Łamie cię w kościach na zmianę pogody? Są na to dowody naukowe
Przekonanie o wpływie pogody na stan zdrowia ma źródła w ludowych przesądach. Naukowcy z Uniwersytetu Manchester w Wielkiej Brytanii znaleźli naukowe dowody na słuszność tej tezy, łączące konkretne warunki atmosferyczne z pogorszeniem stanu zdrowia osób cierpiących na schorzenia wiążące się z chronicznym bólem.
Jak przekonują naukowcy z Manchesteru, taka asocjacja występuje między innymi w przypadku artretyzmu, a dolegliwości mu towarzyszące nasilają się w związku z niskim ciśnieniem atmosferycznym, dużą wilgotnością oraz silnym wiatrem.
By dojść do takich wniosków, naukowcy wykonali badanie, w którym udział wzięło niemal 2700 osób z całej Wielkiej Brytanii, wyselekcjonowanych między innymi ze względu na rodzaj dolegliwości, na które cierpią. Większość z nich chorowała na artretyzm, część także na migrenę, różne odmiany neuropatii lub fibromialgię. Okres badawczy trwał sześć miesięcy, podczas których uczestnicy używali aplikacji mobilnej, która pozwalała dokumentować poziom bólu odczuwanego przez uczestników oraz pogodę występującą danego dnia w rejonie, w którym mieszkali.
Pogodowa mieszanka wybuchowa
By jednak wspomniane ryzyko się pojawiło, w pogodzie muszą zaistnieć wszystkie trzy zmienne. Badacze nie zauważyli związku między nasilonym bólem a opadami, bądź konkretną temperaturą. Z drugiej strony, badani pytani o to, w jakich dniach najmocniej odczuwają dolegliwości bólowe, wskazywali na te, w których odnotowywano wysoką wilgotność, silny wiatr oraz niską temperaturę.
Wskazówka profilaktyczna
Zdaniem naukowców wyniki tego badania mogłyby znaleźć zastosowanie przy tworzeniu i prezentacji prognoz pogody. Dzięki temu komunikaty meteorologiczne mogłyby uwzględniać również ostrzeżenia dotyczące samopoczucia osób z chronicznym bólem, co pozwoliłoby im na przykład na lepsze planowanie aktywności. To ważna kwestia, biorąc pod uwagę, że duża część osób cierpiących na dolegliwości powiązane z chronicznym bólem doświadcza go każdego dnia, a system opieki zdrowotnej nie jest w stanie dostarczyć skutecznych sposobów jego łagodzenia. W tym sensie osoby z artretyzmem czy migreną otrzymałyby dodatkową wiedzę na temat swojego stanu zdrowia, która pomoże im w skutecznym planowaniu dnia. Ponadto każda nowa wiedza na temat schorzeń może zostać wykorzystania do opracowania skuteczniejszych metod leczenia.
Sprzeczne wyniki badań
Wspomniane wyniki należy traktować z rezerwą również ze względu na fakt, że wcześniejsze analizy tego typu wskazywały na brak związku między rodzajem pogody a nasileniem symptomów konkretnych chorób, w tym artretyzmu. Do takich wniosków doszli m.in. naukowcy z George Institute for Global Health w 2017 r. W tym celu zrekrutowali do badania prawie 1000 osób skarżących się na bóle dolnej części kręgosłupa oraz 350 z osteoartretyzmem kolan. Następnie porównali warunki pogodowe w czasie, w którym pacjenci odczuwali silny ból z tymi panującymi tydzień i miesiąc po ataku bólu. Wyniki nie pokazały żadnego powiązania między bólem pleców i poziomem wilgotności, temperaturą, ciśnieniem, kierunkiem lub siłą wiatru. Z ich obserwacji wynika jednakże, że wysokie temperatury mogą w niewielkim stopniu zwiększać ryzyko wystąpienia bólów pleców czy reumatyzmu, aczkolwiek różnica była na tyle niewielka, że nie można jej traktować jako miernika klinicznego. Poszukiwanie sposobów na złagodzenie bólu pleców ma ogromne znaczenie, ponieważ dolegliwości tego rodzaju dotykają nawet jedną trzecią populacji i w nawet 20 proc. przypadków są schorzeniem towarzyszącym artretyzmowi.
Jak widać, wyniki badań bywają sprzeczne, aczkolwiek badanie Brytyjczyków dostarcza najnowszych informacji i powstało na bazie większej próby, co podnosi jego wiarygodność. Niemniej pogoda może być traktowana jako dodatkowy, ale nie wiodący czynnik przy radzeniu sobie ze schorzeniami, którym towarzyszy chroniczny ból.