×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Mirapexin - Pramipexoleum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład pramipeksol
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Neurologia
Działanie przeciwparkinsonowskie
łagodzi objawy zaburzeń ruchowych

Wskazania do stosowania

Leczenie objawów choroby Parkinsona, w terapii jednym lekiem (bez lewodopy) lub w skojarzeniu z lewodopą, tzn. w czasie trwania choroby, do jej późnych okresów.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Podczas leczenia preparatem nie należy spożywać alkoholu. 

W trakcie trwania leczenia zalecana jest kontrola okulistyczna w regularnych odstępach czasu lub jeśli wystąpią zaburzenia widzenia. Zaleca się kontrolowanie ciśnienia tętniczego krwi, szczególnie na początku leczenia.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na pramipeksol lub pozostałe składniki preparatu, cierpisz na zaburzenia psychotyczne, niewydolność nerek, poważne choroby sercowo-naczyniowe.

Gdy przyjmujesz cymetydynę, amantadynę, lewodopę, leki przeciwpsychotyczne, leki o działaniu uspokajającym.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży albo karmisz piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

 

Skutki uboczne

Często podczas leczenia mogą wystąpić: senność, zaburzenia psychiczne - bezsenność, omamy (głównie wzrokowe), dezorientacja; zaburzenia układu nerwowego - zawroty głowy, nieskoordynowane i niezależne od woli ruchy kończyn lub całego ciałać; zaburzenia żołądkowo-jelitowe - nudności, zaparcia oraz obrzęki. Na początku leczenia może wystąpić niedociśnienie.

Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu. Podczas leczenia preparatem nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.