Gripex, tabletki powlekane, 24 szt.
17.99 zł

Gripex, tabletki powlekane, 24 szt.

Gripex, tabletki powlekane, 24 szt.
17.99 zł
BEZPŁATNIE

Opis

Gripex to lek wieloskładnikowy przeznaczony do krótkotrwałego leczenia objawów przeziębienia i grypy.

Skład

Substancjami czynnymi leku są: paracetamol, pseudoefedryny chlorowodorek i dekstrometorfanu bromowodorek. Każda tabletka powlekana zawiera: 325 mg paracetamolu, 30 mg pseudoefedryny chlorowodorku i 10 mg dekstrometorfanu bromowodorku.
Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki:
celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, krzemionka koloidalna, kwas stearynowy, powidon, krospowidon.
Otoczka:
(Opadry II Orange Y-22-13204): hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol, polidekstroza, triacetyna, żółcień pomarańczowa (E 110), Allura red AC (E 129).
Tusz do nadruku:
(Opacode Black S-1-17823): szelak, żelaza tlenek czarny (E 172), alkohol N-butylowy, alkohol izopropylowy, amonu wodorotlenek, glikol propylenowy.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Gripex należy stosować doustnie.
Zalecana dawka
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: od 1 do 2 tabletek, 3-4 razy na dobę.
Nie należy stosować więcej niż 8 tabletek na dobę.
Dzieci w wieku 6 do 12 lat: 1 tabletka 3-4 razy na dobę.
Nie należy stosować dawki większej niż 4 tabletki na dobę.

Działanie

Gripex to lek wieloskładnikowy przeznaczony do krótkotrwałego leczenia objawów przeziębienia i grypy. Zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, pseudoefedrynę i dekstrometorfan. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, przeciwkaszlowo, udrożnia przewody nosowe, zmniejsza ilość wydzieliny śluzowej oraz przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa.

Wskazania

Wskazaniem do stosowania leku Gripex jest: doraźne leczenie objawów przeziębienia, grypy, stanów grypopodobnych, zapalenia zatok przynosowych (gorączka, katar, kaszel, ból głowy, ból gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe).
Gripex jest lekiem przeznaczonym do leczenia dorosłych i młodzieży oraz dzieci w wieku powyżej 6 lat.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Gripex:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol, pseudoefedryny chlorowodorek, dekstrometorfanu bromowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
  • jeśli pacjent stosuje inne leki zawierające paracetamol; jeśli stosowane są leki z grupy inhibitorów MAO (leki stosowane m.in. w depresji), a także w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich stosowania;
  • u pacjentów z wrodzonym niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej;
  • jeśli występuje ciężka niewydolność nerek lub wątroby;
  • jeśli występuje ciężkie nadciśnienie tętnicze;
  • jeśli występuje choroba niedokrwienna serca;
  • u pacjentów z chorobą alkoholową;
  • u pacjentów z astmą oskrzelową;
  • w okresie ciąży i karmienia piersią;
  • u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane występujące niezbyt często (u 1 do 10 na 1 000 pacjentów stosujących lek):

  • zmęczenie, zawroty głowy;
  • nudności i wymioty.

Działania niepożądane występujące rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów stosujących lek):

  • reakcje nadwrażliwości typu I: obrzęk alergiczny (czyli obrzęk skóry i tkanek miękkich, często w obrębie twarzy np. wargi, języka, powiek), reakcja anafilaktyczna (czyli duszność, pocenie, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi aż do objawów wstrząsu);
  • skórne reakcje alergiczne, zaczerwienienie skóry, wysypka.

Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów stosujących lek):

  • zaburzenia wytwarzania komórek krwi: granulocytopenia (zmniejszenie liczby granulocytów we krwi), agranulocytoza (brak granulocytów we krwi), małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi);
  • napad astmy oskrzelowej;
  • uszkodzenie wątroby występujące najczęściej w wyniku przedawkowania;
  • kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek, kamica moczowa;
  • omamy.

Działania niepożądane, których częstość jest nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

  • senność;
  • przyspieszenie akcji serca (tachykardia);
  • nieznaczne podwyższenie ciśnienia krwi;
  • zaburzenia w oddawaniu moczu, zatrzymanie moczu, zwłaszcza u pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Gripex zawiera żółcień pomarańczową (E 110) i Allura red AC (E 129)
Lek może powodować reakcje alergiczne. 

  • Nie przechowywać w temp. powyżej 25oC.
  • Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Pokarm nie zmienia w sposób istotny wchłaniania leku.
W okresie stosowania leku nie można pić alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie leku Gripex w ciąży i w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować u dzieci do ukończenia 6 rż.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Przyjmując lek Gripex należy zachować ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 963 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h

Gripex - Paracetamolum, Pseudoephedrini hydrochloridum, Dextromethorphani hydrobromidum - zastosowanie i działanie

Skład:

bromowodorek dekstrometorfanu chlorowodorek pseudoefedryny paracetamol

Postać:

tabletki powlekane syrop

Kategoria:

Ośrodkowy układ nerwowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna

Działanie :

zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa udrażnia przewody nosowe przeciwkaszlowe przeciwgorączkowe przeciwbólowe

Wskazania:

Krótkotrwałe leczenie objawów przeziębienia, grypy, stanów grypopodobnych (gorączka, katar, suchy kaszel).

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: 2 tabletki Gripex lub 1-2 tabletki Gripex Max lub 30 ml syropu, stosować 3-4 razy na dobę. Dzieci w wieku 7-12 lat: 1 tabletkę Gripex 3-4 razy na dobę, maksymalna dawka dobowa wynosi 4 tabletki. Uwaga! W czasie stosowania leku nie należy pić alkoholu. Nie stosować syropu i tabletek Gripex Max u dzieci poniżej 12 roku życia, natomiast tabletek Gripex poniżej 7 roku życia. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystąpić: zawroty głowy, senność, zmęczenie, omamy, skórne reakcje nadwrażliwości (zaczerwienienie skóry, wysypka, świąd), obrzęk naczynioruchowy, duszność, zwiększona potliwość, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, napad astmy oskrzelowej, nudności, wymioty, zaparcie, ból brzucha, uszkodzenie wątroby, zaburzenia nastroju, agranulocytoza, trombocytopenia, kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek, kamica moczowa, zaburzenia oddawania moczu lub zatrzymanie moczu, szczególnie u pacjentów z przerostem gruczołu krokowego. U pacjentów wrażliwych obserwowano nieznaczne podwyższenie ciśnienia krwi i przyspieszenie czynności serca. Lek może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, ciężkie zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, ciężkie nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, astmę oskrzelową, przewlekły kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, chorobą alkoholową. Gdy przyjmujesz inne leki zawierające paracetamol, leki przeciwzakrzepowe, leki nasenne, leki przeciwpadaczkowe, ryfampicynę, inhibitory MAO, leki przeciwdepresyjne, glikozydy nasercowe. Uwaga! Nie należy stosować preparatu Gripex z inhibitorami MAO oraz w ciągu 2 tygodni po zakończeniu leczenia tymi lekami, a także w trakcie terapii zydowudyną. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.