×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ćwicz w wiosennym słońcu!

Już niedługo na dworze znów zrobi się ciepło i słonecznie. Jest więc okazja, by skorzystać z zalet słońca, które ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm.

Promieniowanie UV ma bardzo silny wpływ na organizm człowieka. Jest niewidzialne dla oka ludzkiego i nie wywiera działania cieplnego. Na co dzień jesteśmy poddawani działaniu promieniowania UVB, choć w fizjoterapii i lecznictwie korzysta się również z promieni UVA oraz UVC.

Promieniowanie słoneczne powoduje:

  • syntezę witaminy D, która wzmacnia budowę kośćca
  • obniżenie tętna spoczynkowego oraz wysiłkowego
  • poprawę wychwytu tlenu przez tkanki
  • zmniejszenie bólu
  • poprawę samopoczucia

Promieniowanie UV jest niezastąpione u dzieci chorujących na krzywicę oraz u nastolatków borykających się z problemem trądziku. Bardzo korzystny wpływ wywiera także w przypadku osób, u których zdiagnozowano osteoporozę. Należy jednak pamiętać, że zbyt długie wystawianie się na promieniowanie słoneczne może także przynieść skutki uboczne.

Do osób, które w szczególności powinny uważać na długość ekspozycji na słońcu, należą, przede wszystkim, albinosi, osoby o jasnych włosach, chorzy na nadciśnienie tętnicze bądź gruźlicę oraz ludzie cierpiący na nadczynność tarczycy.


Podziel się: