×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dexatussin - Dextromethorphani hydrobromidum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład bromowodorek dekstrometorfanu
Postać syrop
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Otolaryngologia
Działanie przeciwkaszlowe

Wskazania do stosowania

Leczenie objawowe suchego kaszlu różnego pochodzenia (nie związanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych).

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat – 30 mg, tj. 15 ml syropu (1 łyżkę stołową) co 6 – 8 godzin. Nie należy podawać więcej niż 120 mg dekstrometorfanu (60 ml syropu) na dobę. Lek w dawkach 10 do 20 mg (5 do 10 ml syropu, czyli 1 do 2 łyżeczek do herbaty) można stosować co 4 godziny. Lek nasila działanie alkoholu. Lek nie zawiera sacharozy - może być stosowany u chorych na cukrzycę. Kaszel jest objawem chorobowym i jeżeli nie ustępuje w ciągu 2 – 4 dni lub nawraca mimo stosowania leku należy zasięgnąć porady lekarza w celu ustalenia przyczyny kaszlu i podjęcia właściwego leczenia.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na dekstrometorfan lub inny składnik leku, astmę oskrzelową (lub inne obturacyjne choroby płuc), schorzenia wątroby.

Gdy jednocześnie przyjmujesz (lub niedawno skończyłeś przyjmować) leki należące do grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO), leki mukolityczne.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Przed zastosowaniem leku w czasie ciąży należy poradzić się lekarza. Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Do najczęściej występujących należą senność, zawroty głowy, nudności, wymioty, zaparcia, bóle brzucha oraz bardzo rzadko uzależnienie psychiczne. Dexatussin zawiera benzoesan sodu, który może powodować reakcje alergiczne. Dexatussin zawiera sorbitol i dlatego nie należy go podawać w przypadku nietolerancji fruktozy. Lek Dexatussin może powodować senność i zawroty głowy, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.