DX2LEK, 20 mg/ml, płyn na skórę, 60 ml

minoksydyl, płyn, łysienie, wypadanie włosów

Produkt usunięty z oferty doz.pl

O produkcie

Pokaż wszystkie produkty DX2

Podmiot odpowiedzialny

AFLOFARM
Partyzancka 133/151
Pabianice

Opis

Płyn na skórę DX2LEK to lek stosowany w leczeniu łysienia typu męskiego (alopecia androgenetica). DX2LEK zawiera minoksydyl, pobudzający wzrost włosów u mężczyzn oraz kobiet w wieku 18–65 lat. Lek ogranicza nadmierne wypadanie włosów, a po dłuższym stosowaniu dostrzegalne są odrosty.

Skład

Substancją czynną leku jest minoksydyl.

1 ml płynu zawiera 20 mg minoksydylu.

Substancje pomocnicze: etanol, glikol propylenowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek należy stosować wyłącznie zewnętrznie, na  na skórę głowy. Po 8 tygodniach można zaobserwować mniejsze wypadanie włosów, a po 4–5 miesiącach odrosty. Jeśli po upływie 60 dni nie nastąpiła poprawa lub zwiększone wypadanie włosów utrzymuje się przez ponad 2 tygodnie, lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza. Należy zaprzestać leczenia po roku, jeżeli nie ma widocznych rezultatów kuracji. Zwykle stosowane dawkowanie DX2LEK to 1 ml płynu (5 naciśnięć pompki) na suchą skórę głowy 2 razy dziennie, najlepiej co 12 godzin. Lek należy nanosić za pomocą pompki na miejsca, gdzie wypadają włosy, następnie lekko rozetrzeć płyn opuszkami palców. Po zastosowaniu leku nie należy trzeć ani suszyć skóry, gdzie był on aplikowany. Należy zachować 4-godzinną przerwę między zastosowaniem leku a myciem głowy i włosów. Po zastosowaniu leku należy umyć ręce.

Działanie

Działanie DX2LEK polega na pobudzeniu wzrostu włosów przy łysieniu typu męskiego. Początkowo zawarty w płynie na skórę minoksydyl, ogranicza nadmierne wypadanie włosów, a po dłuższym stosowaniu zauważalne są odrosty, początkowo jako cienkie włosy meszkowe.

Wskazania

DX2LEK stosuje się w leczeniu łysienia typu męskiego (alopecia androgenetica) u mężczyzn oraz kobiet w wieku 18–65 lat. Największą skuteczność leku występuje u młodych osób we wczesnych fazach choroby, szczególnie w okolicach szczytu głowy w porównaniu z czołem i skroniami.

Przeciwwskazania

Nie stosować DX2LEKu u osób z nadwrażliwością na minoksydyl lub którykolwiek z pozostałych składników. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest: choroba skóry głowy, nadciśnienie tętnicze, poparzoną skórę głowy, świeżo ogolona skóra głowy, opatrunek okluzyjny, stosowanie innych leków na owłosioną skórę głowy.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 osób na 100): bóle głowy; nadmierne owłosienie występujące poza miejscem aplikacji (podania leku); świąd w tym także z wysypką, świąd w innych częściach ciała, świąd oczu.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 osób na 1 000): zmniejszone ciśnienie krwi; duszność; przemijające wypadanie włosów; zmiany koloru i struktury włosów; podrażnienie w miejscu podania; łuszczenie się skóry; wysypka; wysypka przypominająca trądzik; zapalenie skóry; suchość skóry, w tym w miejscu aplikacji; obrzęki obwodowe; rumień w miejscu aplikacji.

Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 osób na 10 000): kołatanie serca; przyspieszone tętno; ból w klatce piersiowej.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek przenika przez skórę do krwi w bardzo małej ilości, niemniej istnieje ryzyko przeniknięcia do organizmu większej dawki leku (np. w przypadku zastosowania leku na uszkodzony naskórek lub niewłaściwego użycia) i ewentualnego wystąpienia ogólnych działań niepożądanych.

W przypadku wystąpienia i utrzymywania się jednego z takich objawów, jak niedociśnienie tętnicze, obrzęki twarzy lub kostek u nóg i rąk, kołatanie serca lub przyspieszona czynność serca, szybki przyrost masy ciała, osłabienie i zawroty głowy lub omdlenia, zaburzenia ostrości widzenia, bóle w klatce piersiowej, barku lub ramieniu, utrzymujące się zaczerwienienie, należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Przed zastosowaniem leku należy się skonsultować z lekarzem w przypadku pacjentów z chorobami układu krążenia lub arytmią.

Niektóre osoby odnotowują zwiększone wypadanie włosów po upływie 2 do 6 tygodni po rozpoczęciu kuracji. Jeśli zwiększone wypadanie włosów utrzymuje się przez ponad 2 tygodnie, pacjent powinien przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem.

Możliwe jest wystąpienie zmiany koloru i/lub struktury włosów.

DX2LEK posiada w 1 ml płynu na skórę 0,15 ml glikolu propylenowego, mogącego wywoływać podrażnienia skóry.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Przechowywać w opakowaniu zamkniętym, z dala od źródeł ognia. Chronić od światła.
Lek jest łatwopalny.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

DX2LEK nie wchodzi w interakcje z innymi lekami, ale nie należy stosować go z innymi lekami stosowanymi miejscowo na skórę głowy (np. kortykosteroidy, retynoidy, ditranol czy wazelina), które zwiększają przenikanie minoksydylu do krwi, a przez to zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

DX2LEK nie należy stosować w czasie ciąży i karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

DX2LEK nie jest przeznaczony do stosowania u młodzieży i dzieci.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij