×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Profenid (żel) - Ketoprofenum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Bóle pourazowe mięśni i stawów, zapalenie ścięgien.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci powyżej 15 roku życia 2 razy na dobę niewielką ilość żelu nanieść na skórę w obrębie bolesnego miejsca i masować przez kilka minut. Podczas długotrwałego wmasowywania w skórę stosować rękawiczki gumowe. Po użyciu leku starannie umyć ręce. Jeśli po 10 dniach stosowania preparatu objawy nie ustąpią, nasilą się lub wystąpią nowe - skontaktować się z lekarzem.

 

W okresie leczenia oraz 2 tygodnie po skończeniu kuracji należy unikać światła słonecznego (także solarium). Nie stosować na duże powierzchnie ciała, na sączące zmiany skórne, wypryski, skórę uszkodzoną (rany) i infekcyjne zmiany skórne. Nie stosować pod opatrunki uszczelniające, na błony śluzowe lub oko.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na ketoprofen lub inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat można stosować do piątego miesiąca ciąży jedynie w razie zdecydowanej konieczności, jeśli stosowanie zaleca lekarz. Preparatu nie należy stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Sporadycznie może wywołać miejscowy odczyn (rumień, świąd, uczucie pieczenia, wyprysk) lub reakcję uczuleniową z objawami ze strony dróg oddechowych (atak astmy) - co jest wskazaniem do odstawienia leku. Wyjątkowo mogą wystąpić: nadwrażliwość na światło lub odczyny o cięższym przebiegu w postaci wyprysku pęcherzykowego.

 

Preparat nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.