Ból kręgosłupa lędźwiowego — przyczyny i leczenie
Michał Posmykiewicz

Ból kręgosłupa lędźwiowego — przyczyny i leczenie

Na ból kręgosłupa lędźwiowego przynajmniej raz w życiu uskarża się prawie każdy człowiek. Niestety zwykle tego typu dolegliwości odczuwane są znacznie częściej. Odcinek lędźwiowy to bolesne miejsce głównie u ludzi dorosłych, choć czasami ból mogą też odczuwać dzieci – jest on uporczywy, potrafi naprawdę uprzykrzyć życie i uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Niekiedy jest tak silny, że powoduje fizyczne unieruchomienie pacjenta, czasami nawet na dłuższy czas.

Dość często przyczyną bólu lędźwi są różnego rodzaju choroby nerek, a przede wszystkim przyczynia się do niego obecność kamieni nerkowych. W przebiegu kamicy nerkowej może bowiem dojść do powstania kolki nerkowej. Kolka nerkowa charakteryzuje się tym, że typowy dla niej jest ból o charakterze przerywanym (ból kolkowy) zlokalizowany w lędźwiowej części kręgosłupa. Bardzo często promieniuje on też do pachwiny, warg sromowych i jąder. Typowe dla tej dolegliwości są także nudności i wymioty. Niekiedy pojawia się dyskomfort w jamie brzusznej. Czasami obecne są dolegliwości dyspeptyczne.

Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego

W przebiegu wspomnianej kolki nerkowej, poza bólem pleców obecny bywa krwiomocz, ból przy oddawaniu moczu oraz oddawanie uryny częściej, ale małymi porcjami. Podwyższona bywa temperatura ciała, a pacjent może czuć się osłabiony i rozbity. Rozpoznanie tej dolegliwości stawiane jest przez lekarza na podstawie opisywanych przez pacjenta objawów oraz na podstawie badania lekarskiego — typowy jest dodatni objaw Goldflama. Do potwierdzenia diagnozy konieczne jest wykonanie badań obrazowych, przede wszystkim USG jamy brzusznej.

Kolejną przyczyną bólu lędźwi mogą być choroby przewodu pokarmowego. Zdarza się, że w przebiegu ostrego zapalenia trzustki pacjent odczuwa opasujący ból w nadbrzuszu, który promieniuje do okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Ponadto u ludzi ze zdiagnozowanymi chorobami zapalnymi jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna) w przypadku zaostrzenia choroby pojawia się ból w dolnej części jamy brzusznej, często promieniujący do pleców. Niekiedy ból lędźwi odczuwany jest w przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego, niedrożności jelit, perforacji oraz w w trakcie silnych zaparć

Za dolegliwości związane z kręgosłupem lędźwiowym odpowiedzialne są czasem choroby ginekologiczne. Często skarżą się na ból pacjentki, u których została rozpoznana endometrioza oraz zapalenie przydatków. Niektóre kobiety cierpią także na nie w czasie miesiączki — duża część pań ma bolesne miesiączkowania. Ból lędźwi może mieć też niestety związek z zaawansowanym procesem nowotworowym toczącym się w narządach płciowych kobiety.

Inną przyczyną bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa bywa rwa kulszowa. Jest to zespól objawów związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1, które tworzą nerw kulszowy. Ucisk może być odczuwalny na jego przebiegu. Najczęściej do powstania rwy kulszowej przyczynia się dyskopatia w tej okolicy pleców. Ma też czasem związek między innymi ze stanami zapalnymi czy chorobami zakaźnymi. Głównym objawem rwy jest ból pleców w ich części lędźwiowej, zwykle promieniujący do pośladka, tylnej powierzchni łydki lub stopy. Czasami może być również obecne drętwienie kończyn i zburzenie czucia w ich różnych częściach. Rozpoznanie rwy kulszowej lekarz stawia na podstawie badania klinicznego oraz badań obrazowych. 

Przyczyną bólu lędźwi może też być przepuklina kręgosłupa lędźwiowego. W jej przebiegu dochodzi do uwypuklenia się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, co powoduje ucisk i drażnienie korzeni rdzeniowych, rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego. Potocznie przepuklina bywa także często nazywana dyskopatią. Wywołuje ból lędźwi, który może mieć różny charakter i rozmaite nasilenie. Często promieniuje do kończyny dolnej, zwykle po jednej stronie. Nasila się w pozycji siedzącej, stojącej, ale czasami też leżącej. Czasami powoduje nieprzyjemne uczucie mrowienia oraz drętwienia kończyny dolnej.

Kolejną przyczyną bólu lędźwiowego mogą być również zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Są typowe zazwyczaj dla ludzi starszych, a ich częstość jest tym większa im bardziej zaawansowany jest wiek pacjenta. 

Jak wygląda leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego?

Ból kręgosłupa lędźwiowego jest leczony różnie w zależności od przyczyny go wywołującej. Dlatego też, kiedy pacjent odczuwa takie dolegliwości, powinien zgłosić się do swojego lekarza POZ. Doktor na podstawie zebranego wywiadu, badania fizykalnego oraz dodatkowych badań obrazowych (takich jak RTG odcinka lędźwiowego kręgosłupa, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy USG jamy brzusznej) postawi właściwą diagnozę i dopiero wtedy zaleci leczenie.

W trakcie zmian zwyrodnieniowych konieczna jest zwykle rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego oraz właściwe ćwiczenia, które zaleca osobiście specjalista rehabilitacji lub fizykoterapeuta. Niekiedy zachodzi potrzeba leczenia operacyjnego, jeśli dolegliwości bólowe są mocno nasilone. Ponadto stosuje się też leki przeciwbólowe i działające przeciwzapalnie.

W innych przypadkach bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa leczenie uzależnione jest od przyczyny wywołującej ból. W razie problemów z nerkami i kamicą nerkową pacjent otrzymuje leki rozkurczowe oraz przeciwbólowe. Czasami potrzebne jest rozkruszenie kamieni.

U kobiet z kłopotami ginekologicznymi leczenie uzależnione jest od rodzaju jednostki chorobowej, która stanowi przyczynę bólu. Podobnie bywa, jeżeli dolegliwość wywołana jest różnego rodzaju chorobami przewodu pokarmowego. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij