Mężczyzna leży na łózku, trzymając się za plecy w okolicy nerek. Cierpi z powodu bólu nerek
Maciej Toczek

Wodonercze – czym jest, kiedy się rozwija, jakie daje objawy?

Wodonercze (ang. hydronephrosis) to choroba, w której dochodzi do poszerzenia miedniczek nerkowych, a czasami także kielichów nerkowych. Dochodzi do niej wówczas, gdy fizjologicznie produkowany mocz nie może zostać w pełni wydalony przez co zalega w nerce. Skuteczne leczenie wodonercza uzależnione jest od przyczyny, która wywołała to schorzenie.

Wodonercze jest powikłaniem, które świadczy o przeszkodzie w odpływie moczu zlokalizowanej w drogach moczowych. Może ono doprowadzić do trwałych zmian w funkcjonowaniu nerki, dlatego konieczne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego postępowania.

Czym jest wodonercze?

Wodonercze to stan, w którym ze względu na zaburzony odpływ moczu z nerki dochodzi do różnego stopnia poszerzenia miedniczek i kielichów nerkowych stanowiących jeden z początkowych odcinków dróg moczowych. Ze względu na ich patologiczne powiększenie, dochodzi do zaniku miąższu nerki, co powoduje, że ilość nefronów odpowiedzialnych za powstawanie moczu oraz filtrowanie krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii ulega znacznej redukcji. Jeżeli stan ten utrzymuje się lub postępuje, może dojść do niewydolności nerek.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, jakie są przyczyny i objawy chorych nerek

Wodonerecze – przyczyny

Wodonercze rozwinąć się może w stanach, w których przebiegu dochodzi do zastoju moczu w nerce spowodowanego przeszkodą w jego odpływie. Przyczyna wodonercza jest często związana z wiekiem pacjenta. W znaczniej większości przypadków powodem jest przeszkoda mechaniczna, która może zlokalizowana być we wnętrzu dróg moczowych, bądź na zewnątrz od nich. Przyczyny wewnętrzne dotyczyć mogą nieprawidłowej budowy moczowodu – jego mięśniówki. Powoduje to znaczące zwężenie jego światła i w konsekwencji zastój moczu. Inną przyczyną wewnętrzną może być także obecność tzw. zastawki tylnej w pęcherzu moczowym, która powoduje zatrzymanie moczu w tym narządzie i powstanie obustronnego wodonercza. Obie wymienione przyczyny są wadami wrodzonymi i niekiedy mogą zostać wykryte już w trakcie trwania ciąży.

Bardzo częstą przyczyną wodonercza są kamienie nerkowe powodujące lewostronne bądź prawostronne zaburzenia odpływu moczu z nerki. Chociaż częściej przyczyna ta dotyczy osób dorosłych, tak pojawia się ona również w przypadku dzieci. Wodonercze towarzyszyć może także nowotworom układu moczowego. W tym przypadku choroba rozwijać może się zarówno wewnątrz dróg moczowych, jak na przykład ma to miejsce w przypadku nowotworu pęcherza moczowego zlokalizowanego w pobliżu ujścia moczowodu, czy też na zewnątrz układu moczowego, a także przy zaburzeniach odpływu moczu w przeroście gruczołu krokowego lub nowotworach układu rozrodczego kobiet.

Powiązane produkty

Jakie są objawy wodonercza?

Objawy związane z wodonerczem mogą prezentować się w bardzo różny sposób. Niekiedy potrafią pozostawać nieme klinicznie, dlatego ich diagnostyka może sprawiać w niektórych przypadkach trudność lekarzom. Objawy zależą przede wszystkim od przyczyny jego wystąpienia. W przypadku kamicy nerkowej głównym objawem będą dolegliwości bólowe zlokalizowane w okolicach nerki lewej lub nerki prawej oraz zmiany w badaniu ogólnym moczu. Natomiast, jeśli wodonercze narastać będzie stopniowo, może nie dawać żadnych objawów. Ze względu na towarzyszący niekiedy zastój moczu, objawem są także zaburzenia w oddawaniu moczu, mogące przedstawiać się do oddawania zmniejszonych jego ilości, czyli oligurii, do nawet całkowitego bezmoczu w przypadku zamknięcia światła cewki moczowej, np. przy przeroście gruczołu krokowego. Właśnie ze względu na tak znaczące zaburzenia oddawania moczu, wodonercze może być groźne dla zdrowia, a w niektórych przypadkach również i życia.

Przy badaniu lekarskim, pacjent może niekiedy zgłaszać nasiloną bolesność podczas wstrząsania okolicy lędźwiowej po tej stronie, po której występuje wodonercze. Niekiedy konieczne może być także wykonanie badania ogólnego moczu, aby stwierdzić odchylenia mogące wskazywać np. na kamicę nerkową. W przypadku badań obrazowych, złotym standardem jest USG jamy brzusznej, które pozwala na uwidocznienie poszerzonych kielichów nerkowych. Wodonercze u noworodka, które zostało stwierdzone w okresie prenatalnym, a więc wodonercze wrodzone, musi zostać skontrolowane w pierwszych 7.–10. dniach po jego narodzinach w celu oceny jego nasilenia i podjęcia kolejnych kroków terapeutycznych.

Jak wygląda leczenie wodonercza?

Leczenie wodonercza zależy przede wszystkim od przyczyny jego wystąpienia oraz lokalizacji przeszkody. Pilnej interwencji wymaga wodonercze, w którym powodująca go przeszkoda uniemożliwia oddawanie moczu. Szczególnie szybkie postępowanie (do 12 godzin od zatrzymania) dotyczy przypadków, w których następuje braku odpływu moczu z obu nerek, nerki przeszczepionej lub też jedynej nerki.

Jakie mogą być potencjalne powikłania wodonercza?

Wodonercze przebiegające z całkowitym bezmoczem wymaga pilnej interwencji, gdyż może prowadzić do ostrej niewydolności nerek skutkującej koniecznością wdrożenia leczenia nerkozastępczego. Szybkie usuniecie przeszkody prowadzi najczęściej do nasilonego wielomoczu w kolejnych godzinach, a wodonercze może samo ustąpić.

Zaburzenia odpływu moczu stanowią również czynnik ryzyka bakteryjnej infekcji dróg moczowych, co w przypadku braku odpowiedniego leczenia może skutkować urosepsą, a więc zakażenia uogólnionego ze źródłem w drogach moczowych. Warto podkreślić również, że wodonercze może być wynikiem obecności nowotworu zlokalizowanego przykładowo w pęcherzu moczowym, co samo w sobie wymaga pilnej interwencji onkologicznej i specjalistycznego leczenia, w tym najczęściej przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Sprawdź, jakie leki i preparaty na dolegliwości układu moczowego znajdziesz na DOZ.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij