×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nifuroksazyd - Nifuroxazidum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład nifuroksazyd
Postać tabletki
zawiesina doustna
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Gastroenterologia
Działanie przeciwbakteryjne
Zamów w doz.pl Nifuroksazyd Gedeon Richter, 220 mg/5 ml, zawiesina doustna, 90 ml

Wskazania do stosowania

Ostra lub przewlekła biegunka w przebiegu bakteryjnych zakażeń przewodu pokarmowego.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Preparat należy stosować jednocześnie z zachowaniem ścisłej diety z wkluczeniem soków, surowych warzyw i owoców, pikantnych i ciężkostrawnych potraw. W przypadku nasilenia się biegunki podczas leczenia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Podczas leczenia nie należy pić alkoholu.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na pochodne nitrofuranu.

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży lek może być stosowany jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Skutki uboczne

Rzadko obserwowano objawy nadwrażliwości postaci bólu brzucha, nudności i nasilenia biegunki. Alkohol w skojarzeniu z nifuroksazydem może wywołać reakcję disulfiramopodobną objawiającą się zaczerwienieniem twarzy, wzrostem ciśnienia krwi, przyspieszeniem pracy serca, nadmierną potliwością, dusznościami.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.