Dlaczego się starzejemy? - portal DOZ.pl
Dlaczego się starzejemy?
Justyna Bielecka

Dlaczego się starzejemy?

Potocznie mówi się, że każdy z nas zmienia się całkowicie co 7 lat. Jest w tym ziarnko prawdy, ponieważ komórki w naszym ciele ulegają stałej wymianie. Te zużyte, uszkodzone czy zbędne zostają usunięte, a w ich miejsce powstają nowe, które przejmują ich funkcje.

Póki jesteśmy młodzi, proces ten zachodzi bez zakłóceń, z wiekiem jednak "produkcja" nowych komórek ulega zmniejszeniu. Oznacza to, że nie każda zużyta
komórka znajdzie następcę.

Co się dzieje, jeśli organizm nie może zrekompensować wszystkich braków?

Wówczas zakłóceniu ulega działanie wielu tkanek i narządów. Proces starzenia wiąże się więc z gromadzeniem się coraz większej ilości drobnych błędów, usterek, które zakłócają dotychczasową pracę organizmu.

Czy można opóźnić proces starzenia?

Z badań opublikowanych w 2008 roku w "Lacet Oncology” wynika, że troska o prowadzony tryb życia ma wpływ na wydzielanie enzymu - telomerazy, który odpowiada za odbudowę i naprawę zakończeń chromosomów.

Paląc papierosy, narażając się na szkodliwe promieniowanie, ograniczając aktywność fizyczną, czy jedząc zbyt tłusto i słodko, a także prowadząc stresujący tryb życia, hamujemy wydzielanie telomerazy, enzymu, który przedłuża życie naszych komórek. Spadek aktywności tego enzymu zwiększa również ryzyko zachorowania na nowotwory czy choroby serca.

Stopniowy spadek produkcji telomerazy następuje również z wiekiem. Można jednak mieć pośredni wpływ na jej wydzielanie, a co za tym idzie przedłużyć młodość organizmu.

Warunkiem jest jednak włożenie większego wysiłku w systematyczną troskę o ciało.

Polecane dla Ciebie

Jak przedłużyć młodość?

 • Ogranicz spożywanie tłuszczów zwierzęcych i cukrów, wprowadź do codziennej diety produkty bogate w błonnik, warzywa, pij dużo wody.
 • Zwiększ aktywność fizyczną, ma ona zbawienny wpływ na cały organizm. Zwiększa aktywność mięśni, wysmukla sylwetkę i poprawia postawę, przyspiesza przemianę materii, pozwala rozładować napięcie wywołane przez stres, a także poprawia samopoczucie
 • ucz się - aktywność fizyczna powinna iść w parze z aktywnością poznawczą. Gimnastykujmy nie tylko ciało, ale i mózg! Po zakończeniu edukacji w szkole, troska o nasz umysł leży wyłącznie w naszych rękach. Ważne jest, by jej nie zaniedbywać i stale pobudzać aktywność mózgu ciekawymi zadaniami bądź twórczą rozrywką
 • pamiętaj o profilaktyce. Regularnie wykonuj badania kontrolne, zalecane dla osób w twoim wieku
 • zadbaj o pielęgnację - z wiekiem skóra staje się mniej jędrna, łatwo traci wodę. Sięgnij po dermokosmetyki, czyli kosmetyki, które nie tylko pielęgnują, ale i leczą.
 • seks – w wieku dojrzałym wiele par na powrót rozpoczyna prowadzić aktywne życie seksualne. Dzieci wyfruwają z gniazda, mają więc więcej czasu tylko dla siebie. Ponadto zmiany zachodzące w ciałach (zanik okresu w okresie menopauzy, spadek płodności u mężczyzn) zmniejszają ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę, co pozwala na większą spontaniczność między kochankami. Seks nie tylko usprawnia ciało, ale również powoduje wyrzut endorfin do mózgu, które działają przeciwbólowo i są przyczyną lepszego samopoczucia.

Zmień sposób myślenia

Starzenie się jest naturalnym procesem, dlatego niemożliwe jest jego zatrzymanie. Można go jednak spowolnić, tak, by dłużej zachować sprawne ciało i bystry umysł. Przede wszystkim należy zrozumieć, że zmianie powinien ulec prowadzony tryb życia. Kluczem do zachowania zdrowia jest zwiększenie troski o siebie - zarówno w sferze ciała jak i psychicznej.

Mając świadomość przemijania warto przewartościować sobie myślenie o sobie w kategoriach wyłącznie estetycznych. Starzejąc się zmieniamy się nie tylko
fizycznie, ale dojrzewamy również psychicznie i duchowo.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zadbaj o dłonie przy komputerze

  Coraz więcej ludzi pracuje regularnie przy komputerze. Dłonie spędzają na klawiaturze i myszce większość dnia.

 • Nie bój się ćwiczyć z chorobą niedokrwienną

  Ćwiczenia odgrywają ważną rolę zarówno w zapobieganiu jak i rehabilitacji wielu chorób serca. Mogą one mieć pozytywny wpływ na wiele czynników ryzyka chorób serca takich jak nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca czy nadwaga.

 • Jedz błonnik, zadbaj o jelita

  Błonnik nierozpuszczalny w wodzie (inaczej włókno pokarmowe), jest odporny na działanie enzymów trawiennych i pełni wiele funkcji w naszym organizmie, m.in. reguluje poziom kwasu solnego w żołądku i wpływa na wydzielanie hormonów układu pokarmowego (gastryny). To nie jedyne jego zalety, stanowi bowiem dobre podłoże dla rozwoju właściwej flory bakteryjnej jelit, jest zatem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

 • Obawy przed noszeniem soczewek

  Osoby, które nigdy jeszcze soczewek nie nosiły, często mają pewne, zazwyczaj nieuzasadnione obawy. Pomagamy je rozwiać.

 • Nie daj się ograniczyć okularom. Noś kontakty!

  Ile razy musiałeś rezygnować z uprawiania sportu w obawie o to, że w trakcie ćwiczeń twoje okulary spadną lub ulegną uszkodzeniu? Od momentu wynalezienia soczewek kontaktowych wady wzroku przestały być już problemem dla sportowców. Ty również nie daj się ograniczyć okularom. Załóż soczewki i ciesz się pełną swobodą ruchu.

 • Jak gorączka wpływa na organizm?

  Czujesz, że twoje czoło jest rozpalone, a ciało przechodzą lodowate dreszcze? Dowiedz się co się dzieje z twoim organizmem podczas gorączki.

 • Jak schudnąć przed sylwestrem?

  Jeżeli w święta zdarzyło ci się zjeść troszkę za dużo, masz jeszcze kilka dni, żeby wrócić do formy i zmieścić się w sylwestrowej kreacji. Jak ratować się, jeżeli za bardzo sobie w święta pofolgowaliśmy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij