×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Torecan - Thiethylperazinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład jabłczan tietyloperazyny
Postać czopki doodbytnicze
tabletki powlekane
roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Układ oddechowy
Specjalności Neurologia
Onkologia kliniczna
Działanie przeciwwymiotne
łagodzi zawroty głowy
Zamów w doz.pl Torecan, 6,5 mg, czopki, 6 szt.
Torecan, tabletki powlekane, 6,5 mg, 50 szt

Wskazania do stosowania

Leczenie objawowe wymiotów, nudności oraz zawrotów głowy.

Dawkowanie

W zależności od postaci leku: tabletki - doustnie, czopki - doodbytniczo, roztwór do wstrzykwiań - dożylnie lub domięśniowo. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Nie przyjmuj podwójnej dawki, nawet jeżeli zapomnisz zażyć lek na czas. Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu. Podczas przyjmowania leku w dużych dawkach lub przez dłuższy czas należy okresowo kontrolować morfologię krwi i czynność wątroby. Leku z reguły nie stosuje się u dzieci do 15 roku życia, u kobiet do 30 roku życia, a u chorych w wieku podeszłym stosuje się ze szczególną ostrożnością.

 

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na lek lub pochodne fenotiazyny, chorujesz na padaczkę, chorobę Parkinsona, jaskrę, przerost gruczołu krokowego, masz skłonność do depresji, schorzenia wątroby i/lub nerek, niewydolność krążenia.

Gdy przyjmujesz leki nasenne, uspokajające, przeciwbólowe, przeciwhistaminowe, leki obniżające ciśnienie krwi.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosować w ciąży. Lek przenika do pokarmu kobiecego i nie należy go stosować w okresie karmienia piersią.

 

Skutki uboczne

Senność, oszołomienie, bóle i zawroty głowy, drżenia, suchość błon śluzowych jamy ustnej, zaburzenia akomodacji, rozszerzenie drobnych naczyń skórnych, obrzęki kończyn i twarzy, spadki ciśnienia krwi przy gwałtownej zmianie pozycji z leżącej na stojącą, niepokój ruchowy, ruchy mimowolne. W przypadku przedawkowania dodatkowo występuje spadek ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca, drgawki, wzrost temperatury ciała. W czasie przyjmowania leku unikaj prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obsługiwania maszyn.