Ból nerek - przyczyny - portal DOZ.pl
Ból nerek - przyczyny
Michał Posmykiewicz

Ból nerek - przyczyny

Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa większości osób kojarzy się z "bólem korzonków" lub bólem wywołanym zmianami w kręgosłupie. Jednak ból w tej okolicy może mieć też inne podłoże - może być związany z chorobami nerek.

Jakie zatem choroby nerek mogą wywoływać ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa? 

  • Kamica nerkowa

W przebiegu wywoływanej przez kamienie nerkowe kolki nerkowej ból z okolicy lędźwiowej często promieniuje do pachwiny, moszny lub warg sromowych. Ból ma charakter przerywany, kolkowy. Towarzyszą mu często nudności, wymioty, dyskomfort w jamie brzusznej. Może też pojawić się krwiomocz, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, mocz może być oddawany częściej mniejszymi porcjami. Często pojawia się też gorączka. W napadzie kolki nerkowej podaje się leki działające rozkurczowo i przeciwbólowo, ważne jest też właściwe nawodnienie. Do rozpoznania konieczne jest wykonanie usg jamy brzusznej. Leczenie kamicy nerkowej polega na usunięciu kamieni. Może odbyć się to za pomocą przezskórnego kruszenia kamieni (litotrypsja) , możliwe jest też endoskopowe usunięcie kamieni lub klasyczne leczenie operacyjne.  

  • Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek 

Jest to zakażenie układu moczowego, zwykle wywoływane przez bakterie E. coli, jednak także inne bakterie, choć rzadziej, mogą przyczyniać się do rozwoju infekcji. Ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa jest bardzo silny. Zawsze też obecna jest wysoka gorączka, nawet 39 st.C.  Pojawiają się dreszcze, mogą wystąpić nudności i wymioty. Obecne są objawy dyzuryczne: bolesne parcie na mocz, ból i pieczenie w czasie oddawania moczu. Może pojawić się krwiomocz. W badaniu ogólnym moczu obecna jest duża ilość białych krwinek (leukocytów), bakterie oraz erytrocyty (krwinki czerwone). Leczenie polega na podawaniu antybiotyków i dużej ilości płynów, w ciężkich przypadkach może zajść potrzeba hospitalizacji. 

  • Torbiel nerki

Jest to przestrzeń w obrębie miąższu nerki, wypełniona płynem. Małe torbiele nie dają zwykle dolegliwości. Torbiele duże, zwykle o średnicy powyżej 5 cm, mogą dawać dolegliwości bólowe w okolicy nerek, uczucie pełności w jamie brzusznej i dyskomfort. Male torbiele zwykle wymagają tylko okresowej kontroli, zaś w przypadku dużych torbieli może zajść potrzeba ich usunięcia. 

  • Rak nerki

W początkowym stadium nowotwór ten przebiega zwykle bezobjawowo i wykrywany jest przypadkowo podczas wykonywania usg jamy brzusznej. W późniejszej fazie pojawia się ból w okolicy nerek, mogą też występować bóle w podbrzuszu. Typowym objawem jest też krwiomocz. Pojawiają się też objawy ogólne, takie jak gorączka, niedokrwistość, utrata masy ciała i wyniszczenie. Czasami przez powłoki brzuszne wyczuwalne jest też zgrubienie. Leczenie polega na operacyjnym usunięciu guza, stosuje się też immunoterapię, zaś w przypadku przerzutów - radioterapię. 

W sytuacji, kiedy zaczynamy odczuwać dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa, nigdy nie należy ich lekceważyć!

 Nigdy nie można zakładać, że boli nas kręgosłup od długiego siedzenia za biurkiem czy też, że  w wyniku przeziębia doszło do zapalenia korzonków nerwów rdzeniowych i zażycie leku przeciwbólowego wystarczy. Zawsze należy udać się do lekarza, który po zebraniu dokładnego wywiadu i po badaniu postawi diagnozę. Jeśli okaże się, że to problem z nerkami, właściwe leczenie pozwoli wrócić im do normalnego funkcjonowania - bez ich właściwej pracy dalsze życie nie jest niestety możliwe. 

Dowiedz się więcej: 
Najczęstsze choroby nerek
Kamica moczowa - objawy, diagnostyka, leczenie
Czy szczaw powoduje kamicę nerkową?
Rak nerki - objawy i leczenie

Nigdy nie można zakładać, że boli nas kręgosłup od długiego siedzenia za biurkiem czy też, że  w wyniku przeziębia doszło do zapalenia korzonków nerwów rdzeniowych i zażycie leku przeciwbólowego wystarczy. Zawsze należy udać się do lekarza, który po zebraniu dokładnego wywiadu i po badaniu postawi diagnozę. Jeśli okaże się, że to problem z nerkami, właściwe leczenie pozwoli wrócić im do normalnego funkcjonowania - bez ich właściwej pracy dalsze życie nie jest niestety możliwe. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij