Mucosolvan, 30 mg/5 ml, syrop, 200 ml
Mucosolvan, 30 mg/5 ml, syrop, 200 ml
18.99 zł

Mucosolvan, 30 mg/5 ml, syrop, 200 ml

Mucosolvan, 30 mg/5 ml, syrop, 200 ml
18.99 zł
BEZPŁATNIE

Opis

Preparat ułatwiający odkrzutuszanie i łagodzący kaszel.

Skład

5ml syopu zawiera chlorowodorek ambroksolu 30mg
substancje pomocnicze: sorbitol 70%, glicerol 85%, kwas benzoesowy, acesulfam K, aromat trskawkowy, aromat waniliowy.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 12 lat. - 10 ml (2 łyżeczki do herbaty) 2 razy na dobę,
dzieci 6-12 lat - 5 ml 2-3 razy na dobę;
2-6 lat - 2,5 ml 3 razy na dobę;
1-2 lat - 2,5 ml 2 razy na dobę.

Syrop przyjmować po posiłku.

Działanie

Mukolityk ułatwiający odkrztuszanie. Zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, stymuluje wytwarzanie surfaktantu płucnego i poprawia czynność rzęsek nabłonka układu oddechowego. W efekcie zwiększa się ilość śluzu i poprawia jego transport, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Wchłanianie jest szybkie i niemal całkowite.

Wskazania

Ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli przebiegające z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ambroksol lub pozostałe składniki preparatu. Preparat w postaci syropu, w największej rekomendowanej dawce dobowej (20 ml), zawiera 5 g sorbitolu. Pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinni stosować syropu. Preparat w postaci tabletek zawiera laktozę i jest przeciwwskazany u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Działania niepożądane

Często: biegunka.
Niezbyt często: nudności, wymioty, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, reakcje nadwrażliwości.
Rzadko: zgaga.
Częstość nieznana: niestrawność, wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, reakcja anafilaktyczna (łącznie ze wstrząsem anafilaktycznym).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować ostrożność podczas stosowania w ciąży. Zwłaszcza w I trymestrze ciąży nie zaleca się stosowania ambroksolu. Ambroksol przenika do mleka kobiecego. Nie zaleca się stosowania ambroksolu u kobiet karmiących piersią.

Producent

BOEHRINGER INGELHEIM
Wołoskiej 5
Warszawa
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Układy narządowe
Pora stosowania
Sposób aplikacji
PRODUCENT

Mucosolvan - Ambroxoli hydrochloridum - zastosowanie i działanie

Skład:

chlorowodorek ambroksolu

Postać:

tabletki syrop pastylki

Kategoria:

Układ oddechowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna Choroby płuc Otolaryngologia

Działanie:

wykrztuśne

Wskazania:

Ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli, przebiegające z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny w drogach oddechowych.

Dawkowanie:

Doustnie.Tabletki: dorośli początkowo przez 2-3 dni 1 tabletka 3 razy dziennie, następnie 1 tabletka 2 razy dziennie. Syrop: dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia -10 ml (2 łyżeczki od herbaty) 2 razy dziennie, dzieci 6-12 rok życia - 5 ml 2-3 razy dziennie, 2-6 rok życia - 2,5 ml 3 razy dziennie, 1-2 rok życia - 2,5 ml 2 razy dziennie. Pastylki miękkie: dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 2 pastylki 3 razy na dobę, dzieci w wieku 6-12 lat: 1 pastylka 2-3 razy na dobę. Pastylki ssać lub żuć powoli do całkowitego rozpuszczenia. Lek przyjmować po posiłku. Preparatu nie stosować bezpośrednio przed snem.

Możliwe skutki uboczne:

Łagodne zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (zgaga, niestrawność, sporadycznie nudności i wymioty, zaparcia), trudności w oddawaniu moczu. Rzadko reakcje alergiczne. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na ambroksol, osłabiony odruch kaszlowy, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Gdy przyjmujesz leki przeciwkaszlowe. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.  Ambroksol przenika do mleka kobiecego. Nie zaleca się stosowania ambroksolu u kobiet karmiących piersią.