Sortabax - Losartanum kalicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład losartan potasu
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi

Wskazania:

W leczeniu nadciśnienia tętniczego. W celu ochrony nerek u osób z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 z laboratoryjnie potwierdzonym zaburzeniem czynności nerek i białkomoczem  (stan, w którym mocz zawiera nieprawidłową ilość białka). W leczeniu osób z przewlekłą niewydolnością serca w niektórych przypadkach. U osób z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi i pogrubieniem ściany lewej komory serca, ponieważ wykazano, że losartan zmiejsza ryzyko wystąpienia udaru.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek Sortabax można przyjmować z posiłkiem lub na czczo. Należy przyjmować lek o tej samej porze każdego dnia.

Możliwe skutki uboczne:

Często: zawroty głowy, obniżone ciśnienie krwi, osłabienie, zmęczenie, zbyt mało cukru we krwi (hipoglikemia), zbyt dużo potasu we krwi (hiperkaliemia), zmiany czynności nerek, w tym niewydolność nerek, zmniejszona liczba czerwonych krwinek (niedokrwistość), zwiększenie stężenia mocznika we krwi, stężenia kreatyniny i potasu w surowicy, zwłaszcza u osób z niewydolnością serca. Niezbyt często: senność, ból głowy, zaburzenia snu, uczucie przyspieszenia rytmu serca (kołatanie serca), silny ból w klatce piersiowej (dusznica bolesna), niskie ciśnienie tętnicze (zwłaszcza po nadmiernej utracie wody z organizmu np. u pacjentów z ciężką niewydolnością serca lub leczonych dużymi dawkami leków moczopędnych), zależne od dawki objawy ortostatyczne takie jak zmniejszenie ciśnienia krwi występujące podczas wstawania z pozycji leżącej lub siedzącej, skrócenie oddechu (duszność), ból brzucha, zaparcia, biegunka, nudności, wymioty, pokrzywka, swędzenie (świąd), wysypka, miejscowe obrzęki, kaszel.   Jest mało prawdopodobne, aby losartan wpływał na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak, podobnie jak w przypadku wielu innych leków stosowanych w leczeniu podwyższonego ciśnienia krwi, u niektórych osób losartan może powodować zawroty głowy lub senność. W razie wystąpienia zawrotów głowy lub senności, przed podjęciem takich czynności należy poradzić się lekarza.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na na losartan lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, choroby serca, pierwotny hiperaldosteronizm (zespół związany ze zwiększeniem wydzielania aldosteronu przez nadnercza, spowodowane nieprawidłowościami nadnerczy).   Gdy stosujesz inne leki obniżające ciśnienie krwi,  trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne, baklofen, amifostynę, flukonazol, leki zatrzymujące potas lub mogące zwiększać stężenie potasu (np. preparaty potasu, zamienniki soli kuchennej zawierające potas lub leki oszczędzające potas, takie jak niektóre leki moczopędne [amiloryd, triamteren, spironolakton] lub heparyna), niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie i ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Lek Sortabax nie jest zalecany we wczesnym okresie ciąży i nie należy go przyjmować powyżej 3 miesiąca ciąży. Lek Sortabax nie jest zalecany do stosowania u matek, które karmią piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.