Emla Plaster, 25 mg+25 mg, plastry lecznicze, 2 szt.

lidokaina, plaster, ból

Produkt usunięty z oferty doz.pl

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

ASPEN PHARMA TRADING LTD

Producent

ASTRAZENECA
Postępu 18
Warszawa

Opis

Emla to plastry znieczulające skórę stosowane przed małymi zabiegami (szczepieniami, wkłuciami, pobraniem krwi) u dorosłych, młodzieży i dzieci. 

Skład

Substancjami czynnymi plastrów są lidokaina (Lidocainum) i prylokaina (Prilocainum).

Jeden plaster zawiera 25 mg lidokainy i 25 mg prylokainy.

Substancje pomocnicze: makrogologlicerolu hydroksystearynian, karboksypolimetylen (Carbopol 974P), sodu wodorotlenek do uzyskania pH od 8,7 do 9,7, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli i młodzież:

 • Należy nakleić plaster na obszar mający być poddany zabiegowi co najmniej 60 minut przed zabiegiem ale nie wcześniej niż 5 godzin przed zabiegiem. 
 • Plaster zdejmuje się bezpośrednio przed zabiegiem. 

Stosowanie u dzieci:

Grupa wiekowa Zabieg (procedura) Dawkowanie i czas stosowania
--- Drobne zabiegi i procedury, np. nakłucie żyły lub leczenie chirurgiczne niedużych zmian. 1 lub więcej plastrów przez 1 godzinę
Noworodki i niemowlęta w wieku 0-2 miesiące Drobne zabiegi i procedury, np. nakłucie żyły lub leczenie chirurgiczne niedużych zmian. Nie więcej niż 1 plaster przez 1 godzinę
Niemowlęta w wieku 3-11 miesięcy Drobne zabiegi i procedury, np. nakłucie żyły lub leczenie chirurgiczne niedużych zmian. Do 2 plastrów przez 1 godzinę
Małe dzieci w wieku 1-5 lat Drobne zabiegi i procedury, np. nakłucie żyły lub leczenie chirurgiczne niedużych zmian. Do 10 plastrów przez 1-5 godzin
Dzieci w wieku 6-11 lat Drobne zabiegi i procedury, np. nakłucie żyły lub leczenie chirurgiczne niedużych zmian. Do 20 plastrów przez 1-5 godzin
Dzieci i młodzież z atopowym zapaleniem skóry Przed usunięciem zmian mięczakowych Czas stosowania: 30 minut
 • U noworodków urodzonych o czasie oraz u niemowląt w wieku poniżej 3 miesięcy, w każdym dowolnym okresie 24-godzinnym należy podać tylko jedną pojedynczą dawkę.
 • U dzieci w wieku 3 miesięcy i starszych, w każdym dowolnym okresie 24-godzinnym należy podać maksymalnie 2 dawki, w odstępie co najmniej 12 godzin.
 • Nie udokumentowano stosowania przez dłużej niż 1 godzinę.
 • Plastry mogą być stosowane u osób z atopowym zapaleniem skóry (przy skróconym czasie ekspozycji - maksymalnie 30 minut).
 • Po dłuższym czasie stosowania stopień znieczulenia zmniejsza się.
 • Rozmiar plastra czyni go mniej odpowiednim do stosowania na pewnych częściach ciała noworodków i niemowląt.
 • Produkt EMLA PLASTER należy zastosować co najmniej 1 godzinę przed zabiegiem. Jeżeli to konieczne, przed zastosowaniem plastra należy wygolić owłosienie w miejscu przyklejenia plastra. Plastra nie wolno przecinać lub dzielić na mniejsze fragmenty. 

Działanie

Plastry Emla zawierają dwie substancje o działaniu znieczulającym: lidokainę i prylokainę. Plaster uwalania substancje, które wnikają do naskórka i skóry właściwej. Substancje te blokują przepływ jonów w neuronach, wywołując w ten sposób efekt znieczulenia. 

Wskazania

Plastry Emla stosuje się do miejscowego znieczulenia skóry:

 • przed nakłuciem i cewnikowaniem żył,
 • pobieraniem krwi do badań;
 • przed powierzchownymi zabiegami chirurgicznymi (w obrębie skóry);

u dorosłych, a także u dzieci i młodzieży.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować Plastrów Emla:

 • Nadwrażliwość na lidokainę lub prylokainę lub na inne leki miejscowo znieczulające o budowie amidowej albo na którąkolwiek substancję pomocniczą.
 • Leku EMLA PLASTER nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 miesięcy życia, które są leczone jednocześnie innymi lekami, które wpływają na barwnik krwi i mogą powodować methemoglobinemię (np. sulfonamidami.
 • Leku nie należy stosować u noworodków urodzonych przedwcześnie.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

W miejscu zastosowania leku EMLA PLASTER może wystąpić łagodna reakcja (bladość lub zaczerwienienie skóry, niewielki obrzęk, początkowo uczucie pieczenia lub swędzenia). Są to zwyczajne reakcje na plaster i leki znieczulające, które ustępują po krótkim czasie bez konieczności jakiegokolwiek postępowania medycznego.

Często występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 10 osób):

 • Przemijające miejscowe reakcje skórne (bladość, zaczerwienienie, obrzęk) w miejscu poddanym działaniu leku podczas stosowania na skórę.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 100 osób):

Początkowe łagodne odczucie pieczenia, świądu lub ciepła w miejscu poddanym działaniu leku podczas stosowania na skórę.

Rzadko występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 1000 osób):

 • Reakcje alergiczne, które w rzadkich przypadkach mogą doprowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego (wysypka skórna, obrzęk, gorączka, utrudnienie oddychania i omdlenie).
 • Methemoglobinemia (zaburzenie dotyczące krwi).
 • Niewielkie punktowe krwawienie (wybroczyny) w miejscu poddanym działaniu leku (szczególnie u dzieci z wypryskiem po dłuższym czasie działania leku).
 • Podrażnienie oczu, jeżeli przypadkowo dojdzie do kontaktu oczu z lekiem.

Dodatkowe działania niepożądane u dzieci Methemoglobinemia, zaburzenie krwi, które jest częściej obserwowane u dzieci, często w związku z przedawkowaniem u noworodków i niemowląt w wieku od 0 do 12 miesięcy.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku EMLA PLASTER należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:

 • jeśli pacjent ma rzadko występujące zaburzenie metaboliczne, które wpływa na krew i nazywane jest „niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej”,
 • jeżeli u pacjenta występuje problem związany ze stężeniem barwnika krwi, zwany „methemoglobinemią”,
 • nie należy stosować leku EMLA PLASTER na obszary skóry z wysypką, skaleczeniami, zadrapaniami lub innymi otwartymi ranami. W przypadku występowania u pacjenta którychkolwiek z tych zmian, przed użyciem plastra należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą,
 • jeżeli u pacjenta występuje zaburzenie ze świądem skóry zwane „atopowym zapaleniem skóry”, wystarczające może być użycie plastra przez krótszy czas. 
 • Należy unikać kontaktu leku EMLA PLASTER z oczami, ponieważ może on powodować ich podrażnienie.
 • Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
 • Lek przechowywać w temperaturze pokojowej.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

W szczególności należy poinformować lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę, jeżeli pacjent stosował lub przyjmował ostatnio którykolwiek spośród następujących leków:

 • leki stosowane w leczeniu zakażeń określane mianem sulfonamidów oraz nitrofurantoinę,
 • leki stosowane w leczeniu padaczki: fenytoinę i fenobarbital,
 • inne leki miejscowo znieczulające,
 • cymetydynę lub leki beta-adrenolityczne, które mogą powodować zwiększenie stężenia lidokainy we krwi. Ta interakcja nie ma znaczenia klinicznego w krótkotrwałym stosowaniu leku w zalecanych dawkach.

Ciąża i karmienie piersią

Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ze sporadycznym stosowaniem leku EMLA PLASTER w okresie ciąży nie wiąże się ryzyko jakichkolwiek działań niepożądanych u płodu.

Substancje czynne leku EMLA PLASTER (lidokaina i prylokaina) przenikają do mleka ludzkiego. Jednakże ilość przenikająca do mleka jest tak niewielka, że zasadniczo nie istnieje żadne zagrożenie dla dziecka karmionego piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Produktu EMLA PLASTER nie należy stosować:

 • U noworodków lub niemowląt w wieku do 12 miesięcy leczonych jednocześnie produktami indukującymi powstawanie methemoglobiny.
 • U noworodków urodzonych przedwcześnie w wieku ciążowym poniżej 37 tygodni, ponieważ występuje u nich ryzyko zwiększenia stężenia methemoglobiny.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij