Witamina C – lewoskrętna czy prawoskrętna? A może acerola?
Justyna Wodowska

Witamina C – lewoskrętna czy prawoskrętna? A może acerola?

Witamina C (kwas askorbowy, acidum ascorbicum) posiada wiele cennych właściwości. Spróbujmy podsumować wiadomości na temat źródeł tej najpopularniejszej z witamin. Czy rzeczywiście trzeba zwracać uwagę na to, czy kupujemy prawoskrętną czy lewoskrętną postać?

Witamina C ma wpływ na syntezę kolagenu (dzięki czemu przyspiesza proces gojenia ran) czy kondycję naczyń krwionośnych. Stanowi jednocześnie dobry przeciwutleniacz (opóźnia procesy starzenia skóry) i zwiększa przyswajalność żelaza. Większość bez wahania doda również, że witamina C korzystnie wpływa na naszą odporność.

Zapotrzebowanie na witaminę C i jej apteczne źródła

Człowiek nie posiada niestety zdolności syntezy witaminy C, stąd zasoby kwasu askorbowego w tkankach naszego organizmu zależą od jego stałego dostarczania z dietą. Zapotrzebowanie to rośnie m.in. pod wpływem stresu czy u osób palących papierosy. W aptece znajdziemy szereg preparatów z witaminą C, zawierających od 100 mg do 1000 mg kwasu askorbowego, zarówno w postaci tabletek powlekanych, musujących (1000 mg), jak i kapsułek o przedłużonym uwalnianiu (500 mg). W przypadku dzieci są to krople, syropy, żelki czy lizaki zawierające odpowiednie porcje tego składnika. Częstym towarzyszem witaminy C jest rutozyd, roślinny flawonoid, który wpływa korzystnie na funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Zwolennicy suplementacji bliższej przyrodzie mogą z kolei zakupić acerolę, również dla dzieci. Tej ostatniej grupie polecane są takie atrakcyjne formy jak np. pastylki do ssania.

Witamina C – lewoskrętna czy prawoskrętna?

Niektóre źródła internetowe podkreślają ostatnio, że należy przyjmować witaminę C wyłącznie w postaci lewoskrętnej i w opozycji stawiają pozostałe preparaty. Owszem tego typu enancjomery mogą się między sobą różnić skutecznością, profilem farmakokinetycznym czy działaniami niepożądanymi. W przypadku witaminy C  (kwas L-askorbowy) to "L"  w nazwie nie ma jednak związku z opisywaną skręcalnością wiązki światła spolaryzowanego i jest związane z konfiguracją w tzw. projekcji Fischera. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie preparaty osiągalne w aptece zawierają taką samą, jedną formę witaminy C, niezależnie od deklaracji producenta – kwas L-askorbowy.

Powiązane produkty

Witamina C w kosmetykach

Kwas L-askorbowy znalazł też swoje miejsce w przemyśle kosmetologicznym. Pobudza on bowiem syntezę kolagenu i elastyny, na naskórek działa lekko złuszczająco, a na piegi i przebarwienia – rozjaśniająco (oczywiście działanie to uzależnione jest od stężenia witaminy C). Wadą kwasu askorbowego jest jednak jego słaba penetracja do głębszych warstw skóry ze względu na brak lipofilnego charakteru oraz duża wrażliwość na tlen i światło. Znaleziono jednak rozwiązanie technologiczne, którym jest zamknięcie witaminy C w liposomach i nanosomach lub zastosowanie pochodnych estrowych. Warto zwrócić na to uwagę wybierając produkt o takim składzie.

Witamina C w kuchni, czyli jak ją ochronić?

Przenieśmy się na chwilę do kuchni. Bogatym źródłem witaminy C są niewątpliwie świeże owoce i jarzyny. Witamina C jest jednak produktem nietrwałym. Noże, tarki lub skrobaczki powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, gdyż inne materiały mogą być katalizatorem procesu utleniania witaminy C (czyli  przyspieszać jej rozkład). Witaminę C ocalimy również nie przetrzymując obranych warzyw w wodzie, a także obierając je tuż przed podaniem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.