×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Bivacyn (maść do oczu) - Bacitracinum, Neomycinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład bacytracyna
neomycyna
Postać maść do oczu
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Działanie bakteriobójcze

Wskazania do stosowania

Krótkotrwałe leczenie powierzchownych zakażeń oka wywołanych przez bakterie wrażliwe na antybiotyki wchodzące w skład preparatu (zapalenie powiek, zapalenie spojówek, zapalenie rogówki, zapalenie woreczka łzowego). Także przed i po zabiegach operacyjnych.

Dawkowanie

Zewnętrznie, według zaleceń lekarza. Zwykle nanosi się cienką warstwę na powiekę.

Uwaga! Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 7 dni.

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na jeden lub obydwa antybiotyki składowe, inne antybiotyki aminoglikozydowe, zaburzenia czynność funkcji nerek.

Gdy przyjmujesz inne antybiotyki lub stosujesz inne leki okulistyczne. Lek nie należy podawać jednocześnie z innymi lekami stosowanymi do oka (należy zachować co najmniej 5-10 minutowy odstęp pomiędzy aplikacją każdego z nich).

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią dopuszcza się krótkotrwałe stosowanie jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu i niemowlęcia.

Skutki uboczne

Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, miejscowe podrażnienie, świąd, nadkażenia bakteryjne i grzybicze.

Podobnie jak po podaniu innych leków do oczu mogą wystąpić przejściowe zaburzenia widzenia, które stwarzają niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn. Jeżeli po zastosowaniu leku występują takie objawy przed rozpoczęciem jazdy lub obsługi maszyn należy zaczekać do momentu powrotu ostrości widzenia.