×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nolpaza (proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań) - Pantoprazolum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład pantoprazol
Postać proszek do przygotowywania roztworu do wstrzykiwań
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Działanie hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku

Wskazania do stosowania

Choroba refleksowa przełyku. Zapalenie przełyku, któremu towarzyszy cofanie się kwasu żołądkowego. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Zespół Zollingera-Ellisona i inne stany chorobowe związane z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku. Lek Nolpaza w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań stosuje się w leczeniu powyżej wymienionych schorzeń, gdy w opinii lekarza taka droga podanie jest odpowiedniejsza niż podanie pantoprazolu w postaci tabletek.

Dawkowanie

Dożylnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki pantoprazol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, choroby wątroby, nowotworowe zmiany w przewodzie pokarmowym.

 

Gdy przyjmujesz preparaty zobojętniające kwas żołądkowy, sukralfat, ketokonazol. Należy poinformować lekarza o pozostałych, przyjmowanych preparatach, nawet o tych dostępnych bez recepty.

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Skutki uboczne

Często: zapalenie ściany żył i krzepnięcie krwi (zakrzepowe zapalenie żył) w miejscu podania leku. Niezbyt często: ból głowy, zawroty głowy, biegunka, nudności, wymioty, wzdęcia i wiatry, zaparcia, suchość w jamie ustnej, ból i dyskomfort w jamie brzusznej, wysypka skórna, wykwity skórne, świąd, osłabienie, wyczerpanie lub ogólne złe samopoczucie, zaburzenia snu. Rzadko: zaburzenia wzroku, takie jak niewyraźne widzenie, pokrzywka, ból stawów, ból mięśni, zmiany masy ciała, podwyższona temperatura, obrzęk kończyn, reakcje alergiczne, stany depresyjne, powiększenie piersi u mężczyzn. Bardzo rzadko: stany dezorientacji.

 

Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zawroty głowy i zaburzenia widzenia może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.