Profenid (żel) - Ketoprofenum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Bóle pourazowe mięśni i stawów, zapalenie ścięgien.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci powyżej 15 roku życia 2 razy na dobę niewielką ilość żelu nanieść na skórę w obrębie bolesnego miejsca i masować przez kilka minut. Podczas długotrwałego wmasowywania w skórę stosować rękawiczki gumowe. Po użyciu leku starannie umyć ręce. Jeśli po 10 dniach stosowania preparatu objawy nie ustąpią, nasilą się lub wystąpią nowe - skontaktować się z lekarzem.   W okresie leczenia oraz 2 tygodnie po skończeniu kuracji należy unikać światła słonecznego (także solarium). Nie stosować na duże powierzchnie ciała, na sączące zmiany skórne, wypryski, skórę uszkodzoną (rany) i infekcyjne zmiany skórne. Nie stosować pod opatrunki uszczelniające, na błony śluzowe lub oko.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Sporadycznie może wywołać miejscowy odczyn (rumień, świąd, uczucie pieczenia, wyprysk) lub reakcję uczuleniową z objawami ze strony dróg oddechowych (atak astmy) - co jest wskazaniem do odstawienia leku. Wyjątkowo mogą wystąpić: nadwrażliwość na światło lub odczyny o cięższym przebiegu w postaci wyprysku pęcherzykowego.   Preparat nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na ketoprofen lub inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat można stosować do piątego miesiąca ciąży jedynie w razie zdecydowanej konieczności, jeśli stosowanie zaleca lekarz. Preparatu nie należy stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.