×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Aviomarin - Dimenhydrinatum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład dimenhydrinat
Postać tabletki
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie uspokajające
przeciwalergiczne
przeciwwymiotne
Zamów w doz.pl Aviomarin, 50 mg, tabletki, 5 szt

Wskazania do stosowania

Zapobieganie chorobie lokomocyjnej. Zapobieganie i leczenie nudności i wymiotów z wyjątkiem wywołanych przez leki stosowane w chemioterapii nowotworów.

Dawkowanie

Doustnie. Profilaktycznie przynajmniej 30 minut przed podróżą lub przyjęciem źle tolerowanego leku. Leczniczo w nudnościach i wymiotach: dorośli i dzieci powyżej 14 roku życia - 50-100 mg (w razie potrzeby co 4-6 godzin, nie przekraczając 400 mg na dobę), dzieci 6-14 rok życia - 25-50 mg (w razie potrzeby co 6-8 godzin, nie przekraczając 150 mg na dobę). W trakcie leczenia dimenhydrynatem przeciwwskazane jest spożywanie alkoholu.

Poinformuj lekarza

Gdy chorujesz na padaczkę, masz pęcherzowe choroby skóry, jaskrę, astmę, przerost gruczołu krokowego, nadczynność tarczycy.

Gdy przyjmujesz inne leki działające hamująco na ośrodkowy układ nerwowy.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosować w I trymestrze ciąży. W II i III trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Skutki uboczne

Może powodować: uczucie osłabienia, zmęczenia, senność i zaburzenia koncentracji; niekiedy niepokój, nudności i wymioty, biegunkę lub zaparcia, suchość błony śluzowej jamy ustnej. Rzadko, po bardzo dużych dawkach, mogą wystąpić: zaburzenia widzenia (upośledzenie widzenia w ciemności i widzenia kolorów), trudności w oddawaniu moczu, niedokrwistość hemolityczna, zawroty głowy, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Sporadycznie: złuszczające zapalenie skóry, ból głowy, zmniejszenie łaknienia, bezsenność, reakcje alergiczne. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do zależności lekowej.

 

Podczas leczenia nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać urządzeń mechanicznych.