Relifex - Nabumetonum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład nabumeton
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Reumatologia
Działanie przeciwzapalne
przeciwbólowe

Wskazania:

Leczenie przeciwzapalne i przeciwbólowe w chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego - suchość w jamie ustnej, biegunka, objawy dyspeptyczne, wzdęcia, nudności, bóle brzucha, zaparcia, krwawienia (utajone lub jawne) z przewodu pokarmowego, owrzodzenie. Sporadycznie ból i zawroty głowy, uczucie zmęczenia, splątanie, nadmierne uspokojenie, depresja, szum w uszach, zaburzenia widzenia, obrzęki, krwawienia z dróg rodnych, reakcje anafilaktyczne i rzekomoanafilaktyczne, bezsenność, skórne reakcje uczuleniowe (świąd, wysypka, pokrzywka, łysienie, nadwrażliwość na światło). Podobnie jak po innych NLPZ(niesteroidowe leki przeciwzapalne) bardzo rzadko mogą wystąpić: ciężkie objawy skórne (zespół Stevens-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka), zmiany hematologiczne, zespół nerczycowy, niewydolność nerek.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zawroty głowy lub inne zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzania pojazdów i obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, czynną lub niedawno przebytą chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, astmę oskrzelową, schorzenia wątroby, choroby serca.   Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), doustne leki przeciwkrzepliwe, doustne leki przeciwcukrzycowe, preparaty litu, glikozydy nasercowe, metotreksat, leki moczopędne. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Jeśli jesteś lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w I i II trymestrze ciąży powinno być ograniczone do sytuacji, w których potencjalne korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie stosować w III trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.