Antidol - Paracetamolum, Codeini phosphas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład paracetamol
fosforan kodeiny
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwbólowe
przeciwgorączkowe

Wskazania:

Bóle różnego pochodzenia: ból głowy, zębów, bóle miesiączkowe, kostno-stawowe, a także pourazowe. Gorączka różnego pochodzenia.

Dawkowanie:

Doustnie. Antidol 15: dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: 1-2 tabletki do 4 razy dziennie (co 4-6 godzin). Preparatu nie należy stosować dłużej niż 10 dni u dorosłych i 3 dni u dzieci.   Antidol 20 Pro: dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.   Uwaga! Podczas stosowania preparatu nie należy pić napojów alkoholowych.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Może powodować: nudności, wymioty, zawroty głowy, senność, skurcz oskrzeli, wysypkę, zaparcia. Długotrwałe stosowanie może powodować uzależnienie.   Preparat wpływa na sprawność psychofizyczną, dlatego nie należy go stosować podczas kierowania pojazdami i obsługiwania maszyn w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, chorobę alkoholową.   Gdy przyjmujesz doustne leki przeciwzakrzepowe, ryfampicynę, leki przeciwpadaczkowe, leki nasenne, leki należące do grupy inhibitorów MAO, niesteroidowe leki przeciwzapalne.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.