Szczepienie przeciwko grypie
Arkadiusz Dąbek

Szczepienie przeciwko grypie obniża ryzyko udaru mózgu

Szczepienie przeciwko grypie i udar mózgu to pozornie nieznacznie powiązane ze sobą fakty medyczne. Jak jednak dowodzą najnowsze, wieloletnie badania istnieje pomiędzy nimi pewna pozytywna korelacja, mianowicie zaszczepienie przeciwko grypie obniża ryzyko doznania udaru mózgu. 

Szczepionka przeciwko grypie może chronić przed udarem niedokrwiennym mózgu, twierdzą naukowcy. Przeprowadzone dotychczas badania mają charakter obserwacyjny, jednak mogą być podstawą do stwierdzenia, że do listy korzyści płynących ze szczepień na grypę można dołączyć obniżenie ryzyka wystąpienia zdarzenia mózgowo-naczyniowego.

Regularne szczepienia na grypę to niższe ryzyko udaru

Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Alcalá de Henares w Hiszpanii wykazało związek między corocznym szczepieniem przeciwko grypie a zmniejszonym ryzykiem wystąpienia pierwszego udaru niedokrwiennego mózgu. Wyniki prac opublikowano w czasopiśmie Amerykańskiej Akademii Neurologii – „Neurology”.

Badanie przeprowadzono w latach 2001-2015, jego uczestnicy byli w wieku 40-99 lat. W tej grupie znajdowało się 14 322 osób, które przeszły udar i 71 610 osób zdrowych. W pierwszej grupie 41,4% zostało zaszczepionych przeciwko grypie. We wszystkich analizowanych podgrupach pacjentów (mężczyźni, kobiety, osoby w wieku poniżej i powyżej 65 lat oraz osoby o średnim i wysokim ryzyku naczyniowym) zaobserwowano zmniejszone ryzyko udaru niedokrwiennego o podobnej wielkości. Co istotne, szczepienie przeciwko pneumokokom nie wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem udaru.

Po uwzględnieniu takich czynników jak wiek badanych czy ich choroby współistniejące, naukowcy odkryli, że osoby, które otrzymały szczepionkę przeciwko grypie były o 12% mniej narażone na udar mózgu niż te, które tego nie zrobiły. Nie badano, jakimi preparatami były szczepione.

Dlaczego warto się szczepić przeciwko grypie?

Podstawową i niezaprzeczalną zaletą stosowania szczepionek przeciwko grypie jest zapobieganie zakażeniu wirusem wywołującym chorobę – są one skuteczne w około 40-70% przypadków. Preparaty te zapewniają także wysoką ochronę przed groźnymi powikłaniami pogrypowymi, takimi jak zapalenie płuc, niewydolność oddechowa, zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność wielonarządowa czy sepsa.

Wiele badań naukowych wykazało również istnienie związku pomiędzy szczepionką przeciwko grypie a obniżeniem ryzyka chorób układu krążenia, takich jak zawał serca, oraz hospitalizacji z powodu schorzeń kardiologicznych. Dlatego też Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca szczepienie przeciwko grypie jako element profilaktyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Polecane dla Ciebie

Dodatkowy korzyść do szczepienia

Ponieważ badanie przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców miało charakter obserwacyjny, nie dowodzi, że szczepionka przeciw grypie zmniejsza ryzyko udaru mózgu, pokazuje jedynie pewne powiązania w tym zakresie. Mogą bowiem istnieć inne czynniki, których nie uwzględniono, a które mogą wpływać na ryzyko udaru.

Niemniej omawiane wyniki są kolejnym powodem, dla którego ludzie powinni co roku poddawać się szczepieniu przeciwko grypie, zwłaszcza jeśli mają zwiększone prawdopodobieństwa wystąpienia udaru, twierdzą autorzy badania. Do najważniejszych czynników ryzyka udaru należą przede wszystkim: wiek powyżej 65 lat, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, otyłość, brak odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca.

 1. C. Clar, Z. Oseni, N. Flowers i in., Influenza vaccines for preventing cardiovascular disease, „cochranelibrary.com” [online], https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD005050.pub3/full, [dostęp:] 14.09.2022.
 2. S. Rodríguez-Martín, D. Barreira-Hernández, M. Gil i in., Influenza vaccination and risk of ischemic stroke: A population-based case-control study, „neurology.org” [online], https://n.neurology.org/content/early/2022/09/07/WNL.0000000000201123, [dostęp:] 14.09.2022.
 3. Szczepionka przeciw grypie, „szczepienia.pzh.gov.pl” [online], https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/grypa/, [dostęp:] 14.09.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

  Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

 • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

  Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

 • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

  Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

 • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

  Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

 • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

  Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

 • Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

  Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

 • Mikroelementy – czym są? Jaką odgrywają rolę w organizmie?

  Mikroelementy (mikroskładniki) są pierwiastkami śladowymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (w porównaniu do zapotrzebowania na makroelementy), to są one niezbędne do właściwego rozwoju i podtrzymywania funkcji życiowych. Ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Dowiedz się, jakie dokładnie funkcje pełnią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij