Nizoral, 20 mg/g, krem, 30 g

krem, grzybica, łojotok, łupież

28,99 zł
96,63 zł / 100 g

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Pokaż wszystkie produkty NIZORAL

Producent

MCNEIL C/O JOHNSON&JONHSON

Opis

Lek Nizoral w postaci kremu zawiera substancję czynną ketokonazol o silnym działaniu przeciwgrzybiczym.

Skład

Substancją czynną leku jest ketokonazol.
1 g kremu zawiera 20 mg ketokonazolu. 

Inne składniki leku to: glikol propylenowy, alkohol stearylowy, alkohol cetylowy, sorbitanu stearynian, polisorbat 60, izopropylu myrystynian, sodu siarczyn bezwodny (E 221), polisorbat 80, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Nizoral, krem jest przeznaczony do stosowania na skórę u osób dorosłych.   
Drożdżyca skóry, grzybica tułowi, pachwin, grzybica rąk i stóp, łupież pstry (Pityriasis versicolor):  zwykle pokrywa się lekiem Nizoral, krem chorobowo zmienione miejsca na skórze oraz skórę bezpośrednio do nich przylegającą raz na dobę.  
Łojotokowe zapalenie skóry: w zależności od nasilenia objawów zakażenia zwykle stosuje się lek Nizoral, krem na chorobowo zmienione miejsca na skórze raz lub dwa razy na dobę.  

Leczenie należy kontynuować jeszcze przez kilka dni po całkowitym ustąpienia objawów zakażenia.  Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli nie ma poprawy po 4 tygodniach leczenia, gdyż konieczne jest zweryfikowanie diagnozy.  W trakcie leczenia, w celu zapobieżenia powtórnemu zakażeniu, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. 

Średni czas leczenia:

 • łupież pstry od 2 do 3 tygodni,
 • zakażenia drożdżakami od 2 do 3 tygodni, 
 • grzybica pachwin od 2 do 4 tygodni,
 • grzybica tułowia od 3 do 4 tygodni, 
 • grzybica stóp od 4 do 6 tygodni, 
 • łojotokowe zapalenie skóry od 2 do 4 tygodni.   

W łojotokowym zapaleniu skóry lekarz zwykle zaleca leczenie podtrzymujące, polegające na stosowaniu leku Nizoral, krem raz lub dwa razy w tygodniu

Działanie

Ketokonazol działa na dermatofity z rodzaju: Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum i drożdżaki z rodzaju Candida i Malassezia (Pityrosporum).

Wskazania

Miejscowe leczenie grzybicy skóry tułowia, pachwin, rąk i stóp wywołanych następującymi dermatofitami: Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Microsporum canis, Epidermophyton floccosum, a także drożdżycy skóry i łupieżu pstrego (Pityriasis versicolor). Lek Nizoral, krem jest także zalecany w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry, związanego z obecnością drożdżaka Malassezia ovale (Pityrosporum ovale).  

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Nizoral, krem 

 • jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na ketokonazol lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Nizoral, krem może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. 

W czasie leczenia lekiem Nizoral, krem mogą wystąpić następujące objawy działań niepożądanych leku:

 • często (u więcej niż 1 na 100 i u mniej niż 1 na 10 pacjentów) rumień i świąd w miejscu podania oraz uczucie pieczenia skóry;
 • niezbyt często (u więcej niż 1 na 1000 i u mniej niż 1 na 100 pacjentów) w miejscu podania mogą wystąpić krwawienia, uczucie dyskomfortu i suchości, stan zapalny, podrażnienie, parestezje (przykre wrażenia, najczęściej mrowienia, drętwienia lub zmian temperatury skóry, tj. uczucie silnego gorąca lub zimna), reakcje w miejscu podania, nadwrażliwość, zmiany pęcherzykowe, kontaktowe zapalenie skóry, wysypka, łuszczenie i lepkość skóry.
 • Po wprowadzeniu leku Nizoral, krem do obrotu bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów) występowała pokrzywka.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

 • Lek Nizoral, krem zawiera substancje pomocnicze, m.in. glikol propylenowy i alkohol cetylowy. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego lek może powodować podrażnienie skóry. Ze względu na zawartość alkoholu stearylowego i cetylowego lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25 st.C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. 

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. 

W okresie ciąży i karmienia piersią lek Nizoral, krem można stosować tylko wtedy, gdy stosowanie leku zaleci lekarz, gdyż nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Cechy produktu

Polecane artykuły
 • Od 2004 roku, po oficjalnym wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, obowiązują nas regulacje prawne ordynowane przez Parlament Europejski i inne władne organy UE. Rozporządzenie Komisji Unii Europejskiej z 29 października 2021 roku wprowadziło całkowity zakaz używania w produkcji kosmetyków między innymi pirytionianiu cynku. Co to za substancja? Jakie ma właściwości? Czy na rynku znajdziemy jej alternatywy?      

 • O łupieżu słyszał zapewne każdy z nas, część być może miała z nim do czynienia na własnej skórze. Zdecydowana większość na pytanie, jak wygląda łupież, opowie o nim jako o białych okruszkach sypiących się z głowy. Poniekąd słusznie, jednak należy zdawać sobie sprawę, że odmian łupieżu jest wiele. Jedną z nich jest łupież pstry. Charakterystyczne dla niego jest występowanie różnokolorowych, złuszczających się plam na całym ciele. Dowiedz się skąd bierze się łupież pstry i jak go skutecznie leczyć. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij