Tyverb - Lapatinib - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład lapatinib
Postać tabletki powlekane
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie cytostatyczne
przeciwnowotworowe

Wskazania:

Leczenie niektórych rodzajów raka piersi w przypadku, gdy rak rozprzestrzenił się poza pierwotnie stwierdzony guz (rak piersi zaawansowany lub z przerzutami).   Lek Tyverb jest przepisywany do stosowania w skojarzeniu z innym lekiem przeciwnowotworowym.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletki należy przyjmować co najmniej godzinę przed jedzeniem, albo co najmniej godzinę po jedzeniu. Ważne jest, aby tabletki przyjmować każdego dnia o tej samej porze. Tabletki należy połykać w całości.   Uwaga! Podczas stosowania leku Tyverb nie należy pić soku grejpfrutowego.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: biegunka, wysypka, suchość skóry, swędzenie (należy poinformować lekarza w przypadku wystąpienia wysypki), utrata apetytu, mdłości (nudności), wymioty, zmęczenie, osłabienie , niestrawność, zaparcia, ból w jamie ustnej, owrzodzenia w jamie ustnej, ból brzucha, zaburzenia snu, ból pleców, bóle dłoni i stóp, ból stawu lub pleców, reakcja skórna na powierzchni dłoniowej rąk i na podeszwach stóp (obejmująca mrowienie, drętwienie, ból, obrzęki lub zaczerwienienie), kaszel, skrócenie oddechu, ból głowy, krwawienie z nosa, uderzenia gorąca, zwiększone wypadanie włosów lub przerzedzenie włosów. Często: niekorzystny wpływ na pracę serca, zaburzenia czynności wątroby (mogą one powodować swędzenie, żółte zabarwienie oczu lub skóry, ciemne zabarwienie moczu, ból lub uczucie dyskomfortu w prawej górnej okolicy brzucha), zaburzenia paznokci (bolesne zakażenie i obrzęk skóry wokół paznokcia). Niezbyt często: zapalenie płuc wywołane przez leczenie, wyniki badań krwi wskazujące na zaburzenia czynności wątroby (zwykle łagodne i przemijające). Rzadko: ciężkie reakcje alergiczne.   Lek może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Jeśli masz nadwrażliwość (uczulenie) na lapatynib lub którykolwiek składnik preparatu, choroby serca, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek.   Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Lek nie powinien być stosowany w okresie ciąży lub karmienia piersią. Podczas stosowania leku Tyverb należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji, aby zapobiec zajściu w ciążę.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.