Cordafen - Nifedipinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład nifedypina
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi
zwiększa przepływ krwi w naczyniach wieńcowych
przeciwarytmiczne

Wskazania:

Leczenie i zapobieganie ostrej i przewlekłej chorobie wieńcowej (zwłaszcza anginy Prinzmetala); przewlekłe i doraźne leczenie nadciśnienia tętniczego (zwłaszcza u chorych z nadciśnieniem niskoreninowym, hipercholesterolemią, chorobą wieńcową, chorobami naczyń obwodowych i niewydolnością nerek); choroby naczyń obwodowych (choroba Raynaud'a); migrena; w leczeniu cyklosporyną. W leczeniu nadciśnienia tętniczego stosowana w monoterapii lub w połączeniu z innymi lekami.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkowanie i częstotliwość przyjmowania preparatu ustala lekarz. Tabletki należy przyjmować w całości, popijając niewielką ilością płynu.   Uwaga! W trakcie leczenia nie zaleca się spożywania soku grejpfrutowego. Sok grejpfrutowy hamuje metabolizm nifedypiny powodując większe stężenie leku we krwi i silniejszy efekt hipotensyjny.   Uwaga! Nie należy nagle przerywać leczenia przewlekłego (przy nagłym odstawieniu leczenia może wystąpić nagły wzrost ciśnienia tętniczego i niedokrwienie mięśnia sercowego).   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bóle i zawroty głowy, zaczerwienienie skóry, uczucie gorąca, kołatanie serca, przejściowy spadek ciśnienia tętniczego (zwłaszcza u osób starszych), zmiany skórne (świąd, pokrzywka, wysypki), bóle mięśniowe, drżenia mięśniowe, niekiedy zaburzenia przepływu mózgowego, zaburzenia widzenia. Do rzadkich objawów ubocznych należą: nudności, niepokój, uczucie znużenia, zaburzenia nastroju, zaburzenia snu, odczyny alergiczne, obrzęki w okolicy kostek, przerost dziąseł, upośledzenie czynności wątroby, ginekomastia (przerost gruczołu sutkowego przy długotrwałej terapii u osób starszych). U pacjentów z cukrzycą może wystąpić przejściowe zwiększenie stężenia glukozy we krwi. W pojedynczych przypadkach po zażyciu nifedypiny może wystąpić duszność lub ból zamostkowy.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość nifedypinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, schorzenia serca (chorobę węzła zatokowego, blok przedsionkowo-komorowy, niskie ciśnienie tętnicze (skurczowe poniżej 90 mm Hg), znacznego stopnia zwężenie aorty, niewydolność serca).   Gdy przyjmujesz inne leki obniżające ciśnienie krwi, leki β-adrenolityczne, chinidynę, cymetydynę, ranitydynę, rifampicynę, siarczan magnezowy (dożylnie). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki wynikające ze stosowania leku przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.  

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.