Mężczyzna leży na łózku, trzymając się za plecy w okolicy nerek. Cierpi z powodu bólu nerek
Maciej Toczek

Wodonercze – czym jest, kiedy się rozwija, jakie daje objawy?

Wodonercze (ang. hydronephrosis) to choroba, w której dochodzi do poszerzenia miedniczek nerkowych, a czasami także kielichów nerkowych. Dochodzi do niej wówczas, gdy fizjologicznie produkowany mocz nie może zostać w pełni wydalony przez co zalega w nerce. Skuteczne leczenie wodonercza uzależnione jest od przyczyny, która wywołała to schorzenie.

Wodonercze jest powikłaniem, które świadczy o przeszkodzie w odpływie moczu zlokalizowanej w drogach moczowych. Może ono doprowadzić do trwałych zmian w funkcjonowaniu nerki, dlatego konieczne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego postępowania.

Czym jest wodonercze?

Wodonercze to stan, w którym ze względu na zaburzony odpływ moczu z nerki dochodzi do różnego stopnia poszerzenia miedniczek i kielichów nerkowych stanowiących jeden z początkowych odcinków dróg moczowych. Ze względu na ich patologiczne powiększenie, dochodzi do zaniku miąższu nerki, co powoduje, że ilość nefronów odpowiedzialnych za powstawanie moczu oraz filtrowanie krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii ulega znacznej redukcji. Jeżeli stan ten utrzymuje się lub postępuje, może dojść do niewydolności nerek.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, jakie są przyczyny i objawy chorych nerek

Wodonerecze – przyczyny

Wodonercze rozwinąć się może w stanach, w których przebiegu dochodzi do zastoju moczu w nerce spowodowanego przeszkodą w jego odpływie. Przyczyna wodonercza jest często związana z wiekiem pacjenta. W znaczniej większości przypadków powodem jest przeszkoda mechaniczna, która może zlokalizowana być we wnętrzu dróg moczowych, bądź na zewnątrz od nich. Przyczyny wewnętrzne dotyczyć mogą nieprawidłowej budowy moczowodu – jego mięśniówki. Powoduje to znaczące zwężenie jego światła i w konsekwencji zastój moczu. Inną przyczyną wewnętrzną może być także obecność tzw. zastawki tylnej w pęcherzu moczowym, która powoduje zatrzymanie moczu w tym narządzie i powstanie obustronnego wodonercza. Obie wymienione przyczyny są wadami wrodzonymi i niekiedy mogą zostać wykryte już w trakcie trwania ciąży.

Bardzo częstą przyczyną wodonercza są kamienie nerkowe powodujące lewostronne bądź prawostronne zaburzenia odpływu moczu z nerki. Chociaż częściej przyczyna ta dotyczy osób dorosłych, tak pojawia się ona również w przypadku dzieci. Wodonercze towarzyszyć może także nowotworom układu moczowego. W tym przypadku choroba rozwijać może się zarówno wewnątrz dróg moczowych, jak na przykład ma to miejsce w przypadku nowotworu pęcherza moczowego zlokalizowanego w pobliżu ujścia moczowodu, czy też na zewnątrz układu moczowego, a także przy zaburzeniach odpływu moczu w przeroście gruczołu krokowego lub nowotworach układu rozrodczego kobiet.

Polecane dla Ciebie

Jakie są objawy wodonercza?

Objawy związane z wodonerczem mogą prezentować się w bardzo różny sposób. Niekiedy potrafią pozostawać nieme klinicznie, dlatego ich diagnostyka może sprawiać w niektórych przypadkach trudność lekarzom. Objawy zależą przede wszystkim od przyczyny jego wystąpienia. W przypadku kamicy nerkowej głównym objawem będą dolegliwości bólowe zlokalizowane w okolicach nerki lewej lub nerki prawej oraz zmiany w badaniu ogólnym moczu. Natomiast, jeśli wodonercze narastać będzie stopniowo, może nie dawać żadnych objawów. Ze względu na towarzyszący niekiedy zastój moczu, objawem są także zaburzenia w oddawaniu moczu, mogące przedstawiać się do oddawania zmniejszonych jego ilości, czyli oligurii, do nawet całkowitego bezmoczu w przypadku zamknięcia światła cewki moczowej, np. przy przeroście gruczołu krokowego. Właśnie ze względu na tak znaczące zaburzenia oddawania moczu, wodonercze może być groźne dla zdrowia, a w niektórych przypadkach również i życia.

Przy badaniu lekarskim, pacjent może niekiedy zgłaszać nasiloną bolesność podczas wstrząsania okolicy lędźwiowej po tej stronie, po której występuje wodonercze. Niekiedy konieczne może być także wykonanie badania ogólnego moczu, aby stwierdzić odchylenia mogące wskazywać np. na kamicę nerkową. W przypadku badań obrazowych, złotym standardem jest USG jamy brzusznej, które pozwala na uwidocznienie poszerzonych kielichów nerkowych. Wodonercze u noworodka, które zostało stwierdzone w okresie prenatalnym, a więc wodonercze wrodzone, musi zostać skontrolowane w pierwszych 7.–10. dniach po jego narodzinach w celu oceny jego nasilenia i podjęcia kolejnych kroków terapeutycznych.

Jak wygląda leczenie wodonercza?

Leczenie wodonercza zależy przede wszystkim od przyczyny jego wystąpienia oraz lokalizacji przeszkody. Pilnej interwencji wymaga wodonercze, w którym powodująca go przeszkoda uniemożliwia oddawanie moczu. Szczególnie szybkie postępowanie (do 12 godzin od zatrzymania) dotyczy przypadków, w których następuje braku odpływu moczu z obu nerek, nerki przeszczepionej lub też jedynej nerki.

Jakie mogą być potencjalne powikłania wodonercza?

Wodonercze przebiegające z całkowitym bezmoczem wymaga pilnej interwencji, gdyż może prowadzić do ostrej niewydolności nerek skutkującej koniecznością wdrożenia leczenia nerkozastępczego. Szybkie usuniecie przeszkody prowadzi najczęściej do nasilonego wielomoczu w kolejnych godzinach, a wodonercze może samo ustąpić.

Zaburzenia odpływu moczu stanowią również czynnik ryzyka bakteryjnej infekcji dróg moczowych, co w przypadku braku odpowiedniego leczenia może skutkować urosepsą, a więc zakażenia uogólnionego ze źródłem w drogach moczowych. Warto podkreślić również, że wodonercze może być wynikiem obecności nowotworu zlokalizowanego przykładowo w pęcherzu moczowym, co samo w sobie wymaga pilnej interwencji onkologicznej i specjalistycznego leczenia, w tym najczęściej przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Sprawdź, jakie leki i preparaty na dolegliwości układu moczowego znajdziesz na DOZ.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

  Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

 • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

  Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

 • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

  HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

 • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

  Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

 • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

  Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

 • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

  Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

 • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

  Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

 • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

  Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij