Hederasal, 26,6 mg/5 ml, syrop, 125 g
Hederasal, 26,6 mg/5 ml, syrop, 125 g
10.99 zł

Hederasal, 26,6 mg/5 ml, syrop, 125 g

Hederasal, 26,6 mg/5 ml, syrop, 125 g
10.99 zł
BEZPŁATNIE

Hederasal - Hederae helicis folii extractum siccum - zastosowanie i działanie

Skład:

wyciąg suchy z liści bluszczu

Postać:

syrop

Kategoria:

Układ oddechowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna Otolaryngologia

Działanie:

wykrztuśne

Wskazania:

Pomocniczo w przewlekłych i ostrych stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, utrudnionym odkrztuszaniu z zalegającą wydzieliną, uporczywym kaszlu.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkowanie dzieciom w wieku 0-1 lat (niemowlętom) należy skonsultować z lekarzem pediatrą, który określi dawkę i sposób podania. Podawanie dzieciom w wieku poniżej 5 lat należy skonsultować z lekarzem. Dzieciom w wieku 1-5 lat 2 do 3 razy dziennie miarką po 2,5 ml lub 1/2 łyżeczki od herbaty. Dzieciom w wieku 6-12 lat 2 razy dziennie miarką po 5 ml lub 1 łyżeczce od herbaty. Dorosłym 3 - 4 razy dziennie miarką po 5 ml lub 1 łyżeczce od herbaty.   Preparat nie zawiera cukru, może być stosowany u chorych na cukrzycę.   Przerwanie leczenia syropem Hederasal może spowodować nasilenie trudności w odkrztuszaniu zalegającej gęstej wydzieliny w gardle, krtani i oskrzelach. Okres trwania kuracji zależy od rodzaju i obrazu klinicznego choroby, winien on wynosić nie mniej niż tydzień.

Możliwe skutki uboczne:

W przypadku stosowania preparatu w dawkach większych niż zalecane mogą wystąpić: podrażnienia żołądka i jelit, wymioty i biegunka.   Lek nie wpływa na sprawność psychomotoryczną.

Poinformuj lekarza:

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W okresie ciąży i karmienia piersią lek może być stosowany po konsultacji z lekarzem.

Opis

Syrop Hederasal jest naturalnym preparatem roślinnym zawierającym w swoim składzie wyciąg z liści bluszczu. Ułatwia odkrztuszanie, łagodzi odruch kaszlowy, nie blokuje odruchów kaszlu.

Skład

Substancją czynną leku jest wyciąg suchy z liścia bluszczu (Hederae helicis folii extractum siccum). 
100 g (co odpowiada 81 ml) syropu zawiera 430,55 mg wyciągu suchego z Hedera helicis L. folium (liść bluszczu), (DER 4-8:1), rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 30% (m/m).

Substancje pomocnicze: potasu sorbinian, olejek eteryczny anyżowy, glikol propylenowy,  sorbitol ciekły niekrystalizujący 70%, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Podanie doustne. Do opakowania dołączona jest miarka. Syrop przyjmować nierozcieńczony, popić wodą.

Dzieci w wieku od 2 do 5 lat - od 2 do 3 razy na dobę miarką po 2,5 ml lub po ½ łyżeczki od herbaty. 

Dzieci w wieku od 6 do 11 lat - 2 razy na dobę miarką po 5 ml lub po 1 łyżeczce od herbaty.

Dorośli i młodzież w wieku od 12 lat - od 3 do 4 razy na dobę miarką po 5 ml lub po 1 łyżeczce od herbaty.  

Działanie

Syrop Hederasal zawiera wyciąg suchy z liści bluszczu (Hederae helicis folii extractum siccum), który działa wykrztuśnie i rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli. Zmniejsza częstotliwość oraz bolesność ataków kaszlu. Rozrzedza zalegającą w gardle, krtani  i oskrzelach gęstą wydzielinę.

Wskazania

Produkt leczniczy roślinny stosowany jako lek wykrztuśny w przypadku produktywnego kaszlu (kaszlu mokrego z utrudnionym odkrztuszaniem zalegającej, gęstej wydzieliny).

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Hederasal:

  • Jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną, w tym na rośliny z rodziny araliowatych - Araliaceae lub którąkolwiek substancję pomocniczą . 
  • Ze względu na możliwość nasilenia się objawów ze strony układu oddechowego podczas stosowania leków o działaniu sekretolitycznym (wykrztuśnym) nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 2 lat.  

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten  może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.  

Podczas stosowania syropu Hederasal mogą wystąpić:

  • Zaburzenia żołądka i jelit (nudności, wymioty, biegunka) – częstość nieznana.
  • Zaburzenia układu immunologicznego (reakcje alergiczne: wysypka, pokrzywka, duszności) częstość nieznana.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Lek zawiera sorbitol. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.  Jednorazowa dawka syropu (5 ml) zawiera 4,935 g sorbitolu.  
  • Wskazówki dla diabetyków: lek nie zawiera sacharozy. Może być stosowany przez osoby chore na cukrzycę. 1 łyżeczka do herbaty (5 ml odpowiada 6,2 g) syropu zawiera 3,36 g Dsorbitolu, co odpowiada 0,28 jednostkom chlebowym (BE). 

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. 
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25º C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Interakcje

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Bezpieczeństwo stosowania w okresie ciąży oraz karmienia piersią  nie zostało ustalone. Z uwagi na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania produktu leczniczego w tym okresie.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Producent

HERBAPOL WROCLAW
Świętego Mikołaja 65/68
Wrocław
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Układy narządowe
Pora stosowania
Sposób aplikacji
PRODUCENT