Xorim - Cefuroximum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład cefuroksym
Postać proszek do przygotowywania roztworu do wstrzykiwań
proszek i zawiesina do przygotowania zawiesiny do wstrzykiwań
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Otolaryngologia
Choroby płuc
Ginekologia i położnictwo
Chirurgia ogólna
Dermatologia i wenerologia
Działanie antybiotyk
bakteriobójcze

Wskazania:

Zakażenia wywołane przez bakterie wrażliwe na cefuroksym, to jest zakażenia dróg oddechowych, uszu, nosa i gardła, zakażenia nerek i dolnego odcinka układu moczowego, zakażenia w obrębie miednicy mniejszej i dróg rodnych, rzeżączka, zakażenia skóry i tkanek miękkich, gronkowcowe zakażenia kości i stawów, posocznica. Profilaktyka okołooperacyjna w chirurgii serca i naczyń oraz w ginekologii.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, gorączka), reakcje miejscowe (rzadko - bolesność w miejscu wstrzyknięcia i odczyny zapalne żył), reakcje ze strony układu pokarmowego (nudności, biegunka), schorzenia nerek,  zmiany w obrazie krwi (zmniejszenie liczby białych i czerwonych krwinek oraz płytek krwi, zmniejszenie stężenia hemoglobiny i wartości hematokrytu), nadkażenia opornymi szczepami bakterii.

Poinformuj lekarza:

Jeśli wystepuje nadwrażliwość na cefalosporyny, penicyliny lub którykolwiek ze składników preparatu. Gdy chorujesz na schorzenia nerek. Gdy przyjmujesz: leki  moczopędne (m.in. furosemid), antybiotyki  aminoglikozydowe, kolistynę, polimiksynę B, probenecid, fenylbutazon,erytromycynę, acetazolamid, wodorowęglan sodu. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.