Metafen żel Forte, 100 mg/g, 50 g - Portal DOZ.pl

Metafen żel Forte, 100 mg/g, 50 g

ibuprofen, żel, ból, stłuczenie, nerwoból, stan zapalny

12.19 zł

Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom o dostępności

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Producent

MEDANA PHARMA S.A.
Władysława Łokietka 10
Sieradz

Opis

Metafen żel Forte to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Żel zawiera ibuprofen i jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę między innymi w: bólu pleców, nerwobólach czy bólu przy chorobach układu mięśnio-szkieletowgo.

Skład

Substancją czynną leku jest ibuprofen (Ibuprofenum).
1 g żelu zawiera 100 mg soli lizynowej ibuprofenu. 

Substancje pomocnicze: makrogol 200, trolamina, karbomer 980, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, olejek z pomarańczy gorzkiej, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. 

Żel należy stosować miejscowo na skórę, na bolące miejsce. Podczas aplikacji lek należy delikatnie wsmarować, aż Metafen żel Forte całkowicie wchłonie się. Po zastosowaniu żelu należy umyć ręce, chyba że to one są leczone. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 2 tygodniach stosowania leku, to należy skonsultować się z lekarzem.

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: podczas aplikacji należy stosować 3 cm żelu. Dawkowanie można powtórzyć po co najmniej 4 godzinach, ale nie częściej niż 3 razy na dobę.

Działanie

Metafen żel Forte posiada w składzie ibuprofen, który należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i hamuje syntezę prozapalnych prostaglandyn. W efekcie lek działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo.

Wskazania

Wskazaniami do zastosowania Metafen żel Forte są:

 • bóle towarzyszące chorobom układu mięśniowo-szkieletowego;
 • bóle pleców;
 • nerwobóle;
 • bóle pourazowe;
 • bóle w lekkich postaciach zapalenia stawów.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Metafen żel Forte u osób uczulonych na ibuprofen czy inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którykolwiek z pozostałych składników. Przeciwwskazaniem do zastosowania tego żelu jest: choroba alergiczna skóry czy zakaźna przebiegająca ze zmianami skórnymi, oparzenie lub uszkodzenie skóry. Leku nie należy stosować, jeśli w przeszłości występował u pacjenta skurcz oskrzeli, nieżyt nosa i pokrzywka w związku z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Metafen żel Forte może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Metafen żel Forte może wywoływać jako działania niepożądane:

 • astmę, zaostrzenie astmy, skurcz oskrzeli lub duszność,
 • ból brzucha, niestrawność,
 • wysypki różnego rodzaju, świąd, pokrzywka,
 • obrzęk naczynioruchowy, martwica naskórka i rumień wielopostaciowy (rzadziej),
 • zaburzenia skóry (np. zaczerwienienie) i mrowienie skóry występujące w miejscu podania leku,
 • niespecyficzne reakcje alergiczne i anafilaktyczne.

U pacjentów, którzy długotrwale stosowali lek na dużych powierzchniach ciała mogą wystąpić dodatkowe działania niepożądane: bóle i zawroty głowy, zmiany w obrazie krwi (granulocytopenia, agranulocytoza), hiperurykemia a ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, utrata łaknienia, nawrót choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Podczas leczenia ibuprofenem może wystąpić również uszkodzenie nerek, szczególnie u pacjentów ze schorzeniami nerek.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować ostrożność stosując lek w przypadku osób z: zaburzeniami czynności wątroby lub nerek albo chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy.

Przed zastosowaniem Metafen żel Forte należy skonsultować się z lekarzem w przypadku osób z dolegliwościami przewodu pokarmowego oraz chorych na astmę, którzy wcześniej nie przyjmowali kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Należy chronić oczy i błony śluzowe przed lekiem. Ponadto, leczony obszar należy chronić przed nadmierną ekspozycją na słońce, gdyż może to spowodować reakcję fototoksyczną.

Metafen żel Forte zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, więc lek może wywoływać reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego) i wyjątkowo skurcz oskrzeli.  

Przechowywanie:

 • Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
 • Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. 

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Nie są znane interakcje ibuprofenu podanego miejscowo z innymi lekami.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. 

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat bez zalecenia lekarza.

Cechy produktu

Polecane artykuły
 • Dłoń, ze względu na pełnione funkcje ruchowe (m.in. poznawcze, wykonawcze) oraz czuciowe, codziennie jest narażona na liczne urazy i przeciążenia mogące powodować jej ból. Dolegliwościami dotyczącymi dłoni, oprócz bólu, są często: drętwienie oraz uczucie mrowienia. Nie należy lekceważyć tych objawów, ponieważ mogą być one pierwszym sygnałem choroby.

 • Termin przepuklina kręgosłupa najczęściej odnosi się do choroby krążka międzykręgowego i potocznie nazywany jest wypadnięciem dysku. Jest to problem przede wszystkim osób po 40 roku życia, jednak z uwagi na „lenistwo ruchowe” i niehigieniczny tryb życia, dotyka on coraz młodsze osoby. Rzadko zdarza się, że przepuklina kręgosłupa przebiega bezobjawowo. Objawy jej towarzyszące są uzależnione od odcinka w jakim jest zlokalizowana. W około 70% przypadków występuje w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a w 20% w odcinku szyjnym.

 • Ból w pachwinie może być oznaką procesu chorobowego toczącego się zarówno w jej obrębie, ale też w okolicach jamy brzusznej, miednicy czy kręgosłupa. Część przyczyn bywa naprawdę niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć dolegliwości i skonsultować się z lekarzem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij