×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Sposób na spuchnięte kostki

Opuchlizna w okolicy kostek może pojawiać się z wielu powodów. Na obrzęk stóp i kostek najczęściej narzekają osoby pracujące w pozycji stojącej lub siedzącej i kobiety w ciąży, a także osoby z zaburzeniami krążenia. Obrzęk pojawia się również po urazach lub w trakcie przyjmowania niektórych leków.

Mimo wielu przyczyn, pytanie pozostaje to samo: jak pozbyć się opuchlizny oraz jej zapobiegać.

Kobiety w ciąży, jak i inne osoby ze skłonnością do powstawania obrzęków, powinny siedzieć z nogami ułożonymi na podwyższeniu. Stopy powinny znaleźć się przynajmniej na wysokości bioder, a najlepiej powyżej ich poziomu. W łóżku dobrze jest podłożyć pod nogi kilka poduszek lub zwinięty koc.

Możesz również zastosować proste ćwiczenie. Usiądź na podłodze, ugnij prawą nogę w kolanie, lewą wyprostuj i unieś kilka centymetrów nad podłogę. Prostą nogą wykonuj krążenia (tak, jakby stopa „rysowała” kółko), 10 powtórzeń w prawo, następnie 10 w lewo. To samo powtórz drugą nogą. Ruch mięśni, oraz uniesienie kończyny w górę ułatwi odpływ krwi z kończyny, dzięki czemu zmniejszy obrzęk.

Po urazach można stosować okłady z octu. W tym celu zmieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1 i lekko podgrzej. Namocz ręcznik tak powstałą miksturą i owiń nim spuchniętą kostkę. Pozostaw kompres na stopie przez kilka minut. Następnie zmieszaj ocet z zimną wodą i powtórz całą procedurę.

Naprzemiennie układaj raz ciepły ręcznik, raz zimny (każdy przez około 5 minut). Zmiany temperatury spowodują naprzemienne kurczenie się i rozszerzanie naczyń krwionośnych, co przyspieszy resorpcję obrzęku.


Podziel się: