×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Uwaga granat, czyli bomba przeciwutleniaczy

Osoby, które spędzały wakacje w Grecji, z pewnością natknęły się na niewielkie drzewo granatowca właściwego zwanego potocznie „granatem”. Ta wybuchowa nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „granum”, co oznacza „ziarno”.

Granat ma bardzo trwały sok, a można się o tym przekonać próbując wywabić plamy z jasnej odzieży po nieuważnym spożyciu owoców. Tyle minusów. Sok z granatów ma bowiem przede wszystkim wiele chlubnych, dobroczynnych właściwości… i wciąż pojawiają się nowe, pozytywne publikacje naukowe na ten temat.

Przeciwutleniająca moc granatów

Jakie właściwości granatu drzemią w jego czerwonych nasionkach? Otóż okazuje się, że sok z granatów, jako antyoksydant (czyli pogromca szkodliwych, wolnych rodników) znacznie przewyższa pod tym względem czerwone wino czy zieloną herbatę. Bogactwo antyutleniających substancji wywiera pozytywny wpływ między innymi na serce i naczynia krwionośne. Wiadomo, że sok z granatów nie jest niewątpliwie najtańszym źródłem przeciwutleniaczy. Czym więc kierować się wyborze, aby nasz zakup był wart poniesionego kosztu?

Szukajmy informacji o zawartości polifenoli

 Bądźmy sceptyczni w odniesieniu do etykiet typu “100% soku”. Najczęściej takie suplementy zawierają tylko odrobinę prawdziwego soku z granatu. Zwracajmy uwagę na szczegóły (% zawartości soku/koncentratu z granatu). Związki decydujące o dobroczynnych właściwościach soku z granatu to polifenole w odpowiednio wysokiej koncentracji. Szukajmy więc informacji o dokładnej ich zawartości na etykiecie suplementu diety. Warto też podkreślić, że wyższą bioaktywność mają polifenole z soków przefermentowanych żywymi kulturami bakterii i takie powinniśmy wybierać.

Im bardziej cierpki tym lepszy….

Sok z granatu powinien być cierpki. Ta jego charakterystyczna (choć niezbyt komfortowa dla naszych kubków smakowych) kompozycja świadczy właśnie o zawartości dobroczynnych polifenoli. Producenci próbują niekiedy ingerować w ten smak zbliżając go do tych lepiej przez nas tolerowanych. Niestety zabiegi takie mogą jedynie zubożyć sok z granatu w związki, które tak naprawdę decydują o jego wartości.

Kosmetyki z sokiem z granatu

Należy podkreślić, że suplementacja przefermentowanymi esencjami granatu nie zastępuje produktów leczniczych przepisanych przez lekarza. To jedynie suplementy diety i tak też należy je traktować. I jeszcze ciekawostka – nasza skóra (narażona na dym z papierosów czy spaliny) również może korzystać z dobrodziejstw tego soku. Właściwości granatu znajdują bowiem zastosowanie w produkcji niektórych kosmetyków.


Podziel się: