
Ból kręgosłupa lędźwiowego — przyczyny i leczenie
Dość często przyczyną bólu lędźwi są różnego rodzaju choroby nerek, a przede wszystkim przyczynia się do niego obecność kamieni nerkowych. W przebiegu kamicy nerkowej może bowiem dojść do powstania kolki nerkowej. Kolka nerkowa charakteryzuje się tym, że typowy dla niej jest ból o charakterze przerywanym (ból kolkowy) zlokalizowany w lędźwiowej części kręgosłupa. Bardzo często promieniuje on też do pachwiny, warg sromowych i jąder. Typowe dla tej dolegliwości są także nudności i wymioty. Niekiedy pojawia się dyskomfort w jamie brzusznej. Czasami obecne są dolegliwości dyspeptyczne.
Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego
W przebiegu wspomnianej kolki nerkowej, poza bólem pleców obecny bywa krwiomocz, ból przy oddawaniu moczu oraz oddawanie uryny częściej, ale małymi porcjami. Podwyższona bywa temperatura ciała, a pacjent może czuć się osłabiony i rozbity. Rozpoznanie tej dolegliwości stawiane jest przez lekarza na podstawie opisywanych przez pacjenta objawów oraz na podstawie badania lekarskiego — typowy jest dodatni objaw Goldflama. Do potwierdzenia diagnozy konieczne jest wykonanie badań obrazowych, przede wszystkim USG jamy brzusznej.
Kolejną przyczyną bólu lędźwi mogą być choroby przewodu pokarmowego. Zdarza się, że w przebiegu ostrego zapalenia trzustki pacjent odczuwa opasujący ból w nadbrzuszu, który promieniuje do okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Ponadto u ludzi ze zdiagnozowanymi chorobami zapalnymi jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna) w przypadku zaostrzenia choroby pojawia się ból w dolnej części jamy brzusznej, często promieniujący do pleców. Niekiedy ból lędźwi odczuwany jest w przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego, niedrożności jelit, perforacji oraz w w trakcie silnych zaparć.
Inną przyczyną bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa bywa rwa kulszowa. Jest to zespól objawów związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1, które tworzą nerw kulszowy. Ucisk może być odczuwalny na jego przebiegu. Najczęściej do powstania rwy kulszowej przyczynia się dyskopatia w tej okolicy pleców. Ma też czasem związek między innymi ze stanami zapalnymi czy chorobami zakaźnymi. Głównym objawem rwy jest ból pleców w ich części lędźwiowej, zwykle promieniujący do pośladka, tylnej powierzchni łydki lub stopy. Czasami może być również obecne drętwienie kończyn i zburzenie czucia w ich różnych częściach. Rozpoznanie rwy kulszowej lekarz stawia na podstawie badania klinicznego oraz badań obrazowych.
Przyczyną bólu lędźwi może też być przepuklina kręgosłupa lędźwiowego. W jej przebiegu dochodzi do uwypuklenia się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, co powoduje ucisk i drażnienie korzeni rdzeniowych, rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego. Potocznie przepuklina bywa także często nazywana dyskopatią. Wywołuje ból lędźwi, który może mieć różny charakter i rozmaite nasilenie. Często promieniuje do kończyny dolnej, zwykle po jednej stronie. Nasila się w pozycji siedzącej, stojącej, ale czasami też leżącej. Czasami powoduje nieprzyjemne uczucie mrowienia oraz drętwienia kończyny dolnej.
Kolejną przyczyną bólu lędźwiowego mogą być również zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Są typowe zazwyczaj dla ludzi starszych, a ich częstość jest tym większa im bardziej zaawansowany jest wiek pacjenta.
Jak wygląda leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego?
Ból kręgosłupa lędźwiowego jest leczony różnie w zależności od przyczyny go wywołującej. Dlatego też, kiedy pacjent odczuwa takie dolegliwości, powinien zgłosić się do swojego lekarza POZ. Doktor na podstawie zebranego wywiadu, badania fizykalnego oraz dodatkowych badań obrazowych (takich jak RTG odcinka lędźwiowego kręgosłupa, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy USG jamy brzusznej) postawi właściwą diagnozę i dopiero wtedy zaleci leczenie.
W trakcie zmian zwyrodnieniowych konieczna jest zwykle rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego oraz właściwe ćwiczenia, które zaleca osobiście specjalista rehabilitacji lub fizykoterapeuta. Niekiedy zachodzi potrzeba leczenia operacyjnego, jeśli dolegliwości bólowe są mocno nasilone. Ponadto stosuje się też leki przeciwbólowe i działające przeciwzapalnie.
U kobiet z kłopotami ginekologicznymi leczenie uzależnione jest od rodzaju jednostki chorobowej, która stanowi przyczynę bólu. Podobnie bywa, jeżeli dolegliwość wywołana jest różnego rodzaju chorobami przewodu pokarmowego.