×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Urazy twarzy - co robić?

Do urazu twarzy może dojść między innymi podczas upadku lub uderzenia tępym przedmiotem. Pierwsza pomoc w przypadku stłuczenia, które charakteryzuje się powstaniem opuchlizny oraz zaczerwienieniem uszkodzonych tkanek, polega na zastosowaniu zimnych okładów, a niekiedy także zastosowaniu ucisku w postaci opaski elastycznej.

Urazy opisywanej części ciała zawsze wiążą się z możliwością komplikacji lub uszkodzeń w obrębie czaszki. Dlatego też niezmiernie ważna jest wizyta u lekarza specjalisty, który wykluczy ewentualne wstrząśnienie mózgu lub inne nieporządane zaburzenia. W przypadku urazów nosa zaleca się wizytę u laryngologa, zaś jeśli uszkodzeninu uległa część oczodołowa - u okulisty.

Należy także pamiętać, że do najbardziej niebezpiecznych zranień twarzy należą te, do których doszło w obrębie tzw. „trójkąta niebezpieczeństwa”. Obejmuje on oczodół, policzek oraz dolną część żuchwy po danej stronie. W takim przypadku może dojść między innymi do upośledzenia funkcji ślinianek, nerwu twarzowego (np. opadanie kącika ust) czy kanałów łzowych.


Podziel się: