Mirapexin - Pramipexoleum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład pramipeksol
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Neurologia
Działanie łagodzi objawy zaburzeń ruchowych
przeciwparkinsonowskie

Wskazania:

Leczenie objawów choroby Parkinsona, w terapii jednym lekiem (bez lewodopy) lub w skojarzeniu z lewodopą, tzn. w czasie trwania choroby, do jej późnych okresów.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Podczas leczenia preparatem nie należy spożywać alkoholu.  W trakcie trwania leczenia zalecana jest kontrola okulistyczna w regularnych odstępach czasu lub jeśli wystąpią zaburzenia widzenia. Zaleca się kontrolowanie ciśnienia tętniczego krwi, szczególnie na początku leczenia.

Możliwe skutki uboczne:

Często podczas leczenia mogą wystąpić: senność, zaburzenia psychiczne - bezsenność, omamy (głównie wzrokowe), dezorientacja; zaburzenia układu nerwowego - zawroty głowy, nieskoordynowane i niezależne od woli ruchy kończyn lub całego ciałać; zaburzenia żołądkowo-jelitowe - nudności, zaparcia oraz obrzęki. Na początku leczenia może wystąpić niedociśnienie. Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu. Podczas leczenia preparatem nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na pramipeksol lub pozostałe składniki preparatu, cierpisz na zaburzenia psychotyczne, niewydolność nerek, poważne choroby sercowo-naczyniowe. Gdy przyjmujesz cymetydynę, amantadynę, lewodopę, leki przeciwpsychotyczne, leki o działaniu uspokajającym. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży albo karmisz piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.