Metifor - Metformini hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Cukrzyca typu 2, szczególnie u osób otyłych, w przypadku, gdy właściwego stężenia glukozy nie można uzyskać za pomocą diety i wysiłku fizycznego.

Dawkowanie:

Doustnie. Tabletki należy przyjmować po posiłku. Dawkę i częstotliwość stosowania leku określa lekarz. Podczas leczenia należy unikać spożywania alkoholu, który potęguje działanie leku i zwiększa ryzyko hipoglikemii (niedocukrzenia) i kwasicy mleczanowej. Nie stosuje się u dzieci. W przypadku długotrwałego stosowania zalecana jest okresowa kontrola stężenia witaminy B12 . Stosowanie preparatu należy przerwać 2 dni przed planowanym zabiegiem operacyjnym i badaniami wymagającymi podania dożylnych środków kontrastujących.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności, wymioty, wzdęcia, bóle brzucha), brak łaknienia, nieprzyjemny lub metaliczny posmak w ustach, kwasica metaboliczna (jej objawami są: znaczne osłabienie, bóle mięśniowe, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, głębokie lub przyspieszone oddychanie, zmniejszenie temperatury ciała i ciśnienia tętniczego krwi; jest ona stanem zagrażającym życiu i wymaga intensywnego leczenia szpitalnego), zmniejszenie stężenia witaminy B12 we krwi, niedokrwistość megaloblastyczna, wysypka skórna, bardzo rzadko hipoglikemia (niedocukrzenie). Preparat może powodować wystąpienie objawów upośledzających sprawność psychofizyczną.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na skladniki preparatu. Gdy masz schorzenia nerek i/lub wątroby, nadużywasz (lub nadużywałeś alkoholu), stosowano u Ciebie środki kontrastowe podczas badań radiologicznych. Gdy przyjmujesz inne doustne leki przeciwcukrzycowe, insulinę, doustne leki przeciwzakrzepowe. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią stosuje się jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Lekiem z wyboru w okresie ciąży i karmienia piersią jest insulina.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.