Quamatel (iniekcje) - Famotidinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład famotydyna
Postać proszek do przygotowywania roztworu do wstrzykiwań
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Działanie hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku

Wskazania:

Lek wskazany jest do krótkotrwałego stosowania, jeśli niemożliwe jest podanie doustnej postaci leku: u pacjentów z oporną na leczenie czynną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz u pacjentów hospitalizowanych z nadmiernym wydzielanie kwaśnego soku żołądkowego (np. zespół Zollingera-Ellisona). Pomocniczo w leczeniu powyższych schorzeń przebiegających z krawawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Dawkowanie:

Dożylnie, według zaleceń lekarza.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Rzadko: gorączka, osłabienie, niemoc, zmęczenie, zaburzenia rytmu serca, objawy ze strony przewodu pokarmowego (żółtaczka, zwiększenie aktywności enyzmów wątrobowych, wymioty, nudności, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, brak apetytu, suchość w jamie ustnej), zmiany w obrazie krwi, reakcje nadwrażliwości, kurcze mięśni, bóle stawów, bóle mięśniowo-szkieletowe, drgawki, przemijające zaburzenia psychiczne (omamy, splątanie, pobudzenie nerwowe, depresja, niepokój), obniżone libido, parestezje (wrażenia czuciowe jak mrowienie, kłucie itp.), bezsenność, nadmierna senność, skurcz oskrzeli, martwica naskórka, łysienie, trądzij, pokrzywka, suchość skóry, zaczerwienie, szumy w uszach, zaburzenia smaku. W miejscu wstrzyknięcia leku może wystąpić przemijające zaczerwienie skóry.   Lek może zaburzać sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów, obsługiwania maszyn będących w ruchu lub wykonywania innych czynności wymagających wzmożonej uwagi.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na famotydynę, inne leki z grupy antagonistów receptora H2 lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku, zaburzenia czynności nerek.Uwaga! Leczenie famotydyną może maskować objawy choroby nowotworowej żołądka, dlatego przed rozpoczęciem leczenia wrzodu żołądka należy upewnić się, że zmiana nie ma charakteru nowotworowego.   Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Lek może być stosowany u kobiet w ciąży, jeśli w opinii lekarza jest to zdecydowanie koniecznie. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.