×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy strzelanie kostkami dłoni prowadzi do artretyzmu?

Ile razy słyszałeś od mamy „Nie strzelaj palcami bo będziesz miał krzywe”? Z podręczników do biologii straszyły zdjęcia okropnie wykrzywianych palców, dotkniętych artretyzmem czyli rzekomych skutków strzelania kostkami palców u dłoni. Czy taka przyjemność (dla jednych) lub dźwięk przyprawiający o zawał serca drugich, rzeczywiście może prowadzić do artretyzmu?

Wyłamywanie knykci to nic innego jak przemieszczanie się więzadeł i zmiana ciśnienia w stawie. Podczas strzelania tworzą się pęcherzyki powstałe z rozpuszczonego gazu mazi stawowej. Łączą się w większe pęcherze i rozrywają się przez płyny, które są w przestrzeni między palcami. Zdarza się, że podczas klękania na kolana czy nagłego obrotu szyi pęcherze pękają i słychać ów dźwięk. Nie znaczy to jednak, że częste strzelanie spowoduje wykręcenie się szyi. Podczas strzelania tworzy się szczelina, której nie wypełnia maź stawowa i ten dźwięk to „rozbijanie próżni”. Żeby strzelić drugi raz z rzędu, gaz musi się zebrać znów w torebce stawowej. Nie prowadzi to do żadnego uszkodzenia chrząstki stawowej. Jedynie niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą strzelanie palcami to złamanie kości, jeśli naciśniemy na nią ze zbyt dużą siłą.

Strzelanie z palców nie ma wpływu na rozwój artretyzmu. Jedyne na co działasz to nerwy osób, które nie znoszą dźwięku rozbijanego w stawie pęcherzyka.


Podziel się: