×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ostodronic - Acidum alendronicum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład kwas alendronowy
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Działanie zwiększa masę, gęstość i wytrzymałość kości

Wskazania do stosowania

Leczenie osteoporozy pomenopauzalnej w celu zmniejszenia ryzyka złamań kręgów i szyjki kości udowej.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Preparat przyjmuje się rano, bezpośrednio po wstaniu i popija szklanką wody, na co najmniej 30 minut przed śniadaniem. Po połknięciu leku nie należy się kłaść do czasu pierwszego posiłku. Tabletek nie należy żuć ani rozgryzać. Podczas leczenia konieczne jest uzupełnienie diety wapniem i witaminą D3. Należy zachować co najmniej pół godzinny odstęp między przyjęciem preparatu a innych leków oraz posiłku, w tym także napojów.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na kwas alendronowy lub jakąkolwiek substancję pomocniczą, chorobach przełyku opóźniających jego opróżnianie (np. zwężenie przełyku, skurcz wpustu żołądka), niedobów wapnia. Ostrożnie należy stosować preparat przy innych chorobach przełyku i górnego odcinka przewodu pokarmowego, a także jego dalszych części (choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, stany zapalne śluzówki).

 

Gdy przyjmujesz leki zobojętniające sok żołądkowy, preparaty wapnia. Zabronione jest podawanie z pokarmem lub napojami innymi niż woda (zwłaszcza zawierającymi kofeinę); konieczne jest zachowanie półgodzinnej przerwy pomiędzy podaniem kwasu alendronowego i preparatów wapnia lub leków zmniejszających kwaśność soku żołądkowego.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Często: ból głowy, ból brzucha, niestrawność, zaparcia, biegunka, wzdęcia z oddawaniem wiatrów, uczucie pełności w żołądku lub wzdęcia, cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, utrudnione przełykanie, owrzodzenie przełyku mogące powodować ból w klatce piersiowej, zgaga, trudności w połykaniu lub ból podczas połykania, bóle kości, mięśni lub stawów. Niezbyt często: nudności, wymioty, smoliste lub krwawe stolce, podrażnienie lub zapalenie żołądka lub przełyku, wysypka, świąd, zaczerwienie skóry (rumień).

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.