Fosfomol - Fosfomycinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład fosfomycyna
Postać granulat do przygotowania roztworu doustnego
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Ginekologia i położnictwo
Działanie przeciwbakteryjne

Wskazania:

Fosfomol zawiera substancję czynną, fosfomycynę. Fosfomol należy do grupy antybiotyków przeciw bakteriom układu moczowego. Lek ten zwalcza bakterie. Jest on stosowany u nastoletnich kobiet w wieku od 12 lat i dorosłych w wieku do 65 lat do leczenia ostrych niepowikłanych zakażeń układu moczowego, występujących u wcześniej zdrowych osób.

Dawkowanie:

Lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek ten jest przeznaczony do podania doustnego. Lek Fosfomol należy przyjmować ok. 2 godziny przed posiłkami lub po posiłkach. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody (ok. 150–200 ml) lub innego płynu bezalkoholowego i natychmiast wypić. Nie należy podawać tego leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat.

Możliwe skutki uboczne:

Często: ból głowy, zawroty głowy, osłabienie. Niezbyt często: zapalenie sromu i pochwy, zmniejszona liczba białych krwinek lub płytek krwi (leukopenia, małopłytkowość), uczucie mrowienia (parestezja), biegunka, nudności, niestrawność, zwiększenie aktywności niektórych enzymów wątrobowych (aminotransferaz). Rzadko: szybkie bicie serca (tachykardia), wymioty, wysypka skórna, świąd; inne: reakcje alergiczne, w tym ciężkie reakcje alergiczne, trudności z oddychaniem (astma), zapalenie jelita (rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy), ból brzucha, poważne reakcje skórne z powstawaniem pęcherzy na skórze (toksyczna nekroliza naskórka), obrzęk twarzy i gardła (obrzęk naczynioruchowy), pokrzywka. Lek zawiera sacharozę, dekstrozę jednowodną, barwnik azowy i żółcień pomarańczową – może powodować reakcje alergiczne.  Fosfomol może powodować zawroty głowy i dlatego może wywierać wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów i nie obsługiwać maszyn aż do ustalenia, czy lek ten ma wpływ na zdolność wykonywania tych czynności.

Poinformuj lekarza:

Jeśli występuje uczulenie na fosfomycynę z trometamolem lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Jeśli czynność nerek jest ograniczona (klirens kreatyniny poniżej 20 ml/min). Jeśli występuje biegunka lub biegunka związana z Clostridium difficile. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które planujesz przyjmować. Fosfomycynę z trometamolem i metoklopramid należy przyjmować w odstępie 2–3 godzin.  Jeśli jesteś w ciąży lub ją podejrzewasz oraz gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.