Mycophenolate mofetil Apotex - Mycophenolas mofetil - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Zapobieganie odrzuceniu przeszczepu u pacjentów po przeszczepieniu nerki, serca lub wątroby. Lek ten jest stosowany w skojarzeniu z innymi lekami o podobnym działaniu (takimi jak cyklosporyna i kortykosteroidy).

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Należy połykać tabletki w całości, popijając szklanką wody. Tabletek nie należy łamać ani kruszyć.   Uwaga! Podczas stosowania leku należy ograniczyć narażenie skóry na działanie promieni słonecznych i promieni ultrafioletowych (UV) nosząc odpowiednią odzież ochronną i stosując filtry słoneczne o wysokim wskaźniku ochrony.     Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.     Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.     Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: biegunka, zmniejszenie liczby białych i/lub czerwonych krwinek we krwi, zakażenia skóry, jamy ustnej, żołądka, jelit, płuc i układu rozrodczego, wymioty, nudności, ból brzucha. Często: nowotwór tkanki limfoidalnej i skóry, ostre reakcje nadwrażliwości, które powodują trudności w oddychaniu lub zawroty głowy, lub ostre reakcje nadwrażliwości, które powodują obrzęk twarzy i gardła, gorączka, letrag, trudności z zasypianiem, ból w klatce piersiowej, bóle stawów lub mięśni, ból podczas oddawania moczu, ból głowy, objawy grypopodobne, obrzęki, zaburzenia skóry (trądzik, opryszczka, półpasiec, przerost skóry, utrata włosów, wysypka, świąd), zaburzenia nerek i dróg moczowych (zaburzenia czynności nerek, nagłe parcie na pęcherz moczowy), zaburzenia układu pokarmowego i jamy ustnej (zaparcia, niestrawność, zapalenie trzustki, zaburzenia jelit w tym krwawienie, zapalenie błony śluzowej żołądka, zaburzenia czynności wątroby, zapalenie okrężnicy, owrzodzenia żołądka i dwunastnicy, utrata łaknienia, wzdęcia, owrzodzenia jamy ustnej), zaburzenia układu nerwowego (drgawki, drżenie, zawroty głowy, pobudzenie, dezorientacja, depresja, senność, uczucie drętwienia, skurcze mięśniowe, lęk, zaburzenia myślenia lub nastroju), zmniejszenie masy ciała, dna moczanowa, duże stężenie cukru we krwi, krwawienia, tworzenie się zakrzepów i siniaków, zmiany ciśnienia tętniczego krwi, nieprawidłowy rytm serca, rozszerzenie naczyń krwionośnych, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zadyszka, kaszel, płyn w jamie opłucnowej, zaburzenia zatok.   Nie stwierdzono, by lek stosowany zgodnie z zaleceniami wpływał na sprawność psychomotoryczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na mykofenolan mofetylu, kwas mykofenolowy lub którykolwiek z pozostałych składników preparatu.   Gdy przyjmujesz azatioprynę lub inne leki immunosupresyjne (leki, które czasami otrzymują pacjenci po zabiegu transplantacji), cholestyraminę (zazwyczaj stosowana u pacjentów, którzy mają duże stężenie cholesterolu we krwi), ryfampicynę (antybiotyk), leki zobojętniające sok żołądkowy, leki wiążące fosforany (stosowane u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek w celu zmniejszenia wchłaniania fosforanów). Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Lek może spowodować samoistne poronienia lub uszkodzenie u nienarodzonego dziecka, w tym problemy z wykształceniem się uszu. Należy natychmiast poinformować lekarza o stwierdzonej ciąży lub planowaniu dziecka. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.