Ketoprofen-SF - Ketoprofenum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Leczenie bólu i stany zapalnego w przypadkach: ostrego zapalenia stawów, przewlekłego zapalenia stawów, zwłaszcza reumatoidalnego zapalenia stawów (przewlekłe zapalenie wielostawowe), zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i innych reumatoidalnych stanów zapalnych kręgosłupa, zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów i kręgosłupa (choroba zwyrodnieniowa stawów).

Dawkowanie:

Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Kapsułki leku Ketoprofen-SF należy połykać w całości (nie wolno żuć) popijając dużą ilością płynu, w czasie lub po posiłku. Roztwór do wstrzykiwań Ketoprofen-SF wstrzykiwany jest powoli i głęboko w pośladek. Uwaga! Nie należy spożywać alkoholu w czasie stosowania leku Ketoprofen-SF. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, np.: nudności, wymioty, zgaga, ból żołądka, wzdęcia, zaparcia lub biegunka oraz drobne krwawienia z przewodu pokarmowego.Często: reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna, świąd skóry), bezsenność, pobudzenie, drażliwość, ból głowy, zawroty głowy, zmęczenie, owrzodzenie przewodu pokarmowego, zatrzymanie płynu w kończynach górnych i dolnych (obrzęk obwodowy), w szczególności u osób z nadciśnieniem tętniczym. Niezbyt często: zaburzenia widzenia, szumy uszne, krwawe wymioty, czarne, smoliste stolce (krwawa biegunka), zapalenie błony śluzowej jamy ustnej), zaburzenia czynności wątroby, nadwrażliwość na światło, zatrzymanie płynu w organizmie , duża utrata białek z moczem, zaburzenia czynności nerek. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zawroty głowy, senność, może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na ketoprofen, kwas acetylosalicylowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, czynną chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, astmę oskrzelową, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, niewydolność krążenia, zaburzenia układu krwiotwórczego (układu odpowiedzialnego za powstawanie składników krwi), nietolerancję niektórych cukrów (lek zawiera laktozę) lub jeśli wystąpiły u Ciebie skórne reakcje nadwrażliwości na światło (reakcje fotoalergiczne lub fototoksyczne skóry) podczas stosowania ketoprofenu lub fibratów (leków obniżających stężenie lipidów we krwi). Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, digoksynę, fenytoinę, lit, leki moczopędne, leki na nadciśnienie, leki hamujące lub zmniejszające krzepnięcie krwi, niektóre leki przeciwdepresyjne (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), metotreksat, leki zobojętniające sok żołądkowy, pentoksyfilinę, antybiotyki (pochodne chinolonu mogą zwiększać ryzyko drgawek), leki steroidowe. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W czasie pierwszych sześciu mięsięcy ciąży, ketoprofen można stosować tylko pod nadzorem lekarza. Nie wolno stosować ketoprofenu w czasie trzech ostatnich miesięcy ciąży, z uwagi na podwyższone ryzyko powikłań u matki i dziecka. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.