Ból nerek - przyczyny
Michał Posmykiewicz

Ból nerek - przyczyny

Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa większości osób kojarzy się z "bólem korzonków" lub bólem wywołanym zmianami w kręgosłupie. Jednak ból w tej okolicy może mieć też inne podłoże - może być związany z chorobami nerek.

Jakie zatem choroby nerek mogą wywoływać ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa? 

  • Kamica nerkowa

W przebiegu wywoływanej przez kamienie nerkowe kolki nerkowej ból z okolicy lędźwiowej często promieniuje do pachwiny, moszny lub warg sromowych. Ból ma charakter przerywany, kolkowy. Towarzyszą mu często nudności, wymioty, dyskomfort w jamie brzusznej. Może też pojawić się krwiomocz, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, mocz może być oddawany częściej mniejszymi porcjami. Często pojawia się też gorączka. W napadzie kolki nerkowej podaje się leki działające rozkurczowo i przeciwbólowo, ważne jest też właściwe nawodnienie. Do rozpoznania konieczne jest wykonanie usg jamy brzusznej. Leczenie kamicy nerkowej polega na usunięciu kamieni. Może odbyć się to za pomocą przezskórnego kruszenia kamieni (litotrypsja) , możliwe jest też endoskopowe usunięcie kamieni lub klasyczne leczenie operacyjne.  

  • Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek 

Jest to zakażenie układu moczowego, zwykle wywoływane przez bakterie E. coli, jednak także inne bakterie, choć rzadziej, mogą przyczyniać się do rozwoju infekcji. Ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa jest bardzo silny. Zawsze też obecna jest wysoka gorączka, nawet 39 st.C.  Pojawiają się dreszcze, mogą wystąpić nudności i wymioty. Obecne są objawy dyzuryczne: bolesne parcie na mocz, ból i pieczenie w czasie oddawania moczu. Może pojawić się krwiomocz. W badaniu ogólnym moczu obecna jest duża ilość białych krwinek (leukocytów), bakterie oraz erytrocyty (krwinki czerwone). Leczenie polega na podawaniu antybiotyków i dużej ilości płynów, w ciężkich przypadkach może zajść potrzeba hospitalizacji. 

  • Torbiel nerki

Jest to przestrzeń w obrębie miąższu nerki, wypełniona płynem. Małe torbiele nie dają zwykle dolegliwości. Torbiele duże, zwykle o średnicy powyżej 5 cm, mogą dawać dolegliwości bólowe w okolicy nerek, uczucie pełności w jamie brzusznej i dyskomfort. Male torbiele zwykle wymagają tylko okresowej kontroli, zaś w przypadku dużych torbieli może zajść potrzeba ich usunięcia. 

  • Rak nerki

W początkowym stadium nowotwór ten przebiega zwykle bezobjawowo i wykrywany jest przypadkowo podczas wykonywania usg jamy brzusznej. W późniejszej fazie pojawia się ból w okolicy nerek, mogą też występować bóle w podbrzuszu. Typowym objawem jest też krwiomocz. Pojawiają się też objawy ogólne, takie jak gorączka, niedokrwistość, utrata masy ciała i wyniszczenie. Czasami przez powłoki brzuszne wyczuwalne jest też zgrubienie. Leczenie polega na operacyjnym usunięciu guza, stosuje się też immunoterapię, zaś w przypadku przerzutów - radioterapię. 

W sytuacji, kiedy zaczynamy odczuwać dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa, nigdy nie należy ich lekceważyć!

 Nigdy nie można zakładać, że boli nas kręgosłup od długiego siedzenia za biurkiem czy też, że  w wyniku przeziębia doszło do zapalenia korzonków nerwów rdzeniowych i zażycie leku przeciwbólowego wystarczy. Zawsze należy udać się do lekarza, który po zebraniu dokładnego wywiadu i po badaniu postawi diagnozę. Jeśli okaże się, że to problem z nerkami, właściwe leczenie pozwoli wrócić im do normalnego funkcjonowania - bez ich właściwej pracy dalsze życie nie jest niestety możliwe. 

Dowiedz się więcej: 
Najczęstsze choroby nerek
Kamica moczowa - objawy, diagnostyka, leczenie
Czy szczaw powoduje kamicę nerkową?
Rak nerki - objawy i leczenie

Nigdy nie można zakładać, że boli nas kręgosłup od długiego siedzenia za biurkiem czy też, że  w wyniku przeziębia doszło do zapalenia korzonków nerwów rdzeniowych i zażycie leku przeciwbólowego wystarczy. Zawsze należy udać się do lekarza, który po zebraniu dokładnego wywiadu i po badaniu postawi diagnozę. Jeśli okaże się, że to problem z nerkami, właściwe leczenie pozwoli wrócić im do normalnego funkcjonowania - bez ich właściwej pracy dalsze życie nie jest niestety możliwe. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

    Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (około 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych.

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

  • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

    Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij