Ibutact, 40 mg/ml, zawiesina doustna, 200 ml (butelka z łyżką miarową)

ibuprofen, zawiesina, ból, gorączka, stan zapalny, zapalenie

12.99 zł
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz konsultacji z pediatrą?

Umów się na najbliższy dostępny termin.

Ikona umów się na najbliższy dostępny termin.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
  • ODBIÓR W APTECE
    Odbiór w aptece
    0.00 zł

    Sprawdź lokalizację

  • WYSYŁKA KURIEREM
    Kurier INPOST
    9.99 zł
  • ODBIÓR W PUNKCIE
    Paczkomat InPost
    9.99 zł
    Odbiór w punkcie DHL
    9.99 zł

O produkcie

Producent

TACTICA
Bankowa 4
Gliwice

Opis

Lek Ibutact zawiera substancję czynną ibuprofen należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), mających działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Skład

Substancją czynną leku jest ibuprofen.
1 ml zawiesiny doustnej zawiera 40 mg ibuprofenu. 

Pozostałe składniki leku to: glikol propylenowy, kwas cytrynowy bezwodny, sodu benzoesan (E 211), sacharyna sodowa, sodu cytrynian, sorbitol ciekły niekrystalizujący, glicerol, guma ksantyn, polisorbat 80, woda oczyszczona, aromat pomarańczowy. -

Dawkowanie

Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza farmaceuty lub pielęgniarki.

Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania. 

Dawkowanie leku może różnić się w zależności od pacjenta, jego wieku oraz schorzenia. 

Każde 5 ml zawiesiny zawiera 200 mg ibuprofenu. Lek nie zawiera cukru, dlatego może być przyjmowany przez pacjentów chorujących na cukrzycę. 

Przed użyciem należy dokładnie wstrząsnąć butelką.

Zalecana dawka dobowa leku wynosi 20 do 30 mg/kg masy ciała, podawana w 3 lub 4 podzielonych dawkach. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować co najmniej 6 godzin przerwy.

Stosowanie u dzieci:

Wiek dziecka (masa ciała dziecka) Dawka jednorazowa Dawka dobowa
3-6 miesięcy (5-7,6 kg) 1,25 ml (50 mg) 3 razy po 1,25 ml
6-12 miesięcy (7,7-9 kg) 1,25 ml (50 mg) 3-4 razy po 1,25 ml
1-3 lat (10-15 kg) 2,5 ml (100 mg) 3 razy po 2,5 ml
4-6 lat (16-20 kg( 3,75 ml (150 mg) 3 razy po 3,75 ml
7-9 lat (21-29 kg) 5 ml (200 mg) 3 razy po 5 ml
10-12 lat (30-40 kg) 7,5 ml (300 mg) 3 razy po 7,5 ml
powyżej 12 lat (powyżej 40 kg) 7,5 ml - 10 ml (300-400 mg) 3-4 razy po 7,5 ml

Stosowanie u pacjentów dorosłych:

W przypadku pacjentów dorosłych zaleca się stosowanie innych postaci farmaceutycznych ibuprofenu w dawce 200 mg, 400 mg lub 600 mg. Jednakże w przypadku istniejącego problemu połykania, lek w postaci zawiesiny może być podawany 4 razy na dobę po 7,5 mL (co odpowiada 300 mg ibuprofenu). W przypadku pacjentów dorosłych i młodzieży maksymalna zalecana dawka leku Ibutact to 1200 mg na dobę.

Wskazania

Wskazaniami do stosowania leku są:  

  • gorączka różnego pochodzenia, między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia a także w przebiegu odczynu poszczepiennego;
  • bóle rożnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takie jak: ból głowy, gardła i mięśni (np. w przebiegu zakażeń wirusowych), bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania, bóle stawów i kości na skutek urazów narządu ruchu (np. skręcenia), bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne, bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.  

Ibutact jest wskazany dla dzieci o masie ciała powyżej 5 kg (w wieku powyżej 3 miesiąca życia), młodzieży i dorosłych.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Ibutact:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku ) oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ);
  • jeśli u pacjenta wystąpiła kiedykolwiek reakcja nadwrażliwości, taka jak: astma oskrzelowa, katar, swędząca wysypka skórna lub obrzęk warg, twarzy, języka lub gardła po zastosowaniu  leków zawierających kwas acetylosalicylowy (takich jak aspiryna) lub innych  niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ);
  • jeśli u pacjenta występują zaburzenia krzepnięcia;
  • jeśli u pacjenta występuje lub występowała choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, z perforacją lub krwawieniem, lub jeśli u pacjenta wystąpiły dwa lub więcej takie epizody w przeszłości;
  • jeśli u pacjenta występowało krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego, związane z wcześniejszym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) (dziecko może mieć wymioty zawierające krew lub ciemne cząstki wyglądające jak fusy z kawy lub smoliste stolce zawierające krew);
  • jeśli pacjent ma zwiększoną tendencję do krwawień lub problemy z wytwarzaniem niektórych składników krwi (takie jak niedobór płytek krwi – małopłytkowość);
  • jeśli pacjent ma ciężką niewydolność wątroby, nerek lub serca;
  • jeśli pacjentka jest w trzecim trymestrze ciąży;
  • jeśli pacjent jest odwodniony;
  • jeśli dziecko waży mniej niż 5 kg i jest w wieku poniżej 3 miesięcy;
  • jeśli u pacjenta występuje skaza krwotoczna;
  • jeśli u pacjenta występuje krwawienie w mózgu (krwawienie z naczyń mózgowych) lub inne czynne krwawienie.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Ibutact może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

  • Często (dotyczą 1 do 10 na 100 pacjentów): uczucie zmęczenia.  
  • Niezbyt często (dotyczą 1 do 10 na 1 000 pacjentów): ból głowy.  
  • Rzadko (dotyczą 1 do 10 na 10 000 pacjentów): obrzęk, biegunka, wzdęcia, zaparcia. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli wzdęcia  występują dłużej niż kilka dni i są uciążliwe.  
  • Bardzo rzadko (dotyczą mniej niż 1 na 10 000 pacjentów): zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Leśniowskiego-Crohna; obrzęki lub owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej.  
  • Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): zatrzymanie płynów, które może powodować obrzęki kończyn; nadciśnienie tętnicze; zwiększenie ryzyka ataku serca lub udaru mózgu (może być spowodowane długotrwałym  stosowaniem ibuprofenu w dużych dawkach). Na poziomie dawki podawanej dzieciom  prawdopodobieństwo wystąpienia tych działań niepożądanych jest niewielkie.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Lek zawiera 40 mg sorbitolu ciekłego niekrystalizującego w każdym 1 ml zawiesiny doustnej. Sorbitol jest źródłem fruktozy. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta dorosłego lub dziecka nietolerancję niektórych cukrów lub stwierdzono wcześniej u pacjenta dziedziczną nietolerancję fruktozy, rzadką chorobę genetyczną, w której organizm pacjenta nie rozkłada fruktozy, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku lub podaniem go dziecku.
  • Lek Ibutact zawiera glikol propylenowy. Lek zawiera 10 mg glikolu propylenowego w każdym 1 ml zawiesiny doustnej. 
  • Lek Ibutact zawiera sodu benzoesan (E 211). Lek zawiera 2 mg sodu benzoesanu (E 211) w każdym 1 ml zawiesiny doustnej.

Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.  
Przechowywać w temperaturze poniżej 25 st. C.  
Przed użyciem wstrząsnąć.  
Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki: 3 miesiące.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio oraz lekach, które pacjent planuje stosować. 

Jest to szczególnie ważne, jeśli pacjent stosuje:

  • inne leki zawierające ibuprofen lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), w tym  również te, które można kupić bez recepty;
  • kwas acetylosalicylowy (aspiryna) stosowany w celu zapobiegania atakom serca i udarowi  mózgu;
  • po zastosowaniu ibuprofenu ochrona może być zmniejszona;
  • leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna);
  • leki przeciwpłytkowe (np. dipirydamol, klopidogrel).

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Lek należy przyjmować najlepiej po posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może jest w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie zaleca się podawania leku Ibutact dzieciom w wieku poniżej 3 miesięcy lub o masie ciała poniżej 5 kg.

Dzieciom w wieku poniżej 6 miesięcy można podać lek tylko po konsultacji z lekarzem.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!

Pediatra, dziś o 16:00

lek. Justyna Kostempska

Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij