Encyklopedia leków

Zifam - Simvastatinum

Podstawowe informacje

Skład
symwastatyna
Postać
tabletki powlekane
Kategoria
Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności
Medycyna rodzinna
Kardiologia
Dietetyka
Działanie
zwiększa stężenie "dobrego" cholesterolu (HDL)
obniża stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi
zmniejsza poziom "złego" cholesterolu (LDL)

Lek jest stosowany w celu zmniejszenia zachorowań i umieralności na choroby układu sercowo-naczyniowego u pacjentów z jawną miażdżycą naczyń serca lub cukrzycą, z prawidłowym lub podwyższonym stężeniem cholesterolu, jako leczenie wspomagające, mające na celu skorygowanie innych czynników ryzyka lub uzupełnienie innej terapii zapobiegającej chorobom serca.
Lek stosowany jest również w leczeniu pierwotnej hipercholesterolemii lub mieszanej dyslipidemii, jako uzupełnienie diety, gdy reakcja na dietę lub inne niefarmakologiczne leczenie (np. ćwiczenia fizyczne, zmniejszenie masy ciała) jest niewystarczająca.
Lek stosowany jest w leczeniu rodzinnej homozygotycznej hipercholesterolemii jako uzupełnienie diety i innego leczenia obniżającego stężenie lipidów lub jeśli takie leczenie jest niewłaściwe lub niedostępne.

Doustne. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Zazwyczaj lek należy zażywać wieczorem.

 

Uwaga! Przed rozpoczęciem stosowania leku pacjent powinien przestrzegać diety ubogiej w cholesterol. Dietę taką należy stosować także podczas leczenia.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Gdy masz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku, choroby wątroby, niewyjaśnioną zwiększoną aktywność aminotransferaz w surowicy, zburzenia czynności nerek, oporną na leczenie lub nieleczoną niedoczynności tarczycy, dziedziczne zaburzenia ze strony układu mięśniowego,  uzależnienie od alkoholu.

 

Gdy przyjmujesz leki, takie jak: cyklosporynę, danazol, leki przeciwgrzybicze (itrakonazol, ketokonazol), inhibitory proteazy wirusa HIV, antybiotyki (erytromycyna, klarytromycyna, telitromycyna), nefazodon (lek przeciwdepresyjny), amiodaron (lek stosowany w zaburzeniach rytmu serca), diltiazem (lek stosowany w nadciśnieniu i dławicy piersiowej), werapamil (lek stosowany w nadciśnieniu i dławicy piersiowej). Ponadto należ poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Leku nie należy stosować w okresie ciąży. Nie jest zalecane karmienie piersią podczas przyjmowania leku.

Lek  jest na ogół dobrze tolerowany. Większość objawów niepożądanych, występujących podczas stosowania leku była łagodna i krótkotrwała. Rzadko występowały: niedokrwistość, ból głowy, uczucie mrowienia (parestezje), zawroty głowy, neuropatia obwodowa (choroba nerwów obwodowych), zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia z oddawaniem wiatrów, niestrawność, biegunka, nudności, wymioty, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby i (lub) żółtaczka, wysypka, świąd, astenia (ogólne osłabienie), łysienie, miopatia, rabdomioliza, bóle mięśniowe, wrażliwość mięśni na dotyk lub osłabienie mięśni, kurcze mięśni.

Ze względu na to, że w pewnych rzadkich sytuacjach dolegliwości ze strony mięśni mogą mieć istotne znaczenie, należy szybko skontaktować się z lekarzem w przypadku występowania bólów mięśni, ich wrażliwości na dotyk lub osłabienia.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie powinien upośledzać sprawności psychomotorycznej.

Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij