Estraderm TTS - Estradiolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład estradiol
Postać system transdermalny
Kategoria Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
Specjalności Ginekologia i położnictwo
Endokrynologia
Działanie hormonalna terapia zastępcza

Wskazania:

Hipogonadyzm u kobiet (pierwotny i wtórny brak miesiączki), zespół pokastracyjny, zastępcza terapia hormonalna okresu pomenopauzalnego. Lek nie służy do antykoncepcji.

Dawkowanie:

Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Po usunięciu folii ochronnej, plaster nakleja się na suchą skórę tułowia 2 razy w tygodniu (na 3-4 dni). Nie należy naklejać plastrów kolejno na to samo miejsce oraz na piersi.

Możliwe skutki uboczne:

W miejscu naklejenia plastra może wystąpić przejściowe zaczerwienienie i niekiedy świąd. Rzadko występują nudności, bóle brzucha, ból głowy. Zbyt duże dawki mogą spowodować obrzmienie piersi, krwawienie z pochwy i zatrzymanie płynów w organizmie (jeśli objawy te nie ustąpią w ciągu pierwszych 6 tygodni leczenia - należy powiadomić o tym lekarza).

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na estradiol lub pozostałe składniki preparatu, choroby wątroby, krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie, nowotwór piersi, nowotwory zależne od estrogenów, chorobę zakrzepowo-zatorową. Gdy przyjmujesz barbiturany, pochodne hydantoiny, karbamazepinę, fenylbutazon, rifampicynę. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.