Epimedac - Epirubicini hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek epirubicyny
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie przeciwnowotworowe

Wskazania:

Rak piersi. Zaawansowany rak jajnika. Rak żołądka. Rak drobnokomórkowy płuca. Rak pęcherza moczowego.

Dawkowanie:

Lek podawany jest wyłącznie pod nadzorem lekarza wyspecjalizowanego w tego rodzaju leczeniu. Dawkowanie leku zależy od rodzaju choroby, reakcji organizmu na poprzednie leczenie i od innych przyjmowanych leków.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: zahamowanie czynności szpiku kostnego, zakażenia na skutek zahamowania czynności szpiku kostnego, przemijające łysienie, brak zarostu twarzy u mężczyzn. Często: odczyny alergiczne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zapalenie przełyku i przebarwienie błony śluzowej jamy ustnej, nagłe zaczerwienie twarzy, zapalenie błon śluzowych, zapalenie jamy ustnej z bolesnymi obszarami, nadżerki, owrzodzenia i krwawienia, zaczerwienie wzdłuż żyły, którą podaje się infuzję, stwardnienie żył. Niezbyt często: zakrzepowe zapalenie żył, bóle głowy. Rzadko: zaburzenia rytmu serca, choroby serca, duszność, obrzęki, powiększenie wątroby, wodobrzusze (gromadzenie płynów w jamie brzusznej), obrzęk płuc, gorączka, dreszcze, zawroty głowy, bardzo niska temperatura, ogóle złe samopoczucie, osłabienie, brak miesiączki, brak plemników w nasieniu, krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego w wyniku podania leku do pęcherza moczowego. Bardzo rzadko: zapalenie płuc, wskutek zahamowania czynności szpiku kostnego może dojść do krwotoku oraz niedotlenia tkanek, ciężkie odczyny uczuleniowe.   Lek może niekorzystnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki leku, niski poziom białych krwinek spowodowany wcześniejszym leczeniem, zaburzenia czynności wątroby i/lub serca. Dopęcherzowo nie należy stosować w przypadku zakażenia dróg moczowych, stanów zapalnych pęcherza moczowego.   Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Nie stosować w okresie karmienia piersią. Podczas przyjmowania leku i przez 6 miesięcy po zakończeniu leczenia osoby leczone oraz ich partnerzy muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji. Mężczyźni planujący posiadanie dzieci powinni zasięgnąć porady na temat zamrożenia nasienia przed rozpoczęciem leczenia.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.