Łamie cię w kościach na zmianę pogody? Są na to dowody naukowe
Katarzyna Szulik

Łamie cię w kościach na zmianę pogody? Są na to dowody naukowe

Przekonanie o wpływie pogody na stan zdrowia ma źródła w ludowych przesądach. Naukowcy z Uniwersytetu Manchester w Wielkiej Brytanii znaleźli naukowe dowody na słuszność tej tezy, łączące konkretne warunki atmosferyczne z pogorszeniem stanu zdrowia osób cierpiących na schorzenia wiążące się z chronicznym bólem. 

Jak przekonują naukowcy z Manchesteru, taka asocjacja występuje między innymi w przypadku artretyzmu, a dolegliwości mu towarzyszące nasilają się w związku z niskim ciśnieniem atmosferycznym, dużą wilgotnością oraz silnym wiatrem. 

By dojść do takich wniosków, naukowcy wykonali badanie, w którym udział wzięło niemal 2700 osób z całej Wielkiej Brytanii, wyselekcjonowanych między innymi ze względu na rodzaj dolegliwości, na które cierpią. Większość z nich chorowała na artretyzm, część także na migrenę, różne odmiany neuropatii lub fibromialgię. Okres badawczy trwał sześć miesięcy, podczas których uczestnicy używali aplikacji mobilnej, która pozwalała dokumentować poziom bólu odczuwanego przez uczestników oraz pogodę występującą danego dnia w rejonie, w którym mieszkali. 

Pogodowa mieszanka wybuchowa

Jak się okazało, podczas wilgotnych, wietrznych dni z niskim ciśnieniem atmosferycznych ryzyko nasilenia dolegliwości bólowych wzrastała o 20 proc. w porównaniu do dni, w których warunki pogodowe były inne. To niewielki wzrost ryzyka, niemniej jednak potwierdza, że powiązanie pogody z odczuwaniem bólu może mieć naukowe podstawy.

By jednak wspomniane ryzyko się pojawiło, w pogodzie muszą zaistnieć wszystkie trzy zmienne. Badacze nie zauważyli związku między nasilonym bólem a opadami, bądź konkretną temperaturą. Z drugiej strony, badani pytani o to, w jakich dniach najmocniej odczuwają dolegliwości bólowe, wskazywali na te, w których odnotowywano wysoką wilgotność, silny wiatr oraz niską temperaturę.

Wskazówka profilaktyczna

Zdaniem naukowców wyniki tego badania mogłyby znaleźć zastosowanie przy tworzeniu i prezentacji prognoz pogody. Dzięki temu komunikaty meteorologiczne mogłyby uwzględniać również ostrzeżenia dotyczące samopoczucia osób z chronicznym bólem, co pozwoliłoby im na przykład na lepsze planowanie aktywności. To ważna kwestia, biorąc pod uwagę, że duża część osób cierpiących na dolegliwości powiązane z chronicznym bólem doświadcza go każdego dnia, a system opieki zdrowotnej nie jest w stanie dostarczyć skutecznych sposobów jego łagodzenia. W tym sensie osoby z artretyzmem czy migreną otrzymałyby dodatkową wiedzę na temat swojego stanu zdrowia, która pomoże im w skutecznym planowaniu dnia. Ponadto każda nowa wiedza na temat schorzeń może zostać wykorzystania do opracowania skuteczniejszych metod leczenia. 

Powiązane produkty

Sprzeczne wyniki badań

Wspomniane wyniki należy traktować z rezerwą również ze względu na fakt, że wcześniejsze analizy tego typu wskazywały na brak związku między rodzajem pogody a nasileniem symptomów konkretnych chorób, w tym artretyzmu. Do takich wniosków doszli m.in. naukowcy z George Institute for Global Health w 2017 r. W tym celu zrekrutowali do badania prawie 1000 osób skarżących się na bóle dolnej części kręgosłupa oraz 350 z osteoartretyzmem kolan. Następnie porównali warunki pogodowe w czasie, w którym pacjenci odczuwali silny ból z tymi panującymi tydzień i miesiąc po ataku bólu. Wyniki nie pokazały żadnego powiązania między bólem pleców i poziomem wilgotności, temperaturą, ciśnieniem, kierunkiem lub siłą wiatru. Z ich obserwacji wynika jednakże, że wysokie temperatury mogą w niewielkim stopniu zwiększać ryzyko wystąpienia bólów pleców czy reumatyzmu, aczkolwiek różnica była na tyle niewielka, że nie można jej traktować jako miernika klinicznego. Poszukiwanie sposobów na złagodzenie bólu pleców ma ogromne znaczenie, ponieważ dolegliwości tego rodzaju dotykają nawet jedną trzecią populacji i w nawet 20 proc. przypadków są schorzeniem towarzyszącym artretyzmowi. 

Jak widać, wyniki badań bywają sprzeczne, aczkolwiek badanie Brytyjczyków dostarcza najnowszych informacji i powstało na bazie większej próby, co podnosi jego wiarygodność. Niemniej pogoda może być traktowana jako dodatkowy, ale nie wiodący czynnik przy radzeniu sobie ze schorzeniami, którym towarzyszy chroniczny ból.

  1. R. Berman, Does weather really affect our experience of pain?, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/326884.php#1, [dostęp:] 12.11.2019 r.
  2. K. Beilken, M. J. Hancock, Ch. G. Maher, i in., Acute Low Back Pain? Do Not Blame the Weather—A Case-Crossover Study, “Pain Medicine” 2016; pnw126 DOI: 10.1093/pm/pnw126.
  3. George Institute for Global Health, Weather's not to blame for your aches and pains, "sciencedaily.com" [online], www.sciencedaily.com/releases/2017/01/170110094641.htm, [dostęp:] 11.12.2019 r.
  4. W. G. Dixon, A. L. Beukenhorst, B. B. Yimer i in., How the weather affects the pain of citizen scientists using a smartphone app, npj "Digital Medicine", volume 2, Article number: 105 (2019) doi:10.1038/s41746-019-0180-3.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl