Zantac - Ranitidinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład ranitydyna
Postać tabletki musujące
tabletki powlekane
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Działanie hamuje wydzielanie soku żołądkowego

Wskazania:

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej przełyku, refluks żołądkowo-przełykowy (zarzucanie treści żołądkowej do przełyku), w zespół Zollingera-Ellisona, zapobieganie i leczenie owrzodzeń żołądka i dwunastnicy występujących w trakcie stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Tabletki musujące 150 mg doraźnie, ale nie częściej niż dwa razy na dobę. Tabletkę rozpuścić w 1/2 szklanki wody, poczekać do całkowitego rozpuszczenia tabletki i wypić przygotowany roztwór. Nie podawać dzieciom poniżej 12 roku życia.

Możliwe skutki uboczne:

Ból i zawroty głowy, senność lub bezsenność, niewyraźne widzenie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha), zaburzenia funkcji wątroby, bóle mięśni i stawów, wysypki skórne, reakcje nadwrażliwości.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na ranitydynę lub inne składniki preparatu, choroby wątroby i/lub nerek, porfirię. Gdy przyjmujesz jednocześnie leki zobojętniające treść żołądkową, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwgrzybicze (ketokonazol), propranolol, fenytoinę, warfarynę. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.