Eprex - Epoetinum alfa - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład epoetyna alfa
Postać iniekcje
Kategoria Krew i układ krwiotwórczy
Specjalności Hematologia
Działanie stymuluje wytwarzanie erytrocytów

Wskazania:

Leczenie niedokrwistości związanej z przewlekłą niewydolnością nerek u dzieci i dorosłych poddawanych hemodializie oraz u dorosłych poddawanych dializie otrzewnowej. Leczenie ciężkiej niedokrwistości pochodzenia nerkowego, której towarzyszą objawy kliniczne, u dorosłych z niewydolnością nerek nie poddawanych dotychczas dializoterapii. Leczenie niedokrwistości i ograniczenie liczby koniecznych przetoczeń krwi u dorosłych pacjentów, poddawanych chemioterapii z powodu guzów litych, chłoniaka złośliwego, szpiczaka mnogiego z jednoczesnym zagrożeniem przetoczenia krwi wynikającym z ich stanu ogólnego. Leczenie niedokrwistości u dorosłych pacjentów zakażonych HIV, leczonych zydowudyną, u których stężenie endogennej erytropoetyny nie przekracza 500 j.m./l.

Dawkowanie:

Podskórnie lub dożylnie. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Wstrzyknięć dokonuje się na kończynach lub na przedniej ścianie brzucha.

Możliwe skutki uboczne:

Nieswoiste wysypki skórne. Szczególnie na początku leczenia może wystąpić zespół objawów podobnych do grypy (ból i zawroty głowy, bóle stawów, osłabienie, uczucie zmęczenia). U osób otrzymujących czynniki pobudzające erytropoezę odnotowano występowanie zakrzepowych zdarzeń naczyniowych, takich jak niedokrwienie mięśnia sercowego, zawał mięśnia sercowego, udar naczyniowy mózgu, przejściowe ataki niedokrwienne, zakrzepica żył głębokich, zakrzepica tętnic, zatory płucne, tętniaki, zakrzepica siatkówki, zakrzepy w sztucznej nerce. Dorośli i dzieci poddawane hemodializoterapii, dorośli poddawani dializom otrzewnowym, a także dorośli z niewydolnością nerek nie leczeni dotychczas dializami: najczęstszym działaniem niepożądanym jest zależne od dawki zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi lub zaostrzenie istniejącego nadciśnienia. U pacjentów poddawanych hemodializie, szczególnie u pacjentów ze skłonnością do niedociśnienia tętniczego lub w przypadku niewłaściwie funkcjonującej przetoki tętniczo-żylnej (np. na skutek przewężenia, tętniaków itp.) może wystąpić zakrzepica przetoki tętniczo-żylnej.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, cierpisz na nie poddające się leczeniu nadciśnienie tętnicze, schorzenia nerek. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.