować preparaty witaminowo-minerałowe zawierające żelazo oraz dbać o właściwą dietę, która powinna być bogata w produkty obfitujące w żelazo – zalicza się do nich przede wszystkim czerwone mięso, czerwone i zielone warzywa (m.in. buraki, brokuły), żółtko jaj, natkę pietruszki czy fasolę.

Kiedy jednak dojdzie już do rozwoju anemii, lekarz ginekolog zaleci właściwy preparat żelaza dostępny na receptę. Żelazo w takich preparatach ma postać żelaza dwu- lub trójwartościowego. Zwykle zaleca się, aby przyjmować je razem z witaminą C, która zdecydowanie poprawia proces przyswajania żelaza. Warto też zażywać preparat wielowitaminowy zawierający witaminy z grupy B, które poprawiają procesy krwiotworzenia, jednak przyjmowanie takiego produktu również musi zalecić lekarz ginekolog prowadzący.

Ponadto wypadanie włosów może mieć związek z chorobami tarczycy, której praca w okresie ciąży często bywa zaburzona. W przypadku niedoczynności tarczycy włosy są bardzo osłabione – bywa, że wypadają w naprawdę dużej ilości.

Włosy mogą wypadać też przez różnego rodzaju niedobory żywieniowe związane z nieprawidłową dietą, niedostarczaniem właściwej ilości witamin i minerałów – tym bardziej, że w ciąży zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze jest większe.

Inną przyczyną może być również niewłaściwa pielęgnacja włosów. Jeśli za mocno czeszemy włosy i je szarpiemy, może to znacząco osłabiać cebulki włosowe i doprowadzać do nadmiernego wypadania włosów.  Podobnie zbyt rzadkie mycie włosów oraz ciągłe stosowanie prostownicy, wałków i mocnych środków do utrwalania fryzury może doprowadzić do tego, że włosy zaczną wypadać w dużej ilości.

Jak powstrzymać nadmierne wypadanie włosów podczas ciąży?

Na pewno pomocna będzie właściwa pielęgnacja, do której należy stosować prawidłowo dobrane środki. Powinno się używać kosmetyków dostosowanych do swojego rodzaju włosów – jeśli mamy włosy z tendencją do przetłuszczania się, nie używajmy kosmetyków stworzonych z myślą o włosach suchych i odwrotnie. Warto jednak wiedzieć, że w okresie ciąży dość często zmienia się charakter naszych włosów (z suchych mogą stać się tłuste i odwrotnie).

Poza tym trzeba pamiętać o częstym myciu włosów – tłuste włosy mogą osłabiać cebulki włosów, co prowadzi do ich nadmiernego wypadania. Włosy najlepiej myć ciepłą, a nie gorącą wodą oraz pozwalać im wysychać po myciu samodzielnie, bez używania suszarki do włosów. W okresie ciąży do pielęgnacji włosów warto używać naturalnych kosmetyków na bazie różnego rodzaju ziół. Mogą być to na przykład płukanki ze skrzypu polnego i pokrzywy. Na pewno korzystna okaże się również maseczka z żółtek jaja. Niekorzystne dla włosów będzie z kolei farbowanie.

Włosy czeszmy delikatnie, bez szarpania i ciągnięcia – to również mogłoby znacząco osłabiać cebulki włosowe.

Ponadto, jeśli włosy wypadają w dużej ilości, stają się matowe i coraz cieńsze, warto je skrócić – to pomoże je wzmocnić. Lepiej też delikatnie spinać włosy w kitkę lub warkocz – będą wyglądały na grubsze i mocniejsze.

Polecane dla Ciebie

Pielęgnacja od wewnątrz

Dla utrzymania włosów we właściwej kondycji konieczna jest również prawidłowa dieta dostosowana do potrzeb kobiety ciężarnej.

Należy dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach, aby mieć pewność, że w diecie obecne są witaminy i minerały w ilościach niezbędnych do zapewnienia włosom dobrej formy – co ważne, w okresie ciąży zapotrzebowanie na witaminy i minerały wzrasta. 

Niesłychanie istotny jest też mniej stresujący tryb życia. Często w ciąży kobiety bez przerwy denerwują się, czy z dzieckiem na pewno wszystko w porządku, czy poród przebiegnie prawidłowo i czy zdążą do tego czasu przygotować dom dla maluszka. Nieustanny stres i zdenerwowanie wpływają również na włosy, przez co te zaczynają wypadać w nadmiernej ilości. Warto próbować denerwować się mniej.

Można też stosować tabletki przeciw wypadaniu włosów, które zostały stworzone specjalnie z myślą o kobietach ciężarnych. W składzie preparatów dostępnych w aptece znajdują się między innymi wyciąg ze skrzypu polnego, aminokwasy, kwas hialuronowy, hydrolizaty białek kolagenu oraz wszystkie niezbędne dla prawidłowej formy włosów witaminy i minerały.

Trzeba pamiętać o tym, aby produkty w swym składzie zawierały witaminy i minerały w dawkach dostosowanych do potrzeb kobiet ciężarnych.

W preparatach wzmacniających włosy znajdują się między innymi witaminy z grupy B – należy pamiętać, że maksymalna dawka witaminy B12 w ciąży to około 4mcg, witaminy B6 – 2,5 mg, zaś witaminy B1 i B2 – około 1,5 mg. Zawartość jodu nie powinna przekraczać 150 mcg, zaś biotyny – 60 mcg, dlatego niewskazane jest zażywanie produktów poprawiających kondycję włosów, w których zawartość biotyny wynosi kilka miligramów. 

Stosowanie wszystkich powyższych sposobów powinno spowodować, że włosy staną się mocniejsze i ich kondycja znacznie się poprawi.

Jeżeli jednak pomimo starań włosy wypadają coraz bardziej i bardzo długo – nawet po skończonym okresie połogu i kiedy kobieta nie karmi już piersią – w pierwszej kolejności niezbędna jest wizyta u lekarza prowadzącego. Na pewno zleci on badania pod kątem ewentualnej ponownej niedokrwistości oraz chorób tarczycy; być może zajdzie też potrzeba oznaczenia poziomu hormonów płciowych – przede wszystkim estrogenów. Jeśli wyniki badań będą prawidłowe, wtedy warto będzie udać się do dermatologa, który wnikliwie obejrzy włosy i skórę głowy i na tej podstawie zaleci właściwe dalsze postępowanie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • USG wczesnej ciąży — co zobaczymy w pierwszych tygodniach i jak to interpretować?

  Badanie ultrasonograficzne, często określane skrótem USG, to jedno z najczęściej wykonywanych obrazowych badań diagnostycznych. Według zaleceń licznych towarzystw ginekologicznych, w czasie ciąży badanie USG powinno być wykonane co najmniej trzykrotnie. W praktyce jest przeprowadzane zwykle częściej.

 • Amniopunkcja – jak wygląda badanie? Czy jest bezpieczne dla dziecka?

  Amniopunkcja to jedno z badań z zakresu inwazyjnej diagnostyki prenatalnej. Przyszła mama, słysząc o konieczności wykonania amniopunkcji, jest najczęściej wystraszona, bojąc się o utrzymanie ciąży i zdrowie dziecka. Należy jednak podkreślić, że ryzyko poronienia po amniopunkcji nie jest większe niż 1%, a wynik badania nie jest stuprocentową gwarancją zdrowia płodu. Jak należy się przygotować do amniopunkcji, ile kosztuje badanie wykonane prywatnie i jakie są wskazania do amniopunkcji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Szczepienia w ciąży (COVID-19, grypa, krztusiec) – jakie szczepionki można podać ciężarnej?

  Szczepienia w ciąży są tematem wciąż aktualnym i nierzadko budzącym wiele obaw ze strony przyszłych mam. Czy uzasadnione jest podjęcie decyzji o odstąpieniu od przyjęcia szczepienia w obawie o zdrowie dziecka? Okazuje się, że obecnie dysponujemy licznymi badaniami, które potwierdzają bezpieczeństwo szczepień i pozwalają skutecznie zabezpieczyć przed niebezpiecznymi konsekwencjami zachorowania zarówno przyszłą mamę jak i dziecko. 

 • Przygotowanie organizmu do ciąży – od kiedy brać suplementy, witaminy i minerały?

  Wiele kobiet, które planują zostać mami, zastanawia się, które witaminy i minerały suplementować przed ciążą, a których z nich unikać, żeby zwiększyć swoje szansę na posiadanie potomstwa? Istnieje kilka prostych zasad dotyczących planowania zarówno macierzyństwa, jak i ojcostwa, które powinni stosować przyszli rodzice. Dlaczego kobiety starające się o dziecko lub będące w ciąży nie powinny pić syropu lub napoju z aloesu, jak długo przed zajściem w ciążę należy zacząć brać kwas foliowy oraz co należy włączyć do swojej diety, aby podnieść swoją płodność? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Nacinanie krocza – kontrowersje wokół rutynowego nacinania krocza podczas porodu

  Wątpliwości narastające wokół tematu rutynowych nacięć krocza w trakcie porodu towarzyszą środowisku medycznemu już od wielu dekad. Niesłabnąca od lat argumentacja zarówno zwolenników, jak i przeciwników tego zabiegu sprawiła, że również w Polsce toczy się spór o zasadność episiotomii w kontekście wielu sytuacji położniczych. Co zatem sprawia, że pomimo upływu wielu lat doświadczenia i praktyki temat nacięcia krocza jest nadal równie kontrowersyjny, jak niemal dwie dekady temu, a wizja porodu siłami natury budzi coraz większy lęk wśród pacjentek? 

 • Nadciśnienie w ciąży – przyczyny, leczenie, powikłania

  Nadciśnienie tętnicze jest jedną z wielu chorób, które mogą towarzyszyć ciężarnej. Choć zwykle początkowo nie daje ono żadnych objawów, to brak wdrożenia odpowiedniego postępowania i leczenia może doprowadzić do poważnych komplikacji, które stanowią zagrożenie życia zarówno dla matki, jak i jej nienarodzonego dziecka. 

 • Duszności w ciąży – przyczyny. Kiedy trudności z oddychaniem w ciąży powinny zaniepokoić?

  Duszność jest subiektywnym objawem występującym w przypadku wielu schorzeń, przede wszystkim u osób z ostrymi i przewlekłymi chorobami układu oddechowego i krążenia. Jest również dolegliwością, na którą dość często skarżą się kobiety ciężarne, nawet już w I trymestrze ciąży. Subiektywność objawu polega na tym, że nie jesteśmy w stanie ocenić jego nasilenia za pomocą badań obrazowych czy laboratoryjnych, tak jak np. nasilenie niedokrwistości za pomocą wartości hemoglobiny i hematokrytu. Jakie mogą być przyczyny duszności w ciąży?

 • Poronienie – najczęstsze przyczyny. Jakie są objawy poronienia?

  Poronienie jest problemem, który dotyczy coraz większej ilości kobiet. Jest to samoistne zakończenie ciąży przed 22. tygodniem, a więc momentem, w którym płód uzyskuje zdolność do przeżycia poza łonem matki. Do utraty ciąży może dojść na różnych etapach jej rozwoju, również przyczyny poronienia mogą być różne – mogą to być czynniki anatomiczne, hormonalne czy środowiskowe. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij