Apap (tabletki) - Paracetamolum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Bóle różnego pochodzenia (ból głowy, ból zębów, bóle mięśniowe, nerwobóle, bolesne miesiączkowanie), doraźnie jako środek przeciwgorączkowy (przy grypie, przeziębieniach).

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1-2 tabletki 3-4 razy na dobę, maksymalna dawka dobowa wynosi 8 tabletek. Dzieci powyżej 12 roku życia: 1 tabletka 3-4 razy na dobę. Należy przestrzegać co najmniej 4 godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami.

 

Uwaga! Podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu. Preparatu nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.

 

Należy zasięgnąć opinii lekarza jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 10 dni, a gorączka dłużej niż 3 dni.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na paracetamol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę alkoholową, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek.

 

Gdy przyjmujesz inne leki zawierające paracetamol, zydowudynę, doustne leki przeciwzakrzepowe, leki należące do grupy inhibitorów MAO (monoaminooksydazy), leki przeciwpadaczkowe, barbiturany.

 Uwaga! Podczas leczenia inhibitorami MAO i w okresie do 2 tygodni od zaprzestania przyjmowania tych leków nie należy stosować preparatu Apap.

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Przed zastosowaniem leku w okresie ciąży i karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Skutki uboczne

Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, rumień, wysypka, wstrząs anafilaktyczny), objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty). W pojedynczych przypadkach obserwowano zaburzenia hematologiczne. Przy długotrwałym stosowaniu lub stosowaniu dużych dawek mogą wystąpić zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.