Metafen żel Forte, (100 mg/g), żel, 100 g

ibuprofen, żel, ból, nerwoból, stan zapalny

21,99 zł
21,99 zł / 100 g

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Producent

MEDANA PHARMA S.A.
Władysława Łokietka 10
Sieradz

Opis

Metafen żel Forte to lek w postaci żelu o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, do stosowania miejscowego.  Substancją czynną w żelu jest ibuprofen, należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Skład

Substancją czynną jest ibuprofen, w postaci soli lizynowej ibuprofenu (Ibuprofenum lysinum).

1 g żelu zawiera 100 mg soli lizynowej ibuprofenu.

Substancje pomocnicze: makrogol 200, trolamina, karbomer 980, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, olejek z pomarańczy gorzkiej, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się miejscowo na skórę.

Stosowanie u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat:
Porcję żelu, pasek o długości ok. 3 cm, wycisnąć na miejsce objęte dolegliwościami i następnie masować aż  Metafen żel Forte całkowicie wchłonie się.

Nie należy przekraczać zalecanej dawki, czyli nie stosować częściej niż co 4 godziny do 3 razy na dobę, ale nie dłużej niż przez 2 tygodnie. Jeśli w ciągu tego okresu czasu dolegliwości nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.

Działanie

Metafen żel Forte zawiera ibuprofen, który należy do grupy leków nazywanej niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) i wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Mechanizm działania ibuprofenu polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn w tkankach, które towarzyszą stanowi zapalnemu.

Wskazania

Wskazaniami do stosowania Metafen żel Forte są schorzenia wymagające miejscowego działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego:

 • bóle towarzyszące chorobom układu mięśniowo-szkieletowego;
 • bóle pleców;
 • nerwobóle;
 • bóle pourazowe;
 • bóle w lekkich postaciach zapalenia stawów.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Metafen żel Forte:

 • jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen czy inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
 • przy chorobach alergicznych skóry;
 • jeśli pacjent cierpi na choroby zakaźne przebiegające ze zmianami skórnymi;
 • na oparzenia skóry, uszkodzenia skóry;
 • jeśli w przeszłości występował u pacjenta skurcz oskrzeli, nieżyt nosa  w związku z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego czy innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Metafen żel Forte może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

 • Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: astma, zaostrzenie astmy, skurcz oskrzeli lub duszność.
 • Zaburzenia żołądka i jelit: ból brzucha, niestrawność.
 • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: wysypki różnego rodzaju, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, martwica naskórka i rumień wielopostaciowy (rzadziej).
 • Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: zaburzenia skóry (np. zaczerwienienie) i mrowienie skóry występujące w miejscu podania leku, niespecyficzne reakcje alergiczne i anafilaktyczne.
 • Podczas leczenia ibuprofenem może pojawić się uszkodzenie nerek, zwłaszcza u pacjentów z chorobami tego narządu.

Podczas długotrwałego stosowania na duże powierzchnie mogą wystąpić dodatkowe działania niepożądane: bóle i zawroty głowy, zmiany w obrazie krwi (granulocytopenia, agranulocytoza), hiperurykemia oraz objawy dotyczące przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, utrata łaknienia, nawrót choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Podczas stosowania leku należy zachować szczególną ostrożność jeśli pacjent:

 • posiada  zaburzenia czynności wątroby lub nerek oraz z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy;
 • choruje na astmę i wcześniej nie stosował kwasu acetylosalicylowego lub innych leków z grupy NPLZ - należy wcześniej skonsultować się z lekarzem;
 • cierpi na dolegliwości przewodu pokarmowego - ibuprofen stosowany na skórę może także (chociaż ryzyko jest znacznie mniejszym) powodować działania niepożądane związane z przewodem pokarmowym, więc przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem,
 • cierpi na choroby nerek - podczas miejscowego stosowania Metafen żel Forte ibuprofen także przedostaje się do krwi (chociaż w znacznie mniejszej ilości niż przy podaniu doustnym) i może pogorszyć się istniejąca niewydolność nerek, więc przed użyciem zaleca się skonsultowanie z lekarzem.

Należy porozumieć się z lekarzem, nawet jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występujących w przeszłości.

Dodatkowe ostrzeżenia:

 • chronić oczy i błony śluzowe przed Metafen żel Forte,
 • unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne obszaru leczonego ze względu na możliwość wystąpienia reakcji fototoksycznej,
 • jeśli pojawią się zmiany skórne w miejscu stosowania należy odstawić Metafen żel Forte,
 • przy długotrwałym wmasowywaniu preparatu założyć rękawiczki ochronne,
 • po zastosowaniu żelu należy umyć ręce, chyba że leczenie dotyczy właśnie rąk.
 • lek przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
 • okres ważności po pierwszym otwarciu wynosi 6 miesięcy.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Nie są znane interakcje ibuprofenu podanego miejscowo z innymi lekami, ale ze względu na fakt, iż występują one przy podaniu doustnym to nie można ich wykluczyć.

 • Stosowanie razem z kwasem acetylosalicylowym i innymi NLPZ może spowodować częstsze występowanie działań niepożądanych.
 • Ibuprofen podany doustnie może wchodzić w interakcje z lekami obniżającymi ciśnienie krwi.
 • Ibuprofen połączony z kwasem acetylosalicylowym może nieodwracalnie znosić efekt hamowania agregacji, a przez to jego ochronny wpływ na serce u osób z ryzykiem zawału zostaje ograniczony.
 • Łączenie NLPZ z kortykosteroidami może zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej przewodu pokarmowego.
 • U pacjentów zażywających leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna, acenokumarol) albo czynniki trombolityczne (np. streptokinaza) ibuprofen może hamować agregację płytek krwi, co może w konsekwencji powodować krwawienia z przewodu pokarmowego i wydłużenie czasu krzepnięcia krwi.
 • Ibuprofen zwiększa toksyczne działanie metotreksatu, zmniejsza działanie leków moczopędnych oraz zwiększa stężenie podawanego litu w osoczu.

Ciąża i karmienie piersią

W okresie ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem należy skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat bez zalecenia lekarza.

Cechy produktu

Polecane artykuły
 • Na ból kręgosłupa lędźwiowego przynajmniej raz w życiu uskarża się prawie każdy człowiek. Niestety zwykle tego typu dolegliwości odczuwane są znacznie częściej. Odcinek lędźwiowy to bolesne miejsce głównie u ludzi dorosłych, choć czasami ból mogą też odczuwać dzieci – jest on uporczywy, potrafi naprawdę uprzykrzyć życie i uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Niekiedy jest tak silny, że powoduje fizyczne unieruchomienie pacjenta, czasami nawet na dłuższy czas.

 • Przekonanie o wpływie pogody na stan zdrowia ma źródła w ludowych przesądach. Naukowcy z Uniwersytetu Manchester w Wielkiej Brytanii znaleźli naukowe dowody na słuszność tej tezy, łączące konkretne warunki atmosferyczne z pogorszeniem stanu zdrowia osób cierpiących na schorzenia wiążące się z chronicznym bólem. 

 • Osteofity, zwane również naroślami kostnymi, to tworzące się na krawędziach stawów zmiany polegające na miejscowej nadbudowie tkanki kostnej. Przyczyną powstawania osteofitów są głównie procesy zwyrodnieniowe, które prowadzą m. in. do degeneracji tkanki chrzęstnej pokrywającej nasady kości, czego następstwem mogą być wspomniane wcześniej zmiany wytwórcze. Osteofity powstają najczęściej w obrębie stawów kręgosłupa w okolicach, na które oddziałuje największa siła nacisku. Często występują również w drobnych stawach rąk, stawach kolanowych i biodrowych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij