×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Fosfomol - Fosfomycinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład fosfomycyna
Postać granulat do przygotowania roztworu doustnego
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Ginekologia i położnictwo
Działanie przeciwbakteryjne

Wskazania do stosowania

Fosfomol zawiera substancję czynną, fosfomycynę. Fosfomol należy do grupy antybiotyków przeciw bakteriom układu moczowego. Lek ten zwalcza bakterie. Jest on stosowany u nastoletnich kobiet w wieku od 12 lat i dorosłych w wieku do 65 lat do leczenia ostrych niepowikłanych zakażeń układu moczowego, występujących u wcześniej zdrowych osób.

Dawkowanie

Lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek ten jest przeznaczony do podania doustnego. Lek Fosfomol należy przyjmować ok. 2 godziny przed posiłkami lub po posiłkach. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody (ok. 150–200 ml) lub innego płynu bezalkoholowego i natychmiast wypić. Nie należy podawać tego leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat.

Poinformuj lekarza

Jeśli występuje uczulenie na fosfomycynę z trometamolem lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Jeśli czynność nerek jest ograniczona (klirens kreatyniny poniżej 20 ml/min). Jeśli występuje biegunka lub biegunka związana z Clostridium difficile.

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które planujesz przyjmować. Fosfomycynę z trometamolem i metoklopramid należy przyjmować w odstępie 2–3 godzin. 

Jeśli jesteś w ciąży lub ją podejrzewasz oraz gdy karmisz piersią.

Skutki uboczne

Często: ból głowy, zawroty głowy, osłabienie.

Niezbyt często: zapalenie sromu i pochwy, zmniejszona liczba białych krwinek lub płytek krwi (leukopenia, małopłytkowość), uczucie mrowienia (parestezja), biegunka, nudności, niestrawność, zwiększenie aktywności niektórych enzymów wątrobowych (aminotransferaz).

Rzadko: szybkie bicie serca (tachykardia), wymioty, wysypka skórna, świąd; inne: reakcje alergiczne, w tym ciężkie reakcje alergiczne, trudności z oddychaniem (astma), zapalenie jelita (rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy), ból brzucha, poważne reakcje skórne z powstawaniem pęcherzy na skórze (toksyczna nekroliza naskórka), obrzęk twarzy i gardła (obrzęk naczynioruchowy), pokrzywka. Lek zawiera sacharozę, dekstrozę jednowodną, barwnik azowy i żółcień pomarańczową – może powodować reakcje alergiczne. 

Fosfomol może powodować zawroty głowy i dlatego może wywierać wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów i nie obsługiwać maszyn aż do ustalenia, czy lek ten ma wpływ na zdolność wykonywania tych czynności.