Czy strzelanie kostkami dłoni prowadzi do artretyzmu?
Kamila Augustyn

Czy strzelanie kostkami dłoni prowadzi do artretyzmu?

Ile razy słyszałeś od mamy „Nie strzelaj palcami bo będziesz miał krzywe”? Z podręczników do biologii straszyły zdjęcia okropnie wykrzywianych palców, dotkniętych artretyzmem czyli rzekomych skutków strzelania kostkami palców u dłoni. Czy taka przyjemność (dla jednych) lub dźwięk przyprawiający o zawał serca drugich, rzeczywiście może prowadzić do artretyzmu?

Wyłamywanie knykci to nic innego jak przemieszczanie się więzadeł i zmiana ciśnienia w stawie. Podczas strzelania tworzą się pęcherzyki powstałe z rozpuszczonego gazu mazi stawowej. Łączą się w większe pęcherze i rozrywają się przez płyny, które są w przestrzeni między palcami. Zdarza się, że podczas klękania na kolana czy nagłego obrotu szyi pęcherze pękają i słychać ów dźwięk. Nie znaczy to jednak, że częste strzelanie spowoduje wykręcenie się szyi. Podczas strzelania tworzy się szczelina, której nie wypełnia maź stawowa i ten dźwięk to „rozbijanie próżni”. Żeby strzelić drugi raz z rzędu, gaz musi się zebrać znów w torebce stawowej. Nie prowadzi to do żadnego uszkodzenia chrząstki stawowej. Jedynie niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą strzelanie palcami to złamanie kości, jeśli naciśniemy na nią ze zbyt dużą siłą.

Strzelanie z palców nie ma wpływu na rozwój artretyzmu. Jedyne na co działasz to nerwy osób, które nie znoszą dźwięku rozbijanego w stawie pęcherzyka.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • W Mońkach powstało Centrum Leczenia Bólu

    Certyfikat „Szpitala bez bólu” otrzymał Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mońkach. Jest to pierwsza placówka w Podlaskiem, która zdobyła takie odznaczenie. Szpital od lat zajmuje się leczeniem przewlekłego bólu różnego pochodzenia.

  • Jak piłować paznokcie i jak nadać im odpowiedni kształt?

    Jeśli wciąż skracasz paznokcie nożyczkami lub co gorsza cążkami, to natychmiast odrzuć je w kąt i przygotuj się na pilniczkową rewolucję. Prawidłowe piłowanie paznokci gwarantuje ich szczególną urodę, dlatego warto przyłożyć się do tego zabiegu i skorzystać z odpowiednich akcesoriów, żeby pozostały mocne i zdrowe.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij